جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چطور مشکل نقاط سفید روی تلویزیون ال جی را برطرف کنیم؟

یکی از مشکلات کاربران تلویزیون های ال جی بعد از گذشت مدتی از کار با این دستگاه ها، ظاهر شدن یک سری نقاط سفید روی تلویزیون است. این نقاط که بعضا به صورت لکه های سفید در تلویزیون یا نقاط نورانی در صفحه دیده می شوند می توانند یک تصویر بی کیفیت و نامشخص را ارائه دهند. دلایل مختلفی می تواند عامل تشکیل این نقاط سفید رنگ در تصویر تلویزیون ال جی باشد.

این مشکل به مدل های قدیمی تر این تلویزیون ها محدود نمی شود و حتی کاربران مدل های جدیدتر تلویزیون های ال جی نیز با این مشکل مواجه می شوند. در نتیجه الزاما دلیل آن به خود دستگاه مربوط نمی شود و مجموعه ای از فاکتورها می تواند در ظاهر شدن این لکه های سفید و نورانی در صفحه تلویزیون نقش داشته باشد.

با وجودی که معمولا دلیل بروز این لکه ها یک مشکل فنی است و رفع آن پیچیده تر است، اما ممکن است بتوان با ترفندهای راحت تر و ساده تری نیز این مشکل را برطرف کرد. با این حال برای تعمیر تلویزیون ال جی در تهران در صورت ظاهر شدن این نقاط سفید روی تلویزیون باید ابتدا دلیل آن را شناسایی کرد. در ادامه به صورت کامل با دلایل و راهکارهای رفع این مشکل آشنا می شویم.

نقاط سفید روی تلویزیون

دلایل ظاهر شدن نقاط سفید روی تلویزیون ال جی چیست؟

  1. داغ شدن تلویزیون
  2. نوسانات بق
  3. خرابی قطعات داخلی تلویزیون
  4. خرابی منشورهای تلویزیون
  5. پیکسل سوختگی

به صورت کلی دلیل ایجاد لکه های سفید در تلویزیون مربوط به ساختار این دستگاه ها می شود. یک تلویزیون برای این که بتواند یک تصویر با کیفیت و واضح را نمایش دهد، از چندین لایه ساخته می شود که با هم در تعاملی نزدیک هستند. لامپ های بک لایت، رفلکتورها و پیکسل ها مجموعه ای از لایه ها را در تلویزیون تشکیل می دهند که به موجب آن یک تصویر نمایش داده می شود.

حال اگر هر فاکتوری، چه داخلی و چه خارجی موجب آسیب به این ساختارها شود، تصاویری که روی صفحه مشاهده می کنید دچار مشکلاتی از جمله نقاط سفید روی تلویزیون خواهد شد. دمای بیش از حد تلویزیون، آب خوردگی، ضربه و فشار به صفحه تلویزیون، نوسانات برقی، پیکسل سوختگی و خراب شدن و جا به جایی منشورها همگی می توانند عامل ایجاد نقاط سفید و نورانی روی صفحه تلویزیون ال جی باشند. در ادامه با بررسی هر عامل، راهکار مناسب برای رفع مشکل تلویزیون را بررسی می کنیم.

1. از داغ شدن بیش از حد تلویزیون جلوگیری کنید

هیچ وقت اجازه ندهید تلویزیون شما بیش از حد داغ شود. داغ شدن بیش از حد تلویزیون که معمولا در اثر استفاده طولانی مدت یا قرار داشتن در کنار یک شی داغ مانند بخاری ایجاد می شود می تواند مستقیما کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار دهد. گرما از یک سو روی کیفیت تصویر تاثیر دارد و از سوی دیگر با شل شدن و افتادن رفلکتورها و جا به جا شدن آنها موجب می شود که این نقاط سفید روی تلویزیون ایجاد شوند. در درجه اول همیشه بعد از استفاده طولانی از دستگاه، تلویزیون را مدتی خاموش کنید و اجازه دهید خنک شود. اگر لکه های سفید روی تصویر باقی ماند، احتمالا باید تلویزیون توسط یک تعمیرکار باز شود و با تنظیم و جا به جا کردن رفلکتورهای شل شده مشکل تصویر را برطرف کند. نکته دیگر این که در صورت داغ شدن تلویزیون به صورت مکرر بهتر است از یک تعمیرکار در این زمینه کمک بگیرید، چرا که شاید ایراد دیگری نیز در دستگاه وجود داشته باشد.

2. ترمیم و جا به جا شدن رفلکتورها در اثر نوسانات برق و ضربه

علاوه بر گرما، نوسانات برقی، آب خوردگی یا وارد شدن ضربه و فشار به صفحه تلویزیون هم می تواند روی رفلکتورها و منشورهای تلویزیون تاثیر بگذارد و موجب جا به جا شدن آنها شود. نوسانات برقی می تواند فاصله کانونی رفلکتورها را تغییر دهد. ضربه و فشار هم می تواند همین تاثیر را روی رفلکتورها بگذارد و موجب افتادن آنها روی لامپ ها شود. نتیجه چنین اتفاقی می تواند کاهش کیفیت تصویر و بروز مشکلاتی از جمله ایجاد نقاط سفید روی تلویزیون باشد. در این شرایط باز هم باید تلویزیون توسط یک تعمیرکار باز شود و مجددا فاصله کانونی رفلکتورها تنظیم گردد. بهتر است همیشه از یک محافظ برق با کیفیت برای تلویزیون استفاده کنید. از طرفی نیز برای جلوگیری از وارد شدن ضربه به پنل تلویزیون ال جی و خرابی آن بهتر است یک محافظ صفحه را روی نمایشگر تلویزیون قرار دهید.

3. فرسوده شدن قطعات داخلی تلویزیون

هر دستگاهی یک عمر مشخص دارد و قطعا به میزانی که از یک تلویزیون استفاده می کنید باید انتظار بروز مشکلاتی را نیز در آن داشته باشید. بعد از استفاده های مکرر از یک تلویزیون احتمال این که قطعات داخلی آن فرسوده شوند و در نتیجه استهلاک قطعات مشکلاتی در نمایش تصویر به وجود بیاید زیاد است. زمانی که قطعات فرسوده می شوند، اولا لامپ ها ضعیف تر شده و با کاهش تمرکز آنها، تصاویر نیز بی کیفیت می شوند. از طرفی نیز ممکن است به دلیل فرسوده بودن نمایشگر تلویزیون فاصله استانداردی که لامپ ها باید با صفحه پلاریزه داشته باشند به هم بخورد و به همین دلیل هم نقاط سفید روی تلویزیون ظاهر می شوند. در این شرایط هم برای تعمیر صفحه نمایش تلویزیون ال جی و رفع این لکه های سفید روی صفحه باید دستگاه باز شود تا مجددا تعمیرکار فاصله بین لامپ ها و صفحه پلاریزه را تنظیم کند.

لکه های سفید در تلویزیون

4. خراب شدن منشورها

نقش منشورها در تلویزیون، پخش یکنواخت نور است تا به این ترتیب یک تصویر با کیفیت و با وضوح بالا را ببینیم. حالا اگر این منشورها در اثر ضربه یا هر فاکتور دیگری خراب شوند، ممکن است سقوط کنند و روی لامپ های بک لایت بیفتند. نتیجه آن می تواند ایجاد نقاط سفید روی تلویزیون ال جی باشد. در این شرایط باید با تعمیر تلویزیون و ترمیم و تنظیم مجدد منشورها، لکه های سفید روی صفحه تلویزیون را از بین برد. البته این احتمال وجود دارد که منشورها کلا قابل ترمیم نباشند. در نتیجه برای رفع لکه های سفید در تلویزیون باید آنها را تعویض و از رفلکتورهای جدید و سالم استفاده کرد.

خدمات تخصصی نمایندگی ال جی: تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

5. تعمیر پیکسل سوختگی

پیکسل سوختگی یکی از اصلی ترین و رایج ترین مشکلاتی است که در تلویزیون ها دیده می شود و می توان به نوعی آن را در کنار خرابی بک لایت، عامل اکثر مشکلات تصویر در تلویزیون در نظر گرفت. اگر پیکسل های سوخته مربوط به نور سفید باشند، نقاط سفید روی تلویزیون ایجاد می شود. گاهی نتیجه پیکسل سوختگی ایجاد هاله رنگین کمانی تلویزیون یا حتی سیاه در تصویر تلویزیون است. تعمیر پیکسل های سوخته هزینه بیشتری نسبت به سایر گزینه ها دارد. از طرفی انجام آن به دقت بیشتری نیاز دارد و در نتیجه بهتر است برای انجام آن به یک مرکز تعمیرات تخصصی تلویزیون های ال جی مراجعه کرد.

🔻مقالات نمایندگی ال جی را از دست ندهید🔻

4.7/5 (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید