جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • آموزش حل مشکل بزرگ یا کوچک شدن تصویر صفحه تلویزیون

آموزش حل مشکل بزرگ یا کوچک شدن تصویر صفحه تلویزیون

بزرگ یا کوچک شدن تصویر تلویزیون، مشکل نسبتا شایعی است که گاهی کیفیت تصویر را نیز به هم می ریزد. برای مثال ممکن است تصویر در صفحه تلویزیون به صورت دوتایی درآید یا این که ابعاد آن کم و زیاد شود. مشکل بزرگ یا کوچک شدن تصویر تلویزیون، یکی از ایراداتی است که به دنبال به هم ریختن تنظیمات تصویر در مدل های مختلف ممکن است رخ دهد. 

در این صورت باید به دنبال روش هایی جهت برطرف کردن این مشکل بود. در ادامه این مطلب روش حل مشکل تغییر اندازه تصویر تلویزیون را بررسی می کنیم. برای دریافت خدمات تخصصی در این زمینه و مشاوره با کارشناسان تعمیر تلویزیون می توانید به صورت 24 ساعته با نمایندگی ال جی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

آموزش حل مشکل بزرگ یا کوچک شدن تصویر صفحه تلویزیون

نحوه بزرگ یا کوچک شدن تصویر تلویزیون

در قسمت تنظیمات تلویزیون گزینه ای برای تنظیم اندازه تصویر وجود دارد که می توان با استفاده از آن، تصویر را کوچک تر یا بزرگ تر کرد. گاهی اوقات این اندازه بزرگتر یا کوچکتر از حد نرمال می شود و در واقع تنظیمات تصویر به هم می ریزد. 

در منوی تنظیمات تصویر، گزینه ای تحت عنوان Aspect Corrections وجود دارد که در آن چندین گزینه برای انتخاب در دسترس است و می توان با انتخاب آنها، اندازه تصویر مناسب را تعیین کرد. این گزینه ها شامل zoom، stretch و full screen  می شوند. 

هریک از این گزینه ها حالت نمایش تصویر متفاوتی دارند. البته می توان علاوه بر این موارد، با انتخاب گزینه تنظیم خودکار یا حالت نمایش تصویر عادی، اندازه تصویر مورد نظر را تعیین کرد.

نحوه بزرگ یا کوچک شدن تصویر تلویزیون

حالت های مختلف بزرگ و کوچک شدن تصویر در تلویزیون

حالت های بالا، حالت های مختلف تنظیم اندازه تصویر بودند. اما همیشه تصویر نمایش داده شده نرمال نیست و ممکن است تصاویر در اندازه های غیر استاندارد نمایش داده شوند. بزرگ یا کوچک شدن تصویر تلویزیون می تواند در حالت های زیر مشاهده شود:

  • تصویر ستون؛ که در آن دو نوار سیاه رنگ در دو سمت تصویر قرار می گیرد و از بالا و پایین تصویر بریده می شود. در این حالت کیفیت تصاویر تار و بی کیفیت است
  • تصویر صندوق پستی؛ این بار نوارهای سیاه رنگ در بالا و پایین صفحه قرار می گیرند و تصاویر یک حالت گسترده و کش آمده پیدا می کنند. تصاویر از دو طرف کناری بریده می شوند و کیفیت مطلوبی ندارند
  • تصویر پنجره؛ در این حالت تصاویر در یک کادر مربعی سیاه رنگ قرار می گیرند و به مراتب اندازه و کیفیت آن نسبت به تصویر نرمال کاهش می یابد.

در تمام این سه حالت، اندازه تصویر نرمال نیست و ابعاد آن یا کوچکتر از حالت عادی است یا بزرگتر. از طرفی نیز قطعا کیفیت تصویر مناسب نیست و باید به فکر راه حلی برای رفع این مشکل بود.

نحوه رفع مشکل اندازه تصویر در تلویزیون های ال جی

اگر تلویزیون مورد نظر از برند ال جی است، برای رفع مشکل بزرگ یا کوچک شدن تصویر تلویزیون به شیوه زیر پیش می رویم:

  • ابتدا تلویزیون را روی حالت Home use قرار داده و سپس دکمه start را بزنید
  • حال وارد بخش تنظیمات شده و در آن جا به ترتیب گزینه های option و سپس Mode setting را انتخاب کنید و در ادامه گزینه اینتر را بزنید
  • در ادامه در بخش تنظیمات، گزینه picture و سپس Aspect ratio را انتخاب کرده و دکمه اینتر را بزنید
  • در این بخش به گزینه های مختلفی برای تنظیم تصویر دسترسی می یابید که باید بر اساس نوع نمایش تصویر، گزینه مناسب را انتخاب کنید

گزینه عادی، نسبت تصویر 16:9 است. با این حال اگر قرار است تلویزیون را به ویدئو پروژکتور یا لپ تاپ و سایر دیوایس ها متصل کنید، باید گزینه های دیگری را انتخاب نمایید. اگر گزینه Set by program را انتخاب کنید، اندازه و نسبت تصویر نمایش داده شده با توجه به نسبت اندازه تصویر مبدا انتخاب می شود. 

در نتیجه به نسبتی که اندازه تصویر مبدا تغییر کند، اندازه و ابعاد تصویر نمایش داده شده نیز تغییر خواهد کرد. اگر با مشکل بزرگ یا کوچک شدن تصویر تلویزیون مواجه هستید در این بخش می توانید با امتحان کردن گزینه های موجود بهترین حالت تصویر را انتخاب کنید.

آیا همیشه مشکل بزرگ و کوچک شدن تصویر به تلویزیون ارتباط دارد؟

همیشه به هم ریختن تنظیمات دستگاه دلیل بزرگ یا کوچک شدن تصویر تلویزیون نیست. گاهی اوقات برخی گزینه های جانبی می توانند اندازه و ابعاد تصویر را به هم بریزند. در برخی مواقع مشکل از خود تلویزیون است و وجود یک سری ایرادات فنی در دستگاه موجب به هم ریختن اندازه و کیفیت تصویر نمایش داده شده می شود.

در این شرایط حتی با باز کردن منوی تلویزیون نیز تصویر حالت نرمالی ندارد و خرابی تصویر تلویزیون به مشکلات خود دستگاه مربوط می شود. در این شرایط باید خود تلویزیون سرویس شود و حتی ممکن است به تعمیرات تخصصی تلویزیون مورد نظر نیز احتیاج باشد. در مرکز تعمیرات تخصصی مرکز سخت افزار ایران، تعمیرات تخصصی تلویزیون های ال جی به کاربران ارائه می شود. گاهی نیز به هم ریختن اندازه تصویر مربوط به زمانی است که یک دستگاه جانبی با کابل ( مانند لپ تاپ ها یا کنسول های بازی ) به تلویزیون وصل می شوند. در این شرایط نیز ممکن است اندازه تصویر به هم بریزد.

5/5 (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید