جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چطور بوی بد ماشین ظرفشویی را از بین ببریم؟

یکی از مواردی که بسیاری از کاربران ماشین های ظرفشویی از آن شکایت می کنند، بوی بد ماشین ظرفشویی است. در این مواقع ماشین ظرفشویی یک بوی بسیار بد می گیرد که قطعا برای هیچ کس مطلوب نیست؛ خصوصا که این دستگاه قرار است ظروف غذایی را شست و شو دهد و تمیز کند. بوی بد در این دستگاه ها می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که معمولا نیز دلیل آن استفاده نادرست از این دستگاه هاست.

برای اطلاع از اشتباهات رایج در خصوص استفاده از ماشین های ظرفشویی می توانید از مقاله «7 اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی و راه حل آنها» کمک بگیرید. با وجود دردسرساز بودن شدید این مشکل می توان با استفاده از یک سری راهکارها آن را برطرف کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا با بررسی علل بوی بد ماشین ظرفشویی، با ترفندهای کاربردی جهت رفع آن نیز آشنا شویم.

چطور بوی بد ماشین ظرفشویی را از بین ببریم؟

دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی چیست؟

بوی بدی که در ماشین ظرفشویی ایجاد می شود دلایل مختلفی دارد. یکی از مهم ترین دلایل این بوی بد باقی ماندن ذرات غذا در فیلتر تخلیه این دستگاه هاست. این ذرات غذا در چرخه های شست و شو درون دستگاه باقی می ماند. خصوصا اگر این ذرات ناشی از غذاهایی مانند تخم مرغ و ماهی باشد، بوی بسیار بدتری نیز خواهند داشت. دلیل مهم دیگری که می تواند موجب بوی بد ماشین ظرفشویی شود این است که آب فاضلاب به دلیل مشکل شیلنگ تخلیه به داخل ظرفشویی بازگردد.

اگر ماشین ظرفشویی برای مدتی طولانی استفاده نشود و درب آن بسته باشد نیز ممکن است بوی بد بگیرد. استفاده از شوینده های نامناسب، عدم انتخاب چرخه شست و شوی مناسب و استفاده از شوینده های بی کیفیت از دیگر دلایل مهم ایجاد بوی بد در ماشین های ظرفشویی است.

تعمیر ماشین ظرفشویی در محل ، شماره پاسخگویی 24 ساعته : 1662

روش های رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

با توجه به دلایل مختلفی که موجب بوی بد در ماشین های ظرفشویی می شود می توان از چند ترفند برای رفع این بوی بد استفاده کرد که در ادامه به صورت کامل هر یک از این ترفندها را بررسی می کنیم.

1. تمیز کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

یکی از اصلی ترین بخش های مسئول بوی بد ماشین ظرفشویی فیلتر آن است. در این فیلتر ذرات غذا گیر می کند و به دلیل باقی ماندن ذرات غذا در فیلترها و محیط گرم و مرطوبی که دارد، بوی بدی در دستگاه ایجاد می شود. در ماشین های ظرفشویی یک فیلتر استوانه ای شکل وجود دارد که می توان آن را جدا کرد.

این فیلتر آب باقی مانده از دستگاه را تخلیه می کند. برای رفع این بوی بد باید این فیلتر تخلیه را چرخاند و آن را جدا کرد و سپس زیر آب کامل آن را شست و شو داد تا هر گونه باقی مانده غذایی در آن خارج شود. با تمیز کردن فیلتر تخلیه به احتمال زیاد این بوی بد نیز از بین می رود.

این مقاله را از دست ندهید: علت زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی

2. تمیز کردن بدنه داخلی ماشین ظرفشویی

تنها فیلتر ماشین ظرفشویی نیست که در آن ذرات غذا باقی می ماند. گاهی نیز جرم و باقی مانده های غذا در بدنه داخلی ظرفشویی باقی ماند و به دنبال فاسد شدن این ذرات، بوی بدی در دستگاه ایجاد می شود. برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی باید به صورت کامل بدنه داخلی دستگاه را با سرکه یا مایع ظرفشویی شست و شو داد و تمام ذرات و سطوح آن را تمیز کرد. حتی باید سبدهای داخل ظرفشویی را نیز بیرون آورد و آنها را به صورت کامل تمیز کرد. درب ماشین ظرفشویی را نیز به صورت کامل شست و شو دهید. می توان برای تمیز کردن درب از یک پارچه تمیز و کمی آب صابون یا مایع ظرفشویی استفاده کرد.

3. تمیز کردن واشر دور درب ماشین ظرفشویی

دور درب ماشین های ظرفشویی یک لاستیک آب بندی یا یک واشر وجود دارد که ممکن است به مرور زمان در آن مقداری چربی یا ذرات غذا باقی بماند و جرم بگیرد. این جرم ها و کثیفی ها به مرور جمع می شوند و موجب بوی بسیار بدی در ماشین ظرفشویی می شوند. بهتر است برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی هر از چند گاهی این لاستیک را به صورت کامل تمیز کرد تا جرم و کثیفی در آن باقی نماند. معمولا در بسیاری از ماشین های ظرفشویی می توان این لاستیک را به راحتی جدا کرد و آن را شست و شو داد.

4. بررسی شیلنگ تخلیه در ماشین ظرفشویی

شیلنگ تخلیه در ماشین های ظرفشویی باید آب فاضلاب یا همان آب خروجی را به بیرون از دستگاه هدایت کند. گاهی اوقات این شیلنگ خوب نصب نشده یا این که مسدود شده و در نتیجه آب مجددا به داخل ماشین ظرفشویی باز می گردد. در نتیجه بوی بد ماشین ظرفشویی می تواند به دلیل بازگشت آب فاضلاب به داخل ماشین ظرفشویی و عدم خروج این آب از دستگاه باشد. باید برای رفع مشکل شیلنگ تخلیه را بالا برد و آن را حلقه کرد تا آب از دستگاه خارج شود. نصب مجدد و درست این شیلنگ می تواند مانع ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی شود.

5. سرویس کردن منظم ماشین ظرفشویی

برای این که یک ظرفشویی عملکرد درستی داشته باشد و همیشه فضای داخلی آن تمیز باشد، باید این دستگاه ها را در بازه های زمانی منظم شست و شو داد و آن را سرویس کرد. برای تمیز کردن کامل آن می توان یک فنجان سرکه سفید را داخل ماشین ظرفشویی ریخت و با یکی از برنامه های شست و شو در دمای بالا، بدون این که ظرفی در آن باشد دستگاه را شست و شو داد تا به صورت کامل تمیز و ضد عفونی شود.

علاوه بر این می توان از جوش شیرین، سودا و لیمو نیز برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی استفاده کرد. برای تمیز کردن هر چه بهتر ظرفشویی و جرم گیری کامل آن نیز بهتر است در بازه های زمانی سه ماهه از جرم گیر و قرص های مخصوص جرم گیری ماشین های ظرفشویی به همراه بوگیر مناسب استفاده کرد.

6. تمیز کردن بازوهای آب پاش ماشین ظرفشویی

اگر در بازوهای آب پاش ظرفشویی ذرات غذا گیر کرده باشد و این بازوها با باقی مانده های مواد غذایی مسدود شده باشد احتمال ایجاد بوی بد ماشین ظرفشویی بسیار زیاد است. در نتیجه یکی دیگر از کارهایی که می توان برای رفع این بوی بد انجام داد این است که این بازوها را جدا کنید و به دقت آنها را تمیز کرده و تمامی ذرات و باقی مانده های غذای درون آن را تخلیه کنید.

7. مسیر فاضلاب را باز کنید

گاهی اوقات ممکن است مسیر خروجی آب، یعنی لوله U شکل گرفته باشد و به دلیل گرفتگی مسیر فاضلاب و گیر کردن و انباشته شدن مواد غذایی در این مسیر، بوی بدی در ماشین ظرفشویی ایجاد شود. در نتیجه باید این مسیر را بررسی کرد و از مسدود نبودن آن مطمئن شد.

چطور از ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

در این جا برخی از ترفندهای ساده برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی را بررسی کردیم که همگی مربوط به سرویس و تمیز کردن این دستگاه هاست. اما می توان قبل از این که بوی بدی در ظرفشویی ایجاد شود آن را تمیز کرد. توصیه می شود حتما ظروف را قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی به خوبی تمیز کنید و تا جای ممکن ذرات غذای باقی مانده روی آنها را پاک کنید. استفاده از بوگیرهای مناسب و مخصوص ماشین های ظرفشویی نیز می تواند مانع بو گرفتن این دستگاه ها شود.

حتما در بازه های زمانی منظم ظرفشویی را ضد عفونی کرده و با استفاده از ترکیباتی مانند جوش شیرین یا سرکه آن را به خوبی تمیز کنید. هر از چندگاهی با استفاده از یک مسواک یا برس تمیز درب، لاستیک های آن و واشرها را تمیز کنید تا جرم و کثیفی در آن جا باقی نماند. فیلترها و صافی های داخلی ماشین ظرفشویی را مرتب تمیز کنید تا چیزی در آنها جمع نشود.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید