جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

یخچال بعد از چند ساعت جابجایی باید به برق زده شود؟

روشن کردن یخچال بعد از جابجایی یکی از چالش هایی است که کاربران هنگام اثاث کشی با آن مواجه می شوند. اغلب کارشناسان توصیه می کنند که در صورت حمل دستگاه به صورت عمودی می توانید آن را 2 تا 3 ساعت بعد به پریز برق وصل نمایید. در حالی که برخی دیگر معتقدند حداقل باید 24 ساعت صبر کنید. در صورتی که یخچال مجهز به سیستم No Frost باشد، پس از تغییر مکان می توانید 12 ساعت بعد آن را روشن کنید.

‌اما اگر یخچال را به پهلو جابجا کرده اید، دقیقا باید به اندازه زمانی که به حالت افقی بوده است، منتظر بمانید. برای مثال اگر دستگاه چهار ساعت به صورت افقی حمل شده، باید حدود چهار ساعت صبر کنید و بعد آن را به برق بزنید. در ادامه این مقاله از نمایندگی ال جی بیشتر در مورد این نکات صحبت می کنیم.

روشن کردن یخچال بعد از جابجایی

اگر روشن کردن یخچال بعد از جابجایی بلافاصله انجام گیرد، چه اتفاق می افتد؟

چنانچه پس از جابجایی یخچال، فورا آن را به پریز برق بزنید، کمپرسور تحت فشار زیادی قرار می گیرد. در واقع به هنگام حمل و نقل روغن کمپرسور در بخش پایینی آن جمع می شود. اگر روشن کردن یخچال بعد از جابجایی بلافاصله باشد، روغن نمی تواند به قسمت بالای موتور برگردد. بنابراین در عملکرد کمپرسور اختلال به وجود می آید و در نهایت صدمه می بیند.

حتی اگر شدت آسیب ها زیاد باشد، ممکن است مجبور به تعویض کمپرسور شوید که هزینه بالایی را به شما تحویل می کند‌. به همین دلیل توصیه می شود که حتما قبل از جابجا کردن یخچال، آن را به مدت یک ساعت خاموش نمایید. همچنین پس از حمل و نقل چند ساعتی منتظر بمانید تا دستگاه مقداری استراحت داشته باشد، سپس آن را به برق بزنید.

از جمله مشکلات دیگری که در صورت روشن شدن زود هنگام یخچال به وجود می ‌آید، می‌توان به ایراد در دمای دستگاه اشاره کرد. در صورتی کمپرسور خراب شود، یخچال نمی‌ تواند دما را ثابت نگه دارد. همچنین شنیده شدن صداهای غیر طبیعی نیز از دیگر پیامدهایی هستند که در صورت رعایت نکردن این مسئله ایجاد می‌ شود.

ایرادات یخچال پس از جابجایی

ممکن است پس از اثاث کشی متوجه شوید که یخچال شما به خوبی گذشته کار نمی کند. در این حالت اگر با روشن کردن یخچال بعد از جابجایی صداهای غیر عادی از آن شنیده شود یا بخش فریزر از کار بیفتد، به احتمال زیاد یکی از بخش های زیر آسیب دیده اند:

جدا شدن سیم رابط و قطع شدن فیوز

ممکن است که به هنگام حمل یخچال سیم ‌های اصلی مدار دستگاه همچون سیم‌ های فاز و نول پاره شده یا از سایر اجزای دستگاه مانند ترموستات جدا شوند. قطع شدن فیوز یا مدارشکن نیز در نتیجه جابجایی نادرست ایجاد می شوند. در این موارد حتماً باید از یک متخصص درخواست کنید که اتصالات، سیم کشی داخلی و فیوز را بررسی و تعمیر نماید.

خراب شدن کمپرسور  

همان طور که در بالا به آن اشاره شد، خرابی کمپرسور نیز یکی از ایراداتی است که در نتیجه رعایت نکردن اصول جابجایی یخچال پیش می ‌آید. با توجه به قیمت بالای موتور یخچال، خرابی این قطعه می ‌تواند بسیار هزینه بر باشد.

صدمه دیدن اورلود

خیلی از مواقع پس از جابجایی یخچال، به دلیل آسیب دیدن اورلود، دستگاه روشن نمی ‌شود. در صورتی که اورلود معیوب باشد، بخش کمپرسور نیز روشن نخواهد شد.

خرابی ترموستات

اگر با روشن کردن یخچال بعد از جابجایی متوجه شدید که دستگاه به خوبی کار نمی‌ کند، احتمال دارد که ایراد از ناحیه ترموستات باشد. در چنین شرایطی کارشناسان برای تست ترموستات از اهم متر استفاده می ‌کنند. در صورت سالم بودن این قطعه، موقع وصل شدن کلید خواهید دید که عقربه به سمت صفر حرکت می ‌کند. در غیر این صورت ترموستات خراب شده و نیاز به تعمیر دارد.

خالی شدن گاز یخچال

یکی دیگر از ایراداتی که به هنگام جابجایی یخچال به وجود می ‌آید، خالی شدن گاز است. گاهی اوقات به هنگام حمل اثاثیه منزل در اثر بی‌احتیاطی کاربران یخچال ضربه می‌ خورد، لذا متاسفانه شاهد خالی شدن گاز خواهید بود.

برای برطرف کردن مشکلات فوق ابتدا با بررسی پریز برق مطمئن شوید که جریان برق دستگاه وصل است. سپس فیوز و ترانس را چک کنید و اطمینان حاصل نمایید که سالم هستند. در صورتی که هیچ از این موارد معیوب نبودند، باید از یک تکنسین حاذق بخواهید که یخچال شما را عیب یابی و تعمیر کند.

نحوه جابجایی صحیح یخچال

خب حال که با زمان روشن کردن یخچال بعد از جابجایی آشنا شدید، بد نیست که مطالبی را نیز در مورد نحوه حمل صحیح دستگاه بدانید. حتما به هنگام اثاث کشی متوجه شده اید که جابجا کردن یخچال کاری بسیار استرس زا است. زیرا هر لحظه ممکن است که دستگاه در اثر برخوردهای فیزیکی آسیب ببیند. به همین دلیل در ادامه به شما آموزش خواهیم داد که چطور این وسیله گران قیمت را بدون کوچکترین صدمه ای حمل نمایید. برای جابجایی یخچال کافی است مطابق مراحل زیر عمل کنید:

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید تمام مواد غذایی یخچال را بیرون بیاورید و آن را برق بکشید. سپس سیم برق دستگاه را به دقت جمع کنید و به قسمت پشت آن بچسبانید. اکنون باید منتظر بمانید تا یخ‌ های موجود در بخش فریزر ذوب شوند. بهتر است در تمام این مدت درب یخچال باز باشد تا قسمت های داخلی کابین بدبو نشوند. در مرحله بعد سطوح داخلی دستگاه را با محلول آب گرم و جوش شیرین به دقت تمیز کنید.

مرحله دوم: جابجایی

با توجه به این که وزن یخچال زیاد است، قطعا به تنهایی نمی توانید آن را جابجا کنید؛ از این رو باید از افراد باتجربه کمک بگیرید. برای حمل دستگاه لازم است که درب آن را با طناب یا نوارهای مخصوص ببندید. علاوه بر آن برای این که خیال خود را از بابت صدمه ندیدن یخچال آسوده کنید، می توانید وسیله را درون یک پتوی بزرگ یا پلاستیک حبابی بپیچید. در نهایت هم با همکاری نیروی کمکی خود دستگاه را به صورت عمودی به مکان مورد نظر منتقل نمایید.

مرحله سوم: نصب

اکنون زمان روشن کردن یخچال بعد از جابجایی رسیده است. پس از انتقال دستگاه به محیط جدید، باید کمی منتظر بمانید تا مقداری استراحت داشته باشد. همان طور که گفته شد، مدت زمان استراحت بین 2 تا 3 ساعت یا حتی 24 ساعت متغیر است. قبل از این که دوشاخه را به پریز بزنید، مطمئن شوید که ترموستات به طور صحیح تنظیم شده است. سپس یخچال را روشن کنید و مقدار کمی مواد غذایی داخل آن قرار دهید. صبر کنید تا دمای دستگاه به سطح ایمن برسد، بعد از آن سایر مواد غذایی را درون یخچال بگذارید. رسیدن به دمای استاندارد ممکن است که حدود ۱۲ ساعت به طول بیانجامد.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید