جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چطور از مشکل زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

یکی از مشکلاتی که برخی از کاربران ماشین های ظرفشویی با آن مواجه می شوند، مشکل زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی است. این مشکل حتی با وجودی که شرکت ها از استیل ضد زنگ برای ساخت این سبدها استفاده می کنند باز هم به وجود می آید و مشکل ساز می شود. این مشکل ممکن است در هر برندی از ماشین های ظرفشویی از جمله ال جی به وجود بیاید.

برای این که بتوان از بروز مشکل زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی جلوگیری کرد باید ابتدا دلیل بروز این مشکل را شناخت. در ادامه این مطلب با بررسی دلیل زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی به معرفی ترفندهایی برای رفع این مشکل می پردازیم. برای دریافت خدمات تخصصی تر در این زمینه با نمایندگی تعمیر ظرفشویی ال جی مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

دلایل زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی

دلایل زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی

با وجود اینکه در اکثر ماشین های ظرفشویی از سبدهایی با جنس استیل ضد زنگ استفاده شده است، اما با این حال به دلیل محل نگهداری آنها، نوع کاری که انجام می دهند و موادی که با آنها سروکار دارد همیشه در معرض زنگ زدن هستند. مهم ترین دلایل زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی شامل موارد زیر می شود:

 • کیفیت پایین آب ورودی به ظرفشویی
 • تجمع رسوبات در لوله های ماشین ظرفشویی
 • استفاده از نمک و مایع جلا دهنده 
 • استفاده از شوینده های بی کیفیت
 • قرار دادن نادرست چنگال ها و چاقوها در ظرفشویی

کیفیت پایین آب ورودی به ظرفشویی

معمولا آب ورودی به ماشین ظرفشویی همان آب لوله کشی شهری است. این آب معمولا املاح زیادی از جمله آهن دارد که در معرض آب به اکسید آهن تبدیل می شود. در صورتی که میزان آهن موجود در آب و به دنبال آن اکسید آهن بسیار زیاد باشد، احتمال زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی بالا می رود.

معمولا وجود لکه های قرمز و قهوه ای رنگ روی بدنه استیل ماشین ظرفشویی به دلیل همین اکسید آهن است. البته علاوه بر آهن سایر رسوبات و املاح موجود در آب نیز به دنبال رسوب کردن در ظرفشویی موجب زنگ زدگی ماشین ظرفشویی می شوند.

تجمع رسوبات در لوله های ماشین ظرفشویی

همیشه در لوله های ماشین ظرفشویی یک سری رسوبات و جرم ها جمع می شوند. این جرم ها و رسوبات ممکن است به داخل دستگاه راه پیدا کنند و موجب فرسودگی لوله ها و بدنه ماشین ظرفشویی شوند. خصوصا این که بیشتر اوقات این رسوبات و جرم ها در خود لوله های متصل به ماشین ظرفشویی جمع می شوند و به خود دستگاه ارتباطی ندارد. در نتیجه ممکن است به دلیل وجود این جرم ها در لوله ها شاهد زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی نیز باشیم.

استفاده از نمک و مایع جلا دهنده

یکی از اصلی ترین و مهم ترین عامل زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی نمک ها و جلادهنده هایی هستند که برای برق انداختن این دستگاه ها و ضد عفونی کردن آن مورد استفاده قرار می گیرند. زمانی که از این ترکیبات شیمیایی در دماهای بالای ماشین ظرفشویی استفاده می کنیم، یک سری فعل و انفعالات رخ می دهد که به دنبال آن ممکن است بدنه و سبد ماشین ظرفشویی زنگ بزند.

حتی علاوه بر نمک و جلا دهنده خود ترکیبات باقی مانده اسیدی یا نمکی از مواد غذایی هم می تواند همین تاثیر را داشته باشد و موجب زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی شود.

استفاده از شوینده های بی کیفیت

انتخاب نوع شوینده ای که برای شست و شوی ظروف در ماشین ظرفشویی مصرف می شود اهمیت زیادی دارد. کیفیت شوینده هم از نظر تمیز شدن ظروف و هم افزایش کارایی و طول عمر دستگاه حائز اهمیت است. با این حال برای این که سبد ماشین ظرفشویی یا سایر قسمت های آن معیوب نشود نیز باید از شوینده های مناسب و با کیفیت استفاده کرد.

استفاده از شوینده های غیر استاندارد که حاوی مقادیر بالایی از کلر و سایر ترکیبات خورنده هستند می تواند موجب از بین رفتن لایه محافظ سبد ماشین ظرفشویی شده و به دنبال آن حتی متریال استیل ضد زنگ سبد نیز دچار زنگ زدگی شود. البته استفاده بیش از حد از شوینده ها نیز می تواند عامل زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی باشد. منظور از استفاده بیش از حد ریختن این شوینده ها در دستگاه بیشتر از حد نرمال است.

چیدمان نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی

از دیگر دلایل زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی قرار دادن نادرست چنگال ها و چاقوها یا سایر ظروف در ماشین ظرفشویی است. معمولا سبد تعبیه شده در ماشین های ظرفشویی دارای یک پوشش پلاستیکی از جنس وینیل است که از این سبد در برابر مواد شوینده و آب محافظت می کند.

با قرار گرفتن نادرست چاقوها و چنگال ها در ظرفشویی به تدریج این پوشش پلاستیکی خراشیده می شود و از بین می رود. با از بین رفتن این پوشش احتمال زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی نیز بیشتر می شود. از طرفی این چاقو و چنگال ها ممکن است خراش هایی را روی سبد بیاندازند که ادامه یافتن این خراش ها می تواند احتمال زنگ زدن سبد را در دراز مدت بیشتر کند.

ترفندهای جلوگیری از زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی

با وجودی که گاهی اوقات زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی اجتناب ناپذیر است اما می توان با دنبال کردن یک سری روش ها و ترفندها تا حدود زیادی از زنگ زدگی سبد این دستگاه ها جلوگیری کرد. برای این منظور راه حل های زیر را دنبال کنید:

 • ظروف خصوصا ظروف تیز مانند چاقو را به درستی و با احتیاط در ماشین ظرفشویی قرار دهید
 • از فیلترهای مخصوص بر سر شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی استفاده کنید تا جلوی املاح و رسوبات را بگیرد.
 • از ریختن نمک و جلا دهنده روی بدنه و سبد استیل ظرفشویی جلوگیری کنید. بهتر است برای این منظور از قیف مخصوص استفاده کنید تا نمک و جلا دهنده روی سبد ماشین ظرفشویی نریزد.
 • حتما از شوینده های با کیفیت و استاندارد و به میزان مناسب استفاده کنید.
 • از شوینده های سازگار با ماشین ظرفشویی مطابق راهنمای مصرف خود دستگاه استفاده کنید.
 • اگر لکه های زنگ زدگی کوچکی را روی سبد ماشین ظرفشویی مشاهده کردید آنها را پاک کنید.
 • بخش هایی از سبد ماشین ظرفشویی که دچار زنگ زدگی شده است را با اسپری وینیل پلاستیکی یا موم مایع بپوشانید.
 • حتما ظروف را قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی به صورت کامل تمیز کرده و مواد غذایی آن را پاک کنید.
5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید