اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

چرا برخی تلویزیون‌ ها کانال‌ های جدید HD را دریافت نمی‌کند؟

در 9 آذر 1399، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در یک بروزرسانی گسترده در تجهیزات و کیفیت پخش تصویر و صدا، اقدام به انتشار 21 شبکه با کیفیت HD و 1 شبکه آزمایشی با کیفیت 4K در کنار شبکه های دیجیتال با کیفیت SD کرد. این بزرگترین بروزرسانی از تاریخ 8/8/1388 در صدا و سیما بود که کانال های تلویزیونی آنالوگ جای خود را به کانال های دیجیتال و گیرنده دیجیتال دادند. اما با شروع این بروزرسانی در 9/9/1399 مشکلاتی گریبان گیر کاربران در سراسر ایران شد. مشکلاتی از قبیل عدم دریافت شبکه های HD ، پخش نشدن صدا در شبکه های HD و پخش نشدن تصویر در شبکه های HD . اگر شما هم با مشکل عدم دریافت شبکه های HD مواجه شده اید، برای حل این مشکل خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

عدم دریافت شبکه های HD

علت عدم دریافت شبکه های HD

در کنار مشکلات فنی که در ابتدای انتشار شبکه های HD وجود داشت، دلایلی دیگری نیز برای عدم دریافت شبکه های HD وجود دارد. با توجه به ثبات فعلی در انتشار شبکه ها از طریق فرستنده های جدید، می بایست علت عدم دریافت کانال های HD را در گیرنده های خود جستجو کنید. به گفته مدیر کل نظارت و ارزیابی فنی سازمان صدا و سیما، در فرایند انتشار کانال های  HD از جدیدترین فناوری تلویزیون های دیجیتال، یعنی نسل دوم DVB-T2 استفاده شده است که از کدک 10 بیتی  HEVC x265 بهره مند است.

در صورتی که گیرنده دیجیتال شما (ستاپ باکس) از این فرمت پشتیبانی کند، شما با مشکلی روبرو نخواهید بود و با کانال یابی مجدد به راحتی لیست کانال های HD را دریافت خواهید کرد. اما در صورتی که گیرنده دیجیتال تلویزیون هوشمند و یا ستاپ باکس شما از این فرمت پشتیبانی نکند، شما قادر به دریافت تصویر و صدا در کانال های دیجیتال نخواهید بود. برخی از کاربران نیز اعلام کرده اند که در کانال های HD تنها قادر به دریافت صدا هستند و تصویر نمایش داده نمی شود.

این کاربران از دستگاهی با پشتیبانی از T2 استفاده می کنند و به علت عدم پشتیبانی از کدک HEVC ، امکان دریافت تصویر را ندارند. اما اگر مشکل در دریافت صدا باشد و تصویر مشکلی نداشته باشد، با کانال یابی مجدد در تلویزیون مشکل حل خواهد شد. مسئله آخر استفاده از آنتن نامناسب است. بنا به توصیه مدیر کل نظارت و ارزیابی فنی تلویزیون، آنتن های رومیزی گزینه مناسبی برای دریافت کانال های HD نیستند و بهتر است از آنتن در ارتفاع کافی استفاده شود.

بیشتر بخوانید: انواع مدل های تلویزیون های ال جی

راه حل رفع مشکل دریافت شبکه های HD

برای رفع مشکل عدم دریافت شبکه های HD، چند راه حل پیش رو دارید. ابتدا مطمئن شوید که گیرنده دیجیتال موجود در تلویزیون و یا گیرنده دیجیتال خارجی (ستاپ باکس) از فرمت HEVC x265 در نسل دوم تلویزیون های دیجیتال پشتیبانی می کند.  در صورتی که گیرنده دیجیتال یا تلویزیون هوشمند شما از این فرمت پشتیبانی می کند، اما شما هنوز با مشکل عدم نمایش شبکه های HD مواجه هستید، نسبت به بروزرسانی سیستم عامل هوشمند تلویزیون و یا ستاپ باکس خود اقدام کنید.

برای این کار با تولید کننده دستگاه ستاپ باکس و یا پشتیبانی تلویزیون هوشمند خود تماس بگیرید. اما اگر این پشتیبانی وجود ندارد، شما دو راه پیش رو خواهید داشت. خرید تلویزیون جدیدتر که هزینه هنگفتی را به شما تحمیل خواهد کرد، یا خرید دستگاه ستاپ باکس جدیدتر که راه حل بسیار ارزانتری است. البته در اکثر تلویزیون های هوشمند ال جی، سامسونگ و سونی پشتیبانی از این فرمت انجام می شود و در صورت بروز مشکل، بهتر است آنتن خود را بررسی کنید. همچنین کانال های SD همچنان در حال انتشار است و شما می توانید به تماشای تلویزیون با کیفیت قبل ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید