جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلیل روشن نشدن یخچال ال جی چیست؟

امروزه به دلیل پیشرفت در صنعت ساخت لوازم خانگی، تغییرات و تحولات زیادی در ساخت دستگاه ها رخ داده است. البته با توجه به این موضوع مشکلات زیادی نیز در رابطه با دستگاه ها وجود دارد. از جمله این مشکل ها مربوط به روشن نشدن یخچال است. در این مقاله، به بررسی علل روشن نشدن یخچال های برند ال جی پرداخته و روش های رفع این ایراد را بصورت تخصصی مورد بررسی قرار می دهیم.

دلیل روشن نشدن یخچال ال جی

بررسی دلایل روشن نشدن یخچال

بطور کلی دلایل مختلفی در رابطه با مشکل روشن نشدن دستگاه های یخچال وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به ایراد و خرابی در کابل برق، مشکل در قطع کننده مدار، خرابی یا قطعی در پریز دیواری، وجود مشکل در مدار یخچال، خرابی مین کنترل، خرابی یا مشکل در قطعه ترموستات ( کنترل کننده دما )، خرابی رله استارت اشاره نمود. در ادامه به بررسی دلایل و روش های رفع این مشکل میپردازیم و به صورت جزئی تری آن ها مورد بررسی قرار می دهیم.

 • کابل برق معیوب یا قطع شده

یکی از دلایل شایع برای عدم روشن شدن یخچال های برند ال جی، وجود مشکل در کابل برق است. اگر کابل برق معیوب یا قطع شده باشد، اتصال برق به یخچال قطع می‌شود و نتیجه آن عدم روشن شدن دستگاه خواهد بود.

 • قطع کننده مدار فعال نیست یا فیوز آن سوخته

 قطع‌کننده مدار یا سیستم فیوزها در مدار برق یخچال مسئول محافظت در برابر جریان بیش از حد است. اگر قطع کننده مدار غیرفعال باشد یا فیوز آن سوخته باشد، یخچال روشن نخواهد شد.

 • مشکل در پریز دیواری یا مدار برق

اگر پریز دیواری که یخچال به آن متصل است، مشکل داشته باشد یا مدار برق خود یخچال دچار مشکل شود، مشکل روشن نشدن یخچال اتفاق خواهد افتاد.

چرا یخچال روشن نمی شود
 • قطعه مین کنترل خراب یا فیوزهای آن سوخته

قطعه مین کنترل یا بخش الکترونیکی یخچال مسئول کنترل وظایف مختلف است. اگر این قطعه خراب شود یا فیوزهای آن سوخته باشند، عدم روشن شدن یخچال اتفاق می‌افتد.

 • مشکل در ترموستات

ترموستات مسئول کنترل دمای داخل یخچال است. اگر ترموستات مشکل داشته باشد و دما به درستی تنظیم نشود، یخچال ممکن است روشن نشود.

راهکارها رفع مشکل روشن نشدن یخچال

 • بررسی کابل برق:

به پشت یخچال ال جی خود بروید و کابل آن را از پریز دیواری جدا کنید. سپس آن را بطور کامل و دقیق مورد بررسی و بازبینی قرار دهید. اگر هر گونه آسیب ظاهری مشاهده کردید، کابل را تعویض کنید. حتماً از طریق مراکز تعمیرات تخصصی برند ال جی جهت خرید قطعات اورجینال اقدام حاصل کنید. اما اگر آسیب ظاهری وجود نداشته باشد، کابل را دوباره به پریز دیواری وصل کنید. در این مرحله مطمئن شوید که کاملاً دستگاه شما به برق متصل باشد. اگر یخچال هنوز روشن نمی‌شود، کابل را تعویض کنید تا تغییری رخ دهد. آسیب داخلی به سادگی قابل مشاهده نخواهد بود. بنابراین، قبل از بررسی هر قسمت دیگری از یخچال ال جی خود، کابل را تعویض کنید.

 • بررسی قطع‌کننده مدار:

اگر کابل برق در وضعیت کار خوبی باشد، به قطع‌کننده مدار نگاهی بیندازید. این قطعه ممکن است خاموش باشد یا یکی از فیوزهای آن دچار خرابی باشد. اگر متوجه شدید که مدار خاموش شده است، آن را دوباره روشن کنید و شرایط یخچال ال جی خود را مورد بررسی مجدد قرار دهید. در صورتی که دستگاه شما روشن شد، نیاز است که دلیل خاموش دستگاه خود را بیابید که در این صورت توصیه میشود از طریق مراکز تعمیرات تخصصی اقدام نمایید.

 • بررسی پریز دیواری:

یک دستگاه برقی دیگر را به پریز دیواری که کابل یخچال به آن وصل شده است، متصل کنید. بهتر است از یک دستگاه کوچک مانند چراغ مطالعه یا .. استفاده کنید. اگر مشکل از پریز دیواری ناشی می‌شود، دستگاه روشن نخواهد شد. در صورت عدم روشن شدن دستگاه ال جی شما ایراد مربوط به برق کشی ساختمان یا محل سکونت شما میشود که در این صورت میتوانید از طریق تکنسین های برق خدمات مورد نظر خود را دریافت نمایید. همچنین گاهی اوقات، اگر دستگاه احتیاج به ولتاژ بالایی برای کار نداشته باشد، ممکن است دستگاه روشن شود. در این صورت، بهتر است که تکنسین مورد نظر تعیین کند که آیا پریز ولتاژ کم ارائه می‌دهد و در صورت لزوم آن را تعویض کند.

خدمات تخصصی نمایندگی ال جی: تعمیر برد یخچال

 • بررسی مدار:

یک یخچال ال‌ جی نیاز به یک مدار 15 آمپری 120 ولت تخصیص یافته دارد. اگر بخواهد مدار را با سایر پریزها به اشتراک بگذارد، ممکن است ولتاژ کافی برای تأمین نیازهای آن وجود نداشته باشد. بنابراین، پریز ممکن است به نظر بیاید که خراب است. در این صورت نیاز است تا از طریق یک تکنسین متخصص به برق برای بررسی مدار برق و تعیین ولتاژ تولید کمک دریافت نمایید و در صورتی که ولتاژ کافی برای دستگاه یخچال ال جی شما وجود داشته باشد، آنگاه نیاز به تعویض پریز خواهد بود.

 • بررسی قطعه مین کنترل:

ممکن است یک فیوز در قطعه مین کنترل باعث شود که یخچال شما روشن نشود. به پشت یخچال بروید، پانل پوشش آن را باز کنید و به بخش مین کنترل دسترسی پیدا کنید. فیوزها را مورد بررسی قرار دهید و اگر فیوز خراب یا دوتایی دیدید، نیاز است تا قطعه مین کنترل را تعویض کنید. در این صورت در شرایطی دستگاه شما تحت گارانتی است، خدمات مورد نظر را میتوانید از طریق مرکز گارانتی کننده به صورت رایگان دریافت نمایید. همچنین اگر دستگاه شما تحت گارانتی نبود از طریق مراکز تعمیرات تخصصی برند ال جی خدمات تعمیرات دستگاه خود را دریافت نمایید.

کار نکردن یخچال
 • بررسی ترموستات (کنترل دما):

یکی از دیگر از رویکرد ها و راهکار های رفع مشکل روشن نشدن یخچال ال جی مربوط به بررسی و تعویض قطعه ترموستات است. ترموستات را در داخل یخچال وجود داشته و وظیفه کنترل دما را بر عهده دارد. برای بررسی این موضوع، گردانه ‌اش را از نقطه دمای پایین‌تر به بالاتر بچرخانید. باید کلیک کند، اما اگر این اتفاق نیفتاد، وضعیت سلامت ترموستات را بررسی کنید. از برق یخچال قطع کرده و پوشش کنترل را بردارید. ترموستات را خارج کرده و آن را تست کنید. باید سوئیچ آن را ببینید که بسته می‌شود، اما اگر این اتفاق نیفتاد، تعمیر ترموستات یخچال لازم است.

 • بررسی رله استارت:

به پشت یخچال بروید و پانل دسترسی به کمپرسور را بردارید. رله استارت را در کنار کمپرسور پیدا کنید و آن را جدا کنید. آن را کمی تکان دهید تا ببینید و لرزش آن را بررسی کنید. اگر این اتفاق بیفتد (که نباید اتفاق بیفتد)، در نظر بگیرید که رله را تعویض کنید. و اگر قطعه مورد نظر بوی سوختن میدهد، رله را تعویض کنید زیرا خراب است. اما اگر اطمینان ندارید، آن را مورد بررسی بیشتر قرار دهید. برای این اقدام، مقاومت آن را مورد بررسی قرار دهید. اگر هنگام خواندن مقاومت صفر باشد، رله را تعویض کنید. اگر رله کار نکند، کمپرسور به کار نمی‌افتد. و یخچال به تبع روشن نخواهد شد. همچنین برای بررسی بیشتر، قبل از تعویض رله خود قطعه کمپرسور را نیز مورد بررسی قرار دهید.

تعمیر مشکل روشن نشدن یخچال ال جی

یخچال ها از جمله وسایل بسیار حیاتی در خانه ‌ها هستند و ما روزانه برای نگهداری غذا ها و نوشیدنی ‌های خود از آن ها استفاده می‌کنیم. در صورتی که مشکل روشن نشدن یخچال ال جی شما حل نشد، بهتر است با مرکز معتبر تماس بگیرید تا عیب‌یابی دقیق‌تری انجام شود و مشکل را رفع کنند. عدم توجه به مشکلات برق و قطعات الکترونیکی ممکن است باعث خسارت‌ های جدی شود. همچنین در شرایطی که یخچال ال جی شما تحت گارانتی است، می توانید از طریق نمایندگی تعمیر یخچال ال جی خدمات مورد نظر خود را بصورت رایگان دریافت نمایید.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید