جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

مشکل کار نکردن ماشین ظرفشویی ال جی

یکی از مشکلات مشاهده شده در ماشین‌های ظرفشویی ال جی –والبته سایر برندهای ظرفشویی- مشکل روشن نشدن ماشین است. با بروز این اشکال، ماشین ظرفشویی قادر به شروع فرآیند شست‌وشو نیست و با وجود فشار دادن دکمه پاور، همچنان خاموش می‌ماند. مشکلات متعددی ممکن است سبب کار نکردن ماشین ظرفشویی گردند که در این میان می‌توان به وجود ایراد در سلکتور ظرفشویی، وجود آسیب یا ایراد در رله ظرفشویی، وجود اشکال در قفل درب یا سوئیچ قفل درب ظرفشویی، خرابی تایمر یا کنترل الکترونیکی و در نهایت خرابی فیوز حرارتی اشاره کرد. 

تشخیص دقیق این مسئله که کدام اشکال سبب خاموش ماندن ماشین ظرفشویی شده است، نیاز به بررسی دستگاه توسط کارشناسان تعمیر ظرفشویی ال جی دارد. از همین رو توصیه می‌شود در صورت مشاهده این ایراد در دستگاه‌های خود با یکی از مراکز مجاز تعمیرات لوازم خانگی تماس بگیرید. در بخش‌های آتی برخی از شایع‌ترین علل ایجاد کننده مشکل کار نکردن ماشین ظرفشویی ال جی و شیوه رفع آنها شرح داده خواهد شد.

مشکل کار نکردن ماشین ظرفشویی ال جی

تعمیر مشکل کار نکردن ماشین ظرفشویی ال جی

در این بخش به ذکر برخی از شایع‌ترین عللی خواهیم پرداخت که ممکن است سبب ایجاد مشکل کار نکردن ماشین ظرفشویی ال جی ‌گردند. در صورت داشتن تخصص در حوزه تعمیر ماشین ظرفشویی می‌توانید موارد درج شده در این بخش را بررسی کرده و جهت رفع اشکالات پیش آمده در دستگاه اقدام نمایید. در غیراینصورت توصیه می‌شود در اولین فرصت دستگاه را خاموش کرده و با یکی از مراکز مجاز تعمیرات لوازم خانگی ال جی تماس بگیرید.

خرابی میکروسویچ یا قلاب قفل درب

در صورت کار نکردن ماشین ظرفشویی ال جی نخستین قطعه‌ای که احتمال خرابی آن می‌رود، قلاب قفل در است. این قلاب وظیفه بسته نگه داشتن در ظرفشویی در حین شستشو را برعهده دارد. ضمن آنکه از نشت آب به بیرون جلوگیری می‌کند و با وارد کردن فشار به قفل درب سبب اتصال برق برد کنترل می‌شود. از همین رو یکی از علل کار نکردن ماشین ظرفشویی می‌تواند خرابی همین میکروسویچ یا همان قلاب قفل در باشد. در صورت خرابی این بخش، کنترل ماشین ظرفشویی برقی دریافت نمی‌کند و در نتیجه روشن نمی‌شود.

رله استارت موتور

قطعه دیگری که در صورت خرابی می‌تواند سبب کار نکردن ماشین ظرفشویی ال جی گردد، رله استارت موتور است. همانگونه که می‌دانید در موتور پمپ اصلی بعضی مدل‌های ماشین ظرفشویی از یک رله‌ی استارت استفاده می‌شود. وظیفه این رله آن است که برق مورد نیاز را به سیم‌پیچ‌های استارت موتور تا زمانی که موتور شروع به کار کند، اعمال کند. اگر برد کنترل، برق موتور را تأمین می‌کند ولی موتور شروع به چرخش نمی‌کند ممکن است رله‌ی استارت خراب شده باشد. برای تست این بخش از دستگاه نیز می‌توانید از یک مولتی‌متر استفاده کنید. برای تست این قطعه که موتور وصل شده است نیاز به نقشه سیم‌کشی ماشین ظرفشویی است.

فیوز حرارتی

در برخی از مدل های ماشین ظرفشویی برای محافظت از برد کنترل از یک فیوز حرارتی استفاده می‌شود. محل قرارگیری این فیوز حرارتی در بالای مجموعه برد کنترل است و دو سیم به آن وصل هستند. در صورت خرابی فیوز، برق برد قطع خواهد شد و همین مسئله سبب روشن نشدن ظرفشویی می‌گردد. برای بررسی فیوز حرارتی باید با برداشتن قسمت داخلی درب به برد دسترسی پیدا کرده و دو سیم متصل به فیوز را جدا کنید. برای تست این بخش نیز همچون بخش‌های پیشین نیاز به یکی مولتی‌متر است. در صورت عدم رسانایی فیوز، نیاز به تعویض فیوز است.

تایمر یا کنترل الکترونیکی

دلیل دیگری که می‌تواند سبب کار نکردن ماشین ظرفشویی ال جی گردد خرابی تایمر یا کنترل الکترونیکی این دستگاه است. از آنجا که نخستین مرحله در هر شستشو، تخلیه آب باقیمانده‌ی محفظه است، در صورتی که با روشن کردن دستگاه، صدای موتور تخلیه شنیده نشود، این اشکال می‌تواند ناشی از خرابی تایمر باشد.

جهت اطمینان از خرابی تایمر و کنترل الکترونیکی ماشین ظرفشویی، اتصالات این بخش را بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه‌ی راهنمای بررسی نمایید. (با استفاده از مولتی متر) (نکته: برق دستگاه قطع شده باشد). در مدل‌های کنترل الکترونیکی، برد مدار اصلی همان کارهای تایمر مکانیکی را با استفاده از میکروپرسسور و رله‌های الکترونیکی انجام می‌دهد.

شما می‌توانید با استفاده از یک مولتی‌متر تست خروجی این رله‌ها را انجام دهید. در این مدل دستگاه‌ها، انجام تست خروجی رله‌ها، می‌بایست زمانی انجام شود که دستگاه به برق وصل است. از همین رو اکیداً توصیه می‌شود این کار را به کارشناسان خبره در حوزه تعمیر ماشین ظرفشویی بسپارید.

کلیدهای انتخاب

همانگونه که می‌دانید کلیدهای موجود بر روی ظرفشویی جهت انتخاب نوع برنامه شستشو و نیز تنظیمات دستگاه کاربرد دارند. در صورت کار نکردن ماشین ظرفشویی ال جی نیاز است از درست کار کردن این بخش از دستگاه –یعنی کلیدهای دستگاه- نیز مطمئن شوید. کلیدها به برد کنترل وصل هستند و برای دسترسی به آن‌ها باید بُرد موجود در پنل جلویی یا در ماشین را در آورد. (نکته: جهت تست عملکرد کلیدها باید نقشه مدار برد را در اختیار داشته باشید. ضمن آنکه برق دستگاه نیز می‌بایست قطع گردد).

موتور درایو

قسمتی که وظیفه گردش آب در ماشین را برعهده دارد، همین موتور درایو است. برق مورد نیاز این قطعه از تایمر یا برد الکترونیکی و در اتصال با رله‌ی استارت تهیه می‌شود. از خرابی موتور درایو زمانی می‌توانید مطمئن شوید که ظرفشویی پس از رساندن برق توسط رله‌ی استارت به موتور، روشن نشود. برای تست این قطعه نیز از یک مولتی‌متر استفاده نمایید. نکته اخر آنکه در صورت شنیده شدن صدای نابهنجار و گوش‌خراش از این بخش نیاز به تعمیر و یا تعویض موتور است.

نمایندگی لوازم خانگی ال جی در تهران

نمایندگی لوازم خانگی ال جی ارائه دهنده تخصصی ترین سرویس ها در دو حوزه تعمیر و فروش به متقاضیان است. در این دو حوزه تیمی از برترین اساتید تعمیر و فروش حضور دارند و بالاترین سطح کیفی خدمات را به متقاضیان ارائه می دهند. خدمات ارائه شده در مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی ال جی محدود به دستگاهی خاص از لوازم خانگی نیست و تمامی تولیدات خانگی (اعم از لباسشویی، انواع یخچال، اسپیلت، اجاق گاز، جاروبرقی و …. ) را شامل می گردد.

نمایندگی لوازم خانگی ال جی در تهران در تلاش است تا با همکاری نیروهای متخصص و مجرب، روز به‌روز خود را به استانداردهای جهانی این حوزه نزدیک‌تر سازد و بالاترین سطح کیفی خدمات را به هموطنان گرامی ارائه نماید. خدمات ارائه شده در نمایندگی تعمیرات ال جی در پارتهای تخصصی مجزایی انجام می پذیرند.

سرویس های مرتبط با فروش لوازم خانگی ال جی در فروشگاه مرکزی ال جی، سرویس های مرتبط با تعمیرات لوازم خانگی در مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی ال جی و سرویس های مرتبط با آموزش تعمیرات ال جی با حضور در مرکز تخصصی آموزش تعمیر لوازم خانگی ال جی قابل دریافت است.

1.5/5 (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید