جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلیل طولانی شدن کار ظرفشویی چیست؟

بعد از مهمانی که تا نصف شب طول کشیده، همه چیز را مرتب کرده اید و شاید هم مسواک به دست و دست به کمر مقابل ظرفشویی ایستاده اید. همه کارهای شما تمام شدند، اما ظرفشویی هنوز مشغول است و آنقدر کارش طول کشیده که شما علت طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی را جستجو کرده اید و به اینجا رسیده اید!

حقیقتاً نمی توان دقیق گفت که کجای کار می لنگد یا اصلا طولانی شدن شستشوی ظرفشویی یک مشکل است. با این حال می توانیم با انواع برنامه های شستشوی ظرفشویی آشنا شویم و حالت مختلف آن را تصور کنیم، تا حداقل متوجه شویم بالاخره کی می توانیم بخوابیم یا به کارهای دیگرمان برسیم. بنابراین با ما همراه باشید.

طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی

طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی | معیارهای زمان

برای اینکه متوجه شویم مدت زمان معمولی فرایند شستشوی ظرفشویی چقدر است و چه زمانی واقعا با طولانی شدن شستشوی ماشین لباسشویی مواجه هستیم، باید با معیارهایی که روی این مسئله تأثیرگذار هستند آشنا شویم.

اولین معیار تأثیرگذار بر مدت زمان فرایند شستشو «دمای آب» است. معمولا ظرفشویی ها از آب 60 درجه سلسیوس برای شستشو استفاده می کنند. اگر دمای آب ورودی به دستگاه با این دما فاصله داشته باشد، ظرفشویی باید آب را گرم کند و این فرایند زمان بر است.

دومین معیار نوع شوینده است. مایع ها و ژل ها معمولا راحت تر در آب حل می شوند و حل شدن پودرها و قرص ها زمان بیشتر می برد. اگر از پودر استفاده می کنید، می توانید از قبل آن را در مقدار کمی آب حل کنید تا سرعت کار را بالا ببرید.

فشار آب پایین باعث می شود، آب درون دستگاه دیرتر به مقدار استاندارد شستشو برسد. همینطور فرایند شستشو در دستگاه های قدیمی طولانی تر است. اما این به معنی نیست که جدیدها الزاما سریع تر باشند! به این دلیل که برخی از دستگاه های جدید تنظیم شده اند تا با مصرف آب و انرژی کمتری کار کنند. به همین دلیل ممکن است طولانی تر کار کنند.

این نکته هم بدیهی است که شستن ظرف های چرب تر بیشتر طول می کشد. همینطور اضافه کردن فرایندهای آبکشی چندباره یا خشک کردن ظروف باعث طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی می شود.

این مقاله را از دست ندهید: چرا ظرفشویی ال جی خشک نمی کند؟

طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی | چرا و به چه علت؟!

تغییراتی که ENERGY STAR از سال 2012 در استانداردهایش به وجود آورد، شرکت ها را مجبور کرد برای صرفه جویی در مصرف تغییراتی بعضا اساسی در ماشین های لباسشویی و ظرفشویی اعمال کنند. برای مثال باید مصرف آب در هر دور شستشو را به 16 لیتر محدود شود تا مصرف برق نیز به کمتر از 295 کیلووات بر ساعت برسد.

به همین دلیل یکی از تغییراتی که اعمال شد، این بود که ظرفشویی ها به جای استفاده از المنت، برای استفاده از شیر آب گرم طراحی شدند. علاوه بر این جلوگیری از به کارگیری پمپ های قوی برای تقویت فشار آب در شستشو، باعث طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی شد.

همچنین ظرفشویی های هوشمندی هم اختراع شدند که حجم ظروف و آلودگی آن ها را بررسی می کنند و با توجه به این مسائل فرایند شستشوی مناسب را به صورت خودکار انتخاب می کنند. به همین دلیل ممکن است گاهی روشی را در پیش بگیرند که از دفعات قبل طولانی تر باشد.

شستشوی طولانی مدت ماشین ظرفشویی

شستشوی طولانی مدت ماشین ظرفشویی | روش عیب یابی

یکی دیگر از راه های تشخیص اینکه طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی به دلیل فرایندهای طبیعی است یا خرابی دستگاه، مراجعه به دفترچه راهنمای دستگاه است. اگر طبق داده های دفترچه فرایند شستشو از حد طبیعی بیشتر بود، نکات زیر را بررسی کنید:

  • فیلتر ها را بررسی کنید: اگر قبل از قرار دادن ظرف ها در ظرفشویی آن ها را خیس نمی کنید، ممکن است خود فیلترهایی که جلوی ورود مواد غذایی به بخش هایی از دستگاه را می گیرند، دچار گرفتگی و مختل شوند.
  • مواد معدنی ته نشین شده را از دستگاه خارج کنید: اگر آب محل زندگی شما سنگین باشد، ممکن است ته نشین شدن مواد معدنی از جمله کلسیم، کربنات و… منافذ بازوهای شستشو و المنت های گرمایشی را مسدود کنند یا بپوشانند.
  • مشکلات فنی: ممکن است کند شدن فرایند شستشو مربوط به مشکلات فنی از جمله موتورها، تسمه ها، ترموستات یا سنسورها باشد. بنابراین بهتر است اگر مشکلاتی از این دست برای دستگاه شما پیش آمد بهتر به متخصصان حوزه تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی مراجعه کنید.

6  فرایند اصلی شستشو در ظرفشویی ها

ظرفشویی های قدیمی به طور کلی برای شستشو سه فرایند اصلی داشتند: شستشوی سریع، معمول و شستشوی سنگین برای ظرف های زیاد و چرب. اما ظرفشویی های الان از حالت های بیشتری پشتیبانی می کنند و برای حالت های مختلفی تنظیم شده اند.

همانطور که در ابتدا گفتیم ممکن است طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی به دلیل تفاوت فرایندها از یکدیگر باشد. بنابراین به صورت خلاصه این روش ها را برای شما توضیح می دهیم تا آن ها را با مشکلات دستگاه اشتباه نگیرید.

  • شستشوی سریع:

اگر از قبل ظروف را تر کرده باشید، یک شستشوی سریع می تواند همه آن چیزی باشد که برای تمیز کردن ظروف شما لازم است. البته در این روش چون باید فشار و دمای آب زیاد باشد انرژی بیشتری نیز مصرف می شود. طول این فرایند کمتر از یک ساعت است.

  • فرایند معمول شستشوی روزانه:

«فرایند معمول» بین ظرفشویی های هر برند متفاوت است. با این حال به طور کلی چون از این حالت زیاد استفاده می شود به شکلی تنظیم شده که در مصرف آب و برق صرفه جویی شود. طول این فرایند میانگین 5/2 تا 3 ساعت است.

  • شستشوی سنگین برای ظرف های آلوده:

اگر ظرف ها به شدت آلوده و چرب باشند یا باقی مانده مواد داخل آن ها سفت و سخت شده باشد، از این روش استفاده می شود. برخی از دستگاه ها  برای این شرایط ابزار و مواد شوینده مخصوص دارند که مصرف انرژی را کمتر کنند. اما به هر حال در این روش انرژی زیادی صرف می شود و ممکن است تا 4 ساعت طول بکشد.

دلیل طولانی شدن کار ظرفشویی چیست
  • همکاری با دستگاه:

اگر از قبل ظروف را به اندازه کافی در آب گرم قرار دهید، می توانید با استفاده از Rinse cycle که انرژی و زمان کمتری از روش قبل مصرف می کند، ظروف بسیار آلوده را سریع تر از ظرفشویی تحویل بگیرید.

این و بخون به کارت میاد: مشکل کار نکردن ماشین ظرفشویی ال جی

  • شستشو با دمای بالا:

ظرفی که در آن کیک پخته اید و یک لایه کیک سوخته به آن چسبیده دقیقا به همین فرایند نیاز دارد! در این فرایند دما تا حد خیلی زیادی بالا می رود تا جدا کردن مواد باقی مانده روی ظرف ها را آسان تر کند. مصرف انرژی و زمان؟ همچنان بالا.

  • شستشوی بهداشتی و ویروس کشی:

وقتی کسی در خانه بیمار شده، این بهترین انتخاب برای شستن ظروف است. در غیر این صورت می توانید این روش را ماهی یکبار استفاده کنید تا علاوه بر تمیز شدن ظرف ها ویروس و میکروب های آنان نیز از بین برود. در این روش دما تا 150 درجه فارنهایت بالا می رود.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید