جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی چیست؟

آیا تاکنون این مشکل برای شما پیش آمده است که جاروبرقی شما ناگهان خاموش ‌شود؟ شما فکر می‌کنید علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی چیست؟ اکثر کاربران زمانی که با چنین مشکلی مواجه می‌شوند، فکر می‌کنند که موتور جاروبرقی سوخته است اما سوختن موتور جاروبرقی تنها یکی از دلایل بروز چنین مشکلی است؛ چراکه قطع شدن سیم رابط جاروبرقی، خراب شدن سیم جمع‌کن جاروبرقی و خراب شدن ترموستات این دستگاه نیز از دیگر دلایل خاموش شدن ناگهانی آن هستند. اگر دوست دارید بدانید دلیل اصلی خاموش شدن جاروبرقی شما چیست؟ ادامه این مطلب را از دست ندهید.

خاموش شدن جاروبرقی ال جی

بررسی علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

1. قطع شدن سیم رابط جاروبرقی

امکان دارد علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی از قطع شدن سیم رابط آن باشد؛ به همین دلیل لازم است برای اطمینان از این مسئله با استفاده از یک ولت‌متر رسیدن برق به موتور جاروبرقی را تست کنید. برای انجام این کار باید درب جاروبرقی را باز کنید و سیم را به دو شاخه بزنید. راه دیگری هم برای اطمینان از این مسئله وجود دارد آن هم این است که بدون اتصال سیم به پریز برق و تنها با اتصال سیم‌های رابط به یکدیگر با استفاده از اهم‌متر بررسی کنید که آیا سیم رابط درست است یا خیر. توجه داشته باشید که اگر مشکل از سیم باشد باید تعویض شود.

2. خراب شدن سیم جمع‌کن

اگر علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی از خرابی سیم جمع‌کن آن باشد، با وجود اینکه برق وارد سیم جمع‌کن می‌شود، شاخک‌های آن که یکی فاز و دیگری نول است ممکن است دچار قطعی شده باشند. برای اینکه مطمئن شوید مشکل از سیم‌ جمع‌کن جاروبرقی است یا خیر باید دوباره سر سیم را آماده کرده کمی خم کنید و قرقره را روی آن قرار دهید به شکلی که سیم‌ها به واسطه فشار قرقره به سمت پایین حرکت کرده و به برق متصل شوند. درنتیجه اگر سیم جمع‌کن سالم باشد، شاخک‌های آن به دلیل اینکه حالت فنری دارند باعث ایجاد ارتباط برق با موتور می‌شوند و جاروبرقی روشن می‌شود. اما اگر با این کار نتوانستید جاروبرقی ال جی را روشن کنید مطمئن باشید سیم جمع‌کن آن ایراد دارد و باید تعمیرات آن را به نمایندگی تعمیرات جاروبرقی ال جی بسپارید.

3. خراب شدن ترموستات

در اکثر جاروبرقی‌ها ترموستاتی بر روی موتور تعبیه شده است تا اگر میزان حرارت جاروبرقی زیاد شد بصورت اتوماتیک موتور جاروبرقی را خاموش کند و از آسیب دیدن آن جلوگیری کند. با این وجود اگر بعد از 20 تا 30 دقیقه کار کردن جاروبرقی، این دستگاه خاموش شد، دلیل آن این است که ترموستات به دلیل حرارت زیاد موتور جاروبرقی وارد عمل شده و به صورت خودکار آن را خاموش کرده است. با این وجود می‌توان گفت که این موضوع کاملا طبیعی است.

اما گاهی‌اوقات ترموستات با مشکل مواجه شده و قدرت خود را از دست می‌دهد. در این شرایط ممکن است با هر بار گرم شدن موتور، ترموستات عمل کند و موتور را از کار بیاندازد. در نتیجه باید ترموستات موتور جاروبرقی را نیز تست کرد تا مطمئن شد علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی از ترموستات آن است یا خیر؟ برای این کار بهتر است از تکنسین‌های نمایندگی تعمیرات جاروبرقی ال جی کمک بگیرید.

4. خراب شدن موتور

و اما آخرین علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی که می‌توان به آن اشاره کرد، خراب شدن موتور این دستگاه است. برای اینکه مطمئن شوید مشکل از موتور جاروبرقی است یا خیر؟ خودتان هم می‌توانید آن را تست کنید؛ تنها کافیست که موتور این دستگاه را به صورت مستقیم به برق وصل کنید اگر روشن نشد احتمال دارد سوخته باشد؛ البته اکثر اوقات موتور جاروبرقی به صورت کامل نمی‌سوزد بلکه ابتدا نیم‌سوز می‌شود و بعدا می‌سوزد، به همین دلیل است که اغلب قبل از سوختن موتور با هر بار روشن کردن این دستگاه بوی بد سوختگی از آن بلند می‌شود.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید