جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا یخچال اتومات نمی کند؟

یخچال‌ های اتوماتیک از تکنولوژی ‌های پیشرفته برای حفظ طولانی ‌تر تازگی مواد غذایی استفاده می ‌کنند. اما گاهی اوقات ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند که باعث متوقف شدن کارکرد اتوماتیک آن ها شود. دلایل بسیار متعددی در رابطه با اتومات نکردن یخچال وجود دارد. در این مقاله، به بررسی دلایل مختلفی که ممکن است باعث عدم اجرای عملکرد اتوماتیک یخچال شوند می پردازیم و به صورت تخصصی راه ‌حل‌ های رفع این مشکل را مورد بررسی قرار می دهیم.

اتومات نکردن یخچال

دلایل اتومات نکردن یخچال ال جی

به طور کلی دلایل زیاد و متعددی در رابطه با کار نکردن اتومات نکردن یخچال  وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به تنظیمات دما، مشکل در سیستم تولید یخ دستگاه، پز شدن محفظه یخ دستگاه، مشکل در سنسور ها و حسگرها، وجود مشکل در مکانیسم تولید یخ، مشکلات آب، مشکلات و نوسانات الکتریکی اشاره کرد. در ادامه به بررسی دقیق تری از این دلایل می پردازیم و روش های رفع این مشکل را مورد بررسی قرار می دهیم.

1. تنظیمات دما

اگر دمای یخچال به مرز یخ ‌زدگی نزدیک شده باشد، ممکن است اتومات دستگاه شما کار نکند. اطمینان حاصل کنید که دمای یخچال به اندازه کافی پایین برای تولید یخ تنظیم شده باشد.

2. مشکل در سیستم تولید یخ

یکی از دلایل اتومات نکردن یخچال  مربوط به مشکل در سیستم تولید یخ دستگاه است. اگر خط لوله یا شیر تامین آب برای سیستم تولید یخ بسته شده باشد، ممکن است عملکرد اتوماتیک تولید یخ تحت تأثیر قرار گیرد. همچنین وقتی به نظر می رسد که فریزر شما به درستی یخ زدایی نمی کند، ممکن است بخواهید نحوه یخ زدن مواد غذایی را در نظر بگیرید. 

یخ زدن سریع غذای داغ باعث ایجاد رطوبت می شود که به یخ زدگی دیواره های فریزر تبدیل می شود. که این امر سبب مشکل در سیستم تولید یخ می شود. هنگام آماده شدن برای نگهداری غذا در فریزر، بگذارید در دمای اتاق خنک شود تا دیگر داغ نشود. قبل از قرار دادن غذا در فریزر، آن را به یخچال منتقل کنید تا خنک شود.

این مقاله را از دست ندهید: دلایل روشن نشدن یخچال

3. پر شدن محفظه یخ

در صورت پر شدن محفظه یخ، سنسورها ممکن است از تولید بیشتر یخ جلوگیری کنند. محفظه یخ را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که جای کافی برای تولید یخ باقی مانده است. همچنین وجود مواد غذایی منجمد بسته بندی شده بیش از حد در فریزر می تواند جریان هوا را مسدود کند و باعث ایجاد یخ شود. برعکس، مواد بسیار کم نیز می تواند منجر به یخ زدگی زیاد شود. کمبود اقلام یخ زده باعث می‌ شود وقتی در دستگاه شما باز شود و هوای گرم وارد آن شود سرد بماند. مخلوط حاصل از هوای گرم و سرد می تواند یخ زدگی بیشتری را ایجاد کند و این امر سبب اتومات نکردن یخچال  شما شود. این نکات می تواند به جلوگیری از یخ زدگی فریزر شما کمک کند:

  • از گذاشتن مواد غذایی بیش از حد فریزر تا جایی که جریان هوا محدود شده یا دریچه های هوا مسدود شده است خودداری کنید.
  • مطمئن شوید که اقلام یخ زده کافی برای حفظ دمای سرد وجود دارد.
  • بین تمام اقلام یخ زده و دیواره های فریزر یک اینچ فاصله بگذارید تا جریان هوای بهینه ایجاد شود.

4. مشکل در سنسورها

از دیگر مشکلات اتومات نکردن یخچال  مربوط به مشکل در سنسورها به ویژه سنسورهای دما است. اگر سنسورهای مربوط به دما یا تولید یخ خراب یا کثیف شده باشند، ممکن است به درستی عمل نکنند. سنسورها را بررسی کرده و در صورت لزوم تمیز کنید یا تعویض کنید. 

زمانی که دمای یخچال شما کمتر از آنچه باید باشد است، زمان کمتری برای چرخه خنک کننده فریزر وجود دارد تا رطوبت موجود در هوا را از بین ببرد. همانطور که این رطوبت باقی می ماند، قبل از شروع چرخه خنک کننده بعدی، ظاهری برفی به خود می گیرد و با یخ زدن آن باعث اتومات نکردن یخچال  می شود. نکات نگهداری یخچال شامل تنظیم دمای فریزر کمتر از 0 درجه فارنهایت است. این اقدام می تواند عملکرد مطلوب را تضمین کند و یخ زدگی را به حداقل برساند.

5. بروز مشکل در مکانیسم تولید یخ

قطعات خراب یا فرسوده در مکانیسم یخ از دیگر عوامل هستند. در این صورت، تعمیر یا تعویض قطعات ضروری است. همچنین اگر درب فریزر برای مدت طولانی باز بماند، مخلوط هوای گرم و سرد می تواند باعث ایجاد یخ شود. همیشه مراقب باشید که درب را به درستی ببندید و از باز نگه داشتن آن برای مدت طولانی خودداری کنید. همچنین درزگیر معیوب درب می تواند مسئول ورود هوای گرم و ایجاد یخ باشد. اگر درب دستگاه شما با گذشت زمان فرسوده شده است و درب به درستی بسته نمی شود و هوای گرم باعث ایجاد یخ می شود. برای رفع این مشکل طبق موارد زیر اقدام نمایید:

  • درزگیر را از نظر کثیفی و آشغال هایی که می توانند مانع از بسته شدن درست درب شوند، بررسی کنید. اگر مهر و موم بسیار کثیف است، آن را با دستمال کاغذی و پاک کننده چند منظوره تمیز کنید و کاملا خشک کنید.
  • مهر و موم را با بستن درب با یک اسکناس تا نیمه تست کنید. اگر بتوانید اسکناس را با مقاومت کمی بیرون بکشید، مهر و موم درب فرسوده شده و نیاز به تعویض دارد.

6. مشکلات آب

اگر تامین آب به یخچال به درستی انجام نشود یا آب مشکلاتی داشته باشد، تولید یخ ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. مطمئن شوید که خط آب به درستی متصل و تأمین آب به مقدار کافی باشد.

7. مشکلات الکتریکی

از دیگر علل خرابی اتومات یخچال  می توان به مشکلات الکتریکی اشاره کرد. خرابی قطعات الکتریکی ممکن است باعث عدم کارکرد اتوماتیک یخچال شوند. از وجود برق به یخچال و اتصالات الکتریکی آن اطمینان حاصل کنید. با بررسی و اعمال راه‌ حل‌ های مناسب، می‌ توانید به عملکرد اتوماتیک یخچال دست یابید. اگر هیچ کدام ار موارد نامبرده باعث رفع مشکل اتومات نکردن یخچال  نشود، ممکن است یکی از اجزای سیستم یخ زدایی خراب شده باشد. خرابی قطعات زیر می تواند باعث مشکلات یخ زدایی شود. این قطعات عبارت اند از:

  • برد کنترل یخ زدایی

این قطعه به چرخه یخ زدایی فریزر سیگنال می دهد تا در صورت نیاز شروع شود. اگر قطعه خراب شود، چرخه روشن نمی شود و یخ جمع می شود. اگر هم گرمکن یخ زدایی و هم ترموستات به درستی کار می کنند، برد کنترل احتمالاً نیاز به تعویض دارد.

  • تایمر یخ زدایی

تایمر یخ زدایی بخاری را زمانی روشن می کند که یخ زدگی بیش از حد روی کویل های اواپراتور وجود داشته باشد. برای آزمایش تایمر، دکمه یخ زدایی را به جلو ببرید تا یک چرخه شروع شود. اگر چرخه یخ زدایی بیش از 30 دقیقه طول بکشد، تایمر معیوب است و باید تعویض شود.

  • بخاری یخ زدایی

این قطعه مکانیزم گرمایی را فراهم می کند که کویل های اواپراتور را یخ زدایی می کند. اگر خراب باشد، یخ زدگی روی کویل ها و در فریزر همچنان جمع می شود. اگر بخاری با تست مولتی متر عدم تداوم را نشان داد، نیاز به تعویض دارد. اگر مشکل ادامه داشته باشد، توصیه می‌ شود تا به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید تا مشکل با دقت تشخیص داده شود و ایراد پیش آمده به طور کار برطرف گردد.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید