جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

اگر تصویر و به ویژه نور تلویزیون شما اخیرا دچار مشکلاتی شده و حالت عادی ندارد، به احتمال زیاد بک لایت آن آسیب دیده است. بنابراین راهنمای تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی قطعا برای شما کاربردی است. در این مقاله شما را با ماهیت عملکردی بک لایت آشنا می کنیم و می گوییم که چطور مطمئن شوید که این قطعه از تلویزیون شما آسیب دیده است.

همچنین نکاتی را در خصوص نحوه تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی و هزینه آن بیان می کنیم. دقت داشته باشید که تعمیر بک لایت تلویزیون lg یا هر برند دیگری، نیاز به مهارت و تخصص دارد. از طرفی این کار ابزار مخصوصی می خواهد که تنها در تعمیرگاه های تخصصی وجود دارد. لذا پیشنهاد می دهیم برای جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر این قطعه از تیم تعمیر تلویزیون ال جی مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی در منزل با گارانتی معتبر

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی در محل

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی در محل یکی دیگر از تخصصی ترین خدمات ارائه شده در این مرکز به منظور کسب رضایت و آسودگی کاربران است. دارندگان تلویزیون های ال جی می توانند از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در وب سایت با کارشناسان ما تماس گرفته و درخواست خود مبنی بر تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی در محل را ثبت نمایند. بلافاصله پس از ثبت درخواست کارشناسان سرویس در محل به مکان مورد نظر اعزام گشته و تخصصی ترین خدمات را جهت تعمیر بک لایت تلویزیون بر روی این دستگاه اِعمال می کنند.

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

تعمیر بک لایت تلویزیون، جزو خدمات گران قیمت به شمار می رود. به خصوص اگر نیاز به تعویض این بخش باشد، باید مبلغ قابل توجهی را برای آن پرداخت کنید که بخشی از آن، هزینه قطعه جدید است. با این حال تا عیب یابی دقیق این قطعه، نمی توان در مورد هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی نظر داد.

اگر لامپ ها قابل تعویض باشند و یا به طور کلی بتوان بک لایت را ترمیم کرد، قیمت تعمیرات به مراتب پایین تر است. اما چنانچه بک لایت غیر قبل ترمیم بوده و راهی جز تعویض آن وجود نداشته باشد، باید خودتان را برای پرداخت مبالغ بیشتر آماده کنید.

تعویض بک لایت تلویزیون ال جی

اگر هیچ شانسی برای تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی وجود نداشته باشد، تکنسین ها این قطعه را تعویض می کنند تا مشکلات تصویر برطرف شده و بتوانید مجددا از تلویزیون خود استفاده کنید. برای تعویض بک لایت، معمولا نیاز به باز کردن پنل است. با توجه به حساست و قیمت بالای پنل، بسیار مهم است که مراحل باز و بسته کردن این قطعه و تعویض بک لایت، با دقت بالا و توسط تعمیرکاران حرفه ای و مجرب انجام شود. در غیر این صورت ممکن است مجبور به تعویض پنل تلویزیون آسیب دیده و صرف هزینه زیادی برای آن باشید.

تعویض بک لایت تلویزیون ال جی با قطعه اورجینال

تعمیر بک لایت تلویزیون ال ای دی ال جی

در تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی در صورتی که لامپ های ال ای دی خراب شده باشند ابتدا باید بخش ماژور و صفحات پولاریزه برداشته شود. در مرحله بعد لامپهای معیوب شناسایی شده و لامپ های سالمی جایگزین آنها می شود. در غالب تعمیرات بک لایت تلویزیون ال جی به دلیل برداشته شدن صفحه ماژور و ضخامت پایین این بخش، احتمال شکستگی پنل وجود دارد. به همین دلیل در مراکز تعمیرات تلویزیون ال جی،  عمدتاً از تعمیر این بخش صرف نظر کرده و پنل جدیدی جایگزین پنل قبلی می شود. هزینه بسیار بالایی را می طلبد.

تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی ال جی

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی در سری های ال سی دی شامل لامپ های فلورسنت (تعداد آنها بین ۱۰ تا ۱۸ متغیر است)، مدارات و قطعات تأمین کننده ولتاژ است. در تلویزیونهای ال سی دی ال جی، معمولاً تور تولید شده توسط بک لایت پس از مدتی مثلاً نیم ساعت پس از کار کردن تلویزیون- قطع می گردد. قطعی نور بک لایت در واقع به دلیل فعال شدن بخش محافظت کننده از دستگاه یا همان پروتکتور اتفاق می افتد.

بدین معنا که با نیمه خراب شدن تعدادی از لامپ های فلورسنت و گرم شدن آنها مدارات پروتکتور فعال شده و جهت حفاظت از دستگاه ولتاژ این بخش را قطع می کنند. در تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی عیب یابی صحیح پیش از اقدام به تعمیر –عیب یابی شامل تست قطعات و کنترل کیفیت دستگاه- اهمیت ویژه ای دارد.

دلایل خرابی بک لایت تلویزیون و راه های پیشگیری از آن

همان طور که اشاره شد، استهلاک و بی احتیاطی کاربر دو عامل اصلی خرابی بک لایت تلویزیون های موجود در بازار از جمله تلویزیون های ال جی هستند. البته تلویزیون های ال جی از مقاومت ساختاری بالایی برخوردار هستند، اما به هرحال روشن ماندن 24 ساعته ی تلویزیون LG مسلما به خرابی آن ختم خواهد شد. سعی کنید در طول روز چند ساعتی را به استراحت تلویزیون اختصاص دهید. از طرفی به یاد داشته باشید که تلویزیون باید در محلی به دور از تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد. استقرار تلویزیون در کنار پنجره خیلی ساده موجب خرابی بک لایت خواهد شد.

دلایل خرابی بک لایت تلویزیون و راه های پیشگیری از

استفاده از قطعات بی کیفیت

استفاده از قطعات بی کیفیت در ساختار بک لایت، یکی از مهم ترین دلایل خرابی این قطعه است. درواقع برخی از شرکت ها بک لایت های چندان با کیفیتی تولید نمی کنند و آنها را با قیمت پایین به فروش می رسانند. بدیهی است که چنین قطعه ای بسیار زودتر از حد عادی آسیب و حتی ممکن است از کار بیفتد.

بالا بودن نور روشنایی تصویر

اگر نور و روشنایی تصویر تلویزیون همواره در بالاترین حد تنظیم شود، بک لایت به مرور زمان آسیب می بیند. در این شرایط لامپ های بک لایت با نهایت توان کار می کنند و به همین دلیل، این قطعه از کار می افتد. بهتر است پیش از آنکه ناچار به تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی یا حتی تعویض این قطعه شوید، تنظیمات نور را از حالت پیش فرض خارج کرده و روی مقادیر کمتر قرار دهید.

ایراد در فیوزهای تلویزیون

فیوزها بخش مهمی از مدارهای الکترونیکی تلویزیون هستند که وظیفه کنترل جریان را برعهده دارند تا از تلویزیون در برابر خسارت های جدی جلوگیری کنند. گاهی فیوزها دچار ایراد می شوند و نمی توانند آن طور که باید جریان برق را مهار کنند. به همین دلیل هم بک لایت تحت فشار قوی قرار گرفته و کارایی خود را از دست می دهد. به این ترتیب نه تنها بک لایت باید تعمیر شود، بلکه فیوزها هم باید تعویض شوند.

جدا شدن لامپ های بک لایت از سینی خنک کننده

دلیل دیگر خرابی بک لایت تلویزیون، جدا شدن لامپ های این قطعه از سینی خنک کننده است. این سینی، با عنوان هیت سینک هم شناخته می شود و گرمای تولید شده توسط لامپ ها را تخلیه می کند. در صورتی که لامپ ها از سینی جدا شوند، حرارت آنها تخلیع نشده و موجب سوختن زودهنگام آنها می شود. برای تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی و هر برند دیگری در این شرایط، باید لامپ ها با چسب یا دیگر مواد مورد نیاز، به سطح سینی چسبانده شوند.

علائم خرابی بک لایت تلویزیون lg

چطور باید بدانیم که زمان تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی فرا رسیده است؟ اگر تلویزیون شما مشکلات زیر را دارد، به احتمال زیاد بک لایت آن آسیب دیده و نیاز به ترمیم یا تعویض دارد:

علائم خرابی بک لایت تلویزیون lg

قطع شدن تصویر

اگر تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد، یعنی بک لایت آن آسیب دیده است. در این حالا لامپ های بک لایت درست کار نمی کنند و یا سوخته اند و به همین دلیل هم باید آنها را ترمیم و یا تعویض کرد.

چشمک زدن تصویر تلویزیون

چشمک زدن تصویر تلویزیون ممکن است در برخی موارد، ناشی از خرابی بک لایت باشد. البته در صورتی که این مشکل مربوط به موارد و عوامل دیگر نباشد می توان آن را به بک لایت ارتباط داد. برخی از تلویزیون ها به گونه ای طراحی شده اند که بک لایت آنها دو سری لامپ دارد. در این مدل ها اگر یک سری از لامپ ها آسیب ببینند، دستور روشن شدن به مین برد ارسال نمی شود. در نتیجه تصویر به حالت چشمک زن در می آید. برای تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی و دیگر برندها در این شرایط، به صرفه تر این است که یک سری لامپ تعویض شود.

سیاه شدن تصویر تلویزیون

در صورت سیاه شدن تصویر هم باید اقدام به تعمیر یا حتی تعویض بک لایت تلویزیون ال جی خود کنید. به ویژه اگر در این حالت صدا به حالت عادی پخش می شود، مطمئن باشید که بک لایت آسیب دیده است. اگر با این مشکل مواجه شدید، هیچ کاری نکنید و تنها تلویزیون را از برق بکشید. اگر دیدید تصویر تلویزیون سیاه شده است، به عنوان اولین اقدام تلویزیون را خاموش کرده و از برق بکشید. هر میزان استفاده از تلویزیون در این شرایط موجب تشدید خرابی و آسیب دیدگی بک لایت و حتی سوختن برد پاور می شود.

وجود قسمت های تاریک و روشن نامتوازن در تصویر

در بعضی مواقع، بک لایت خراب می تواند باعث تغییرات در میزان روشنایی بخش هایی از تصویر شود. ممکن است بخش هایی از صفحه تلویزیون روشن تر و بخش های دیگر تاریک تر باقی بمانند. این نشانه معمولاً به خاطر اختلال در توزیع روشنایی بک لایت است. حتی این مورد ممکن است به صورت خطوط تیره و روشن بروز پیدا کند. در هر صورت خرابی بک لایت می تواند توازن روشنایی تصویر را برهم بزند که برای رفع آن باید در اسرع وقت قطعه معیوب تعمیر یا تعویض شود.

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

بک لایت قطعه ی حساس و ظریفی است که می تواند براساس علل مختلفی کارایی اصلی خود را از دست بدهد. معمولا ضرورت یافتن پروسه ی تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی و پیدایش مشکل سوختن بک لایت ناشی از بی احتیاطی کاربر است. استفاده از حداکثر نور ممکن در تنظیمات تلویزیون به صورت مداوم فشار زیادی به بک لایت وارد می کند. همچنین مدت روشن ماندن تلویزیون در طول روز نیز حائز اهمیت است. برای حفظ سلامت تلویزیون های ال جی به طریقه ی استفاده از آن دقت داشته باشید.

تست بک لایت تلویزیون ال جی

فرارسیدن زمان تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی با خاموشی پنل دستگاه نمایان می شود. اما روشن نشدن تلویزیون یک نشانه ی کلی برای ظهور انواع و اقسام اختلالات ریز و درشت درونی است. اتصالی های کوچک در مدارهای درونی سیستم نیز خیلی ساده منجر به خاموشی نمایشگر تلویزیون می شوند. برای تست بک لایت و اطلاع از خرابی آن چراغ های منزل را خاموش کنید.

همان طور که می دانید از کار افتادگی بک لایت دلیلی برای عدم تشکیل تصاویر در تلویزیون نیست. این موضوع تنها به نبود نور لازم برای نمایش تصاویر تشکیل شده ختم می شود. تلویزیون را روشن کنید و پس از روشن شدن چراغ پاور در تاریکی از نزدیک صفحه ی دستگاه را بررسی کنید. در این حالت اگر خرابی تلویزیون ریشه در از کار افتادگی بک لایت داشته باشد، باید تصاویر موجود دیده شوند.

تعویض بک لایت تلویزیون ال جی

انواع بک لایت تلویزیون ال جی

در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی ال جی، مانیتور، سیگنال های تصویر را به قالب پیکسل های رنگی درآورده و آنها را قابل رؤیت می سازد. اما تصویر ایجاد شده برای دیده شدن توسط کاربر نیاز به نور سفید و روشنایی دارد که این نور توسط بک لایت تلویزیون ال جی تولید می گردد. نور بک لایت از پشت به سطح پنل تلویزیون می تابد و پیکسل های روشن شده را قابل دیدن می کند. در تلویزیون های ال سی دی، نور بک لایت بوسیله لامپهای فلورسنت ایجاد می شود.

استفاده از لامپ های فلورسنت به دلیل تولید گرمای بالا و همچنین نیاز به فضای بسیار به تدریج کنار گذاشته شد و طراحان تصمیم به استفاده از لامپهای ال ای دی به گرفتند. شما کاربران گرامی می توانید با مراجعه به مرکز تعمیرات ال جی تخصصی ترین خدمات مرتبط با تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی را دریافت نمایید.

به طور خلاصه می توان گفت که تلویزیون های ال ای دی همان تلویزیون های ال سی دی هستند که بجای لامپ های فلورسنت در آنها از لامپ های ال ای دی استفاده شده است. شیوه تعبیه و جاگیری لامپ های ال ای دی در دستگاه های گوناگون متفاوت است. برای مثال در برخی از مدل های تلویزیون ال جی این لامپ ها به صورت نوارهایی در کناره پنل تلویزیون بکار برده شده اند. در برخی دیگر از مدل ها این چراغ ها به صورت نوار های افقی مورد استفاده قرار گرفته اند. با توجه به تفاوت های مذکور، در تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی می بایست به ویژگی های هر دستگاه توجه کرده و از روش های سازگار با همان دستگاه استفاده کرد.

انواع بک لایت تلویزیون ال جی

نمایندگی ال جی و دیگر واحدهای تعمیرات

نمایندگی ال جی با تکیه بر تخصص و مهارت کارشناسان خود، توانسته است در طول سال‌های اخیر بالاترین سطح کیفی خدمات را در زمینه فروش و خدمات پس از آن به مشتریان و مشترکان ال جی عرضه دارد. چیره‌دستی کارشناسان این مجموعه در کنار بهره‌مندی از به‌روزترین امکانات تعمیر و ابزارآلات ترمیم، زمینه‌ای فراهم کرده تا پویایی و کیفیت، دو ویژگی لاینفک خدمات ارائه شده در نمایندگی ال جی گردند. نمایندگی ال جی خدمات تخصصی خویش را در پارت های متنوعی به کاربران هر محصول ارائه می دهد.

شما کاربران گرامی می توانید خدمات تخصصی مرتبط با هر محصول را با مراجعه به پارت تخصصی همان محصول دریافت نمایید. برای مثال تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی یکی از خدمات تخصصی ارائه شده در این مرکز است که در پارت مجزا و اختصاصی انجام می شود.

4.8/5 (6 امتیاز)

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • Ali

  یک قسمت کوچک سمت چپ تلویزیون سیاه شده آیا مشکل از بک لایت ش هست ؟

  الجی کره ای 42 ایج ال ای دی . ال سی دی

  هزینه تعمیر بک لایت چقدره ؟

  هزینه تعویض ش چقدر میشه ؟؟

  پاسخ
  • مرکز سخت افزار ایران

   سلام دوست عزیز،
   برای تخمین میزان آسیب ، هزینه و روند تعمیر، دستگاه باید از نزدیک بررسی شود. لطفاً با شماره 54114-021 تماس بگیرید تا کارشناس شما را راهنمایی کنند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید