جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت نشتی آب یخچال چیست؟

امروز در ال جی سرویس، دلایل نشتی آب یخچال را بررسی می کنیم. مشکلی نگران کننده که تداوم آن کاربران را آزار می دهد. اگر نشت آب از یخچال به موقع ریشه یابی و برطرف نشود، حتی ممکن است منجر به سوختن موتور شود. بنابراین باید بدانید که علت نشتی آب یخچال ال جی چیست و چطور باید آن را برطرف کنید. گاهی هیچ دلیل یا آسیب دیدگی خاصی وجود ندارد و مسئله خود به خود یا با چند اقدام ساده، حل می شود. اما گاهی آب دادن یخچال نشان دهنده خرابی برخی از قطعات داخلی است. در این صورت باید برای عیب یابی و تعمیر یخچال ال جی از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید. تیم تعمیرات یخچال نمایندگی ال جی در مرکز سخت افزار ایران، خدمات مورد نیاز در این زمینه را به شما ارائه می دهند.

نشتی آب یخچال

دلایل نشتی آب یخچال ال جی

1. بسته شدن لوله تخلیه

می توان گفت که مهمترین دلیل نشتی آب یخچال، بسته شدن لوله تخلیه است. امروزه تقریبا همه یخچال ها مجهز به سیستم یخ زدایی هستند. آبی که در پایان یخ زدایی باقی می ماند، از طریق یک سینی کوچک در زیر کمپرسور تخلیه می شود. لوله تخلیه در این روند نقش اساسی دارد و اگر به هر دلیلی مسدود شود، روند تخلیه آب با مشکل مواجه می شود. در این شرایط آب داخل یخچال جمع شده و به بیرون از آن سرریز می کند.

2. فاسد شدن لاستیک دور درب

یکی دیگر از دلایل نشتی آب از یخچال ال جی و دیگر برندها، فاسد شدن لاستیکی است که دور درب تعبیه شده است. جریان از این قرار است که وقتی لاستیک درب فرسوده می شود، در یخچال به درستی بسته نمی شود. در  نتیجه چگالش افزایش پیدا کرده و رطوبت بیش از حد، به سمت سینی تخلیه سرازیر می شود. به این ترتیب آب سرریز کرده و به بیرون یخچال راه پیدا می کند. با ترمیم و تعویض لاستیک درب یخچال می توان مشکل را حل کرد.

3. پوشیده شدن اواپراتور

گاهی اواپراتور یخچال با لایه های یخ پوشیده می شوید. در این صورت ممکن است آب از آن به بیرون نشت پیدا کنید. اگر هم زمان با نشتی آب یخچال، صدایی شبیه به وزوز هم شنیده می شود یا یخچال سرمای کافی ندارد، به احتمال زیاد مشکل از اواپراتور است. در این شرایط عملیات دیفراست یا همان یخ زدایی به درستی انجام نمی شود و هوا قادر به عبور از فن و خنک کردن فضای داخلی نیست. برای رفع مشکل در این شرایط، تیم تعمیرات یخچال سامسونگ در محل، اقدام به تعمیر یا تعویض اواپراتور می کنند. البته گاهی تنها تمیز کردن این قطعه هم کفایت می کند.

4. نشتی یخچال به دلیل خرابی یخساز و آبسردکن

اتصالات لوله های آب به یخساز، گاهی شل می شوند یا پیچ و مهره های آنها به مرور زمان فرسوده می گردند. در این صورت ممکن است آب به بیرون از یخچال نشت پیدا کرده و شما را نگران کند. اگر مطمئن شدید که نشتی آب از یخچال شما ناشی از خرابی سینی تخلیه یا انسداد مسیر تخلیه نیست، احتمالا ایراد از یخ ساز یا آبسرد کن است. مطمئن شوید که شلنگ یخساز یا آبسردکن سالم است و نشتی ندارد. در مقالات قبلی نحوه تعمیر آبسرد کن یخچال و عیب یابی این بخش را آموزش داده ایم.

5. خرابی شیر ورودی آب یخچال

گاهی نشتی آب یخچال ناشی از خرابی شیر ورودی است. اگر چنین است، باید یخچال را از برق کشیده و لوله آبی را که از دیوار به یخچال می‌آید، بررسی کنید. بهتر است که در صورت امکان، لوله آبی را که از زیر یخچال فریزر عبور می‌کند و به پشت یخچال می ‌رسد هم بررسی کنید. البته دقت کنید که پیچ باز و بسته کردن شیر آب و تمام لوله های جریان آب هم باید سالم باشند. اگر مشکل یا ایرادی در این بخش ها وجود داشت، آنها را ترمیم کرده و در صورت نیاز، تعویض نمایید.

6. آلودگی یا خرابی فیلتر آب یخچال

یکی دیگر از دلایل احتمالی نشتی آب یخچال هم مربوط به خرابی فیلتر یا آلودگی آن است. البته بیشتر در نشتی آب ساید بای ساید ال جی است که بحث آلودگی فیلترها یا انسداد آنها مطرح می شود. فیلترها به سرعت رسوب می گیرند و مانع از عبور درست آب می شوند. به همین دلیل اگر تعویض فیلتر یخچال ال جی به موقع انجام نشود، ممکن است آب به بیرون نشت پیدا کند. بهترین کار در این شرایط، پاکسازی یا تعویض فیلتر آب یخچال است؛ البته توسط تعمیرکار مجرب و ماهر.

4/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید