جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت پاک شدن کانال های تلویزیون ال جی چیست؟

چرا بعد از هر بار خاموش و روشن کردن تلویزیون‌ ال جی، کانال‌های آن پاک می‌شوند؟ چرا حافظه تلویزیون ال جی پاک می‌شود و تنظیمات آن به حالت کارخانه بازمی‌گردند؟ شاید شما هم با چنین مشکلاتی در تلویزیون ال جی مواجه شده‌ باشید و به دنبال دلیل اصلی آن بگردید. متاسفانه پاک شدن کانال های تلویزیون و حافظه آن نشان می‌دهد که یکی از مهم‌ترین قطعات این دستگاه یعنی مین برد تلویزیون آسیب دیده است و به تعمیرات تخصصی نیاز دارد.

اهمیت مین برد در تلویزیون به حدی است که با بروز هر مشکلی برای آن، تلویزیون به دستگاهی بلااستفاده تبدیل خواهد شد. اگر دوست دارید بیشتر با مین برد تلویزیون و عواملی که موجب خراب شدن آن می‌شوند، آشنا شوید ادامه این مطلب را از دست ندهید.

پاک شدن کانال های تلویزیون ال جی

علت پاک شدن کانال های تلویزیون ال جی چیست؟

1. مشکلات تنظیمات تلویزیون

گاهی پاک شدن کانال های تلویزیون lg ناشی از مشکلات ایجاد شده در تنظیمات این دستگاه است. به عنوان مثال اگر گزینه ای با عنوان اسکن خودکار در تنظیمات تلویزیون فعال باشد، ممکن است کانال ها به صورت اتوماتیک حذف شوند.

2. مشکلات تعیین موقعیت آنتن

اگر تلویزیون نتواند موقعیت آنتن را به درستی تشخیص دهد، امکان پاک شدن کانال ها وجود دارد. برای این که شناسایی سیگنال ها به درستی و با کیفیت بهتر انجام شود، بهتر است آنتن را به صورت مستقیم، به سمت مرکز پخش قرار دهید. گاهی تنها با جابجا کردن آنتن می توان مشکل پاک شدن کانال های تلویزیون ال جی و دیگر برندها را برطرف کرد.

3. بهم ریختن شماره کانال ها

یکی دیگر از دلایل پاک شدن کانال ها در تلویزیون ال جی و سایر برندها به هم ریختن شماره کانال هاست. مثلا ممکن است شماره شبکه ها تغییر کرده و با یکدیگر جابجا شوند. در این صورت مشکل خود به خود اصلاح شده و معمولا لازم نیست اقدام خاصی انجام دهید.

4. خرابی یا شکستن آنتن

گاهی پاک شدن کانال های تلویزیون ال جی، ناشی از خرابی یا شکستن آنتن است. در این شرایط، کانکتور آنتن را به یک تلویزیون دیگر وصل کنید تا مشخص شود که آیا ایراد از آنتن تلویزیون است یا خیر. سپس آنتن را بررسی کرده و مطمئن شوید که از نظر فیزیکی آسیب ندیده است. در صورت نیاز، کابل های آنتن را عوض کرده و در نهایت، از یک آنتن جدید استفاده کنید.

خرابی مین برد ؛ دلیل اصلی پاک شدن کانال های تلویزیون ال جی

همانطور که اشاره کردیم دلیل اصلی پاک شدن کانال های تلویزیون ال جی، خراب شدن مین برد این دستگاه است که به آن برد اصلی یا مادربرد تلویزیون هم گفته می‌شود. مین برد دو نقش مهم در تلویزیون دارد. اول از همه اینکه نقش و مسئولیت تمامی اجزاء این دستگاه را تعیین می‌کند. درواقع کاربر هر درخواستی که داشته باشد از روشن کردن تلویزیون گرفته تا عوض کردن کانال‌ها و … اول از همه به مین برد تلویزیون ارسال می‌شوند.

سپس توسط مین برد به قطعه مورد نظر که وظیفه اجرای درخواست کاربر را دارد ارسال می‌شود. اینگونه مادربرد تلویزیون وظیفه و کار هر یک از قطعات این دستگاه را تعیین می‌کند. از طرفی مین برد ارتباط بین تمامی بخش‌های تلویزیون را شکل می‌دهد. با این وجود بدیهی است که اگر مشکلی برای مین برد تلویزیون به وجود بیاید، تلویزیون به دستگاهی بلااستفاده تبدیل می‌شود.

سایر علائم خراب شدن مین برد تلویزیون چیست؟

تنها یکی از علائم خراب شدن مین برد تلویزیون، پاک شدن کانال های تلویزیون است. از سایر علائمی که با بروز آن‌ها در تلویزیون می‌توانیم بفهمیم که مین برد این دستگاه آسیب دیده است، می‌توان به روشن نشدن تلویزیون ال جی، خاموش شدن ناگهانی این دستگاه، روشن و خاموش شدن تلویزیون، قطع شدن تصویر و نمایش خطوط رنگی عمودی روی تصویر تلویزیون اشاره کرد. درصورتی که هر یک از این علائم را در تلویزیون خود مشاهده کردید بهتر است عیب‌یابی و تعمیر مین برد آن را به نمایندگی تعمیرات تلویزیون ال جی بسپارید.

چه عواملی موجب خراب شدن مین برد تلویزیون می‌شوند؟

سه عامل بسیار مهم در خراب شدن مین برد تلویزیون نقش دارند که شامل: وارد شدن ضربه به تلویزیون، نفوذ کردن رطوبت در آن و نوسان برق می‌باشند. اما از میان این عوامل، مهم‌ترین عاملی که اکثر اوقات به خرابی مین برد تلویزیون یا حتی سوختن آن می‌انجامد، نوسان برق است. تامین کننده برق مورد نیاز تلویزیون، منبع تغذیه این دستگاه می‌باشد. اما منبع تغذیه برق مورد نیاز تلویزیون را از طریق مین برد به تمامی قطعات این دستگاه می‌رساند. از این‌رو اگر برق نوسان داشته باشد، هم منبع تغذیه و هم مین برد تلویزیون دچار مشکل می‌شوند.

جلوگیری از پاک شدن کانال های تلویزیون lg

جهت جلوگیری از خراب شدن مین برد که به پاک شدن کانال های تلویزیون و خاموش شدن این دستگاه می‌انجامد، بهتر است از وارد شدن ضربه و رطوبت به تلویزیون جلوگیری کنید. مهم‌تر از همه حتماً باید تلویزیون خود را به محافظ برق متصل کنید. محافظ برق می‎تواند نوسان برق را مهار کرده و مانع از بروز نوسان برق در تلویزیون شود. اینگونه هم منبع تغذیه تلویزیون و هم مین برد آن در سلامت کامل به کار خود ادامه می‌دهند و دیگر مجبور نخواهید شد که برای تعمیر مین برد تلویزیون ال جی دست به جیب شوید.

چگونه کانال حذف شده تلویزیون ال جی را برگردانیم؟

برای بازگردانی کانال های حذف شده در تلویزیون ال جی طبق روش زیر عمل کنید:

 • وارد منوی تنظیمات Settings شوید. این گزینه معمولاً با دکمه‌های راهنمایی Navigation یا دکمه‌های منو روی ریموت کنترل دستگاه قابل دسترسی است. 
 • در منوی تنظیمات، به بخش مرتبط با تنظیمات کانال‌ها یا تنظیمات تلویزیون بروید و گزینه‌ای با عنوان “تنظیمات کانال” یا “تنظیمات پیشرفته” را انتخاب کنید. 
 • در این بخش، گزینه‌ای برای جستجوی کانال‌های مفقوده یا حذف شده وجود دارد. ممکن است با عنوان‌های مختلفی مانند“جستجوی کانال”، “بازیابی کانال‌ها” یا “رفع اشکال کانال” ببینید. آن را انتخاب کنید.
 •  سپس تلویزیون شروع به اسکن مجدد کانال‌ها خواهد کرد و کانال‌های حذف شده ممکن است پس از این اسکن مجدد پیدا شوند.
4.2/5 (5 امتیاز)

21 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • احسان قربانی

  سلام هلت پاک شدن علامت پاک شدن اسکرین
  شیر من از داشبورد و عدم اتصال گوشی ای فون من با تلویزیون هر دو بروز شده نانو سل ۲۰۲۳

  پاسخ
 • احسان قربانی

  سلام تلویزیون من بعد دو ما یا کمتر اسکرین شییر کار نکرد گوشی ایفون ۱۲ را با تلویزیون دیگری امتحان کردم میرورش کار کرد علامت اسکرین شیر من از داشبورد پاک شده مشکل از چیست الجی نانو سل دارم ۲۰۲۳ سال ساخت اپدیت شده

  پاسخ
 • هاشم شریفی

  سلام تلویزیون من هر بار خاموش و روشن کردن کانال ها پاک میشه دوباره باید جست و جو کانالها کنم مشکلش چه چکار کنم

  پاسخ
  • مرکز سخت افزار ایران

   روز به خیر دوست عزیز،
   این ایراد باید هم از نظر نرم افزاری و هم سخت افزاری بررسی شود. گاهی ایراد در برد منجر به پاک شدن حافظه بعد از هربار خاموش و روشن کردن می شود. همچنین ایراد آنتن هم گاهی باعث چنین نشانه ای می شود. توصیه می کنیم با ما تماس بگیرید. تکنسین در محل حاضر می شوند و تلویزیون شما را بررسی می کنند.

   پاسخ
 • کامران

  درود
  زمانی که منوی تنظیمات کنارصفحه سمت چپ باز است کانال پخش میشود زمانی که منو بسته میشودکانال خارج میشود ومستندداخل حافظه خود tv پخش میشود

  پاسخ
  • مرکز سخت افزار ایران

   روز به خیر دوست عزیز،
   این ایراد از راه دور مشخص نمی شود. ممکن است کانال یابی نهایی نشده باشد یا ایراد دیگری در دریافت سیگنال ها وجود داشته باشد. لطفاً با شماره 54114-021 تماس بگیرید تا تکنسین جهت بررسی در محل حاضر شود.

   پاسخ
 • امیرمحمد

  یک تلویزیون ال جی 45داریم دیروز روشن کردم دیدم کانال اتا12را ندارد کانال یابی کردیم که دیدیم 43تا پیدا کرده ولی میرنه روی کانال میگه سیگنال موجود نیست راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مرکز سخت افزار ایران

   روز به خیر،
   دوست عزیز ابتدا مطمئن شوید که آنتن به درستی کار می کند. اگر مشکل باقی بود، باید تنظیمات تلویزیون بررسی شود. می توانید با شماره های اعلام شده در سایت تماس بگیرید تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند.

   پاسخ
 • قاسم

  سلام وقت بخیر
  تلوزیون ال جی من خود بخود شبکه تغییر میکنه و حین نمایش تنظیمات سیستم بر روی اون فعال و بعضی مواقع تغییر شبکه داریم

  پاسخ
 • بهروز

  سلام و عرض ادب خسته نباشید ..
  تلویزیون ما یه مدت کم خاموش و روشن میشد خود به خود بعد بردیم نمایندگی گفتن باید به روز رسانی بشه که خداروشکر درست شد ولی بعد از دوماه الان بعضی از کانالهارو اصلا نشون نمیده دیگه کلا 10تا کانال داریم الان نمیدونم چیکار کنم هرچی هم جستجو میکنم نمیشه ممنون میشم راهنمایی کنید .

  پاسخ
 • مسعود

  سلام دستگاه تلوزیون الجی ۴۳اینچ ریسیور سر خود دارم بعد از ۸ سال استفاده الان هر موقع که روشن میکنم انگار تنظیمات کارخونه زدی….لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • مدیر

   وقت بخیر. اگر تنظیمات پس از روشن شدن مجدد به حالت اولیه برمیگرده احتمالا ایراد مربوط به مین برد دستگاه هست که یا باید تعمیر یا تعویض بشه

   پاسخ
 • وحید

  سلام
  وقت بخیر
  تلویزیون ال جی 55 اینج ما موقع کانال یابی در حالی که سیم آنتن وصل هست متاسفانه کانال ها رو نمی یاره ، این در حالی است که ،پی اس فور پسرم و ماهواره را نشون میده لطفاً ارائه طریق نمایید.ممنون

  پاسخ
  • مدیر

   سلام دوست عزیز. ایراد مربوطه میتونه بخاطره سیم آنتن یا سوکت آنتن باشه که با تغییر و جایگزین کردن این موارد ایراد برطرف خواهد شد

   پاسخ
 • محمد

  سلام من تلویزیون ال جی رو خریدم تلویزیون رو روشن کردم کانال ها قاطی و کانال 1و2و3و…… حذف شدن تا12 الان نمیدونم چگونه کانال یک رو روعدد1قرار بدم عدد هارو چجوری بیارم؟ لطفا کمکم کنین.

  پاسخ
 • تینا

  سلام ما مسافرت بودیم بعد از چند روز که اومدیم متوجه شدم از شبکه ی ۱۱ به بعد تلویزیون پریده و نمیاره و هرچقدر هم جستجو رو میزنم بازم نمیارتشون

  پاسخ
 • محمد

  با سلام ما یک دستگاه 49 الی جی داریم هر چی جستجو می زنیم چیزی یافت نمیشه البته از زمانی بچه ها وصلش کردن به وای فای و بازی روش نصب کردن اینجوری شد مشکل کحاست ؟

  پاسخ
  • مدیر

   کاربر گرامی، دستگاه تلویزیون ال جی شما نیاز به عیب یابی و بررسی تخصصی دارد؛ جهت دریافت خدمات با شماره های سایت تماس گرفته . همکاران ما اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه دریافت خدمات را به شما ارائه می دهند.

   پاسخ
 • M.b

  سلام وقت بخیر
  صدای تلویزیون ما یک دفعه قطع شد بعد هم ما خاموشش کردیم وقتی روشن کردیم متوجه شدیم که همه‌ی کانال ها پاک شدن، الان رفتیم توی تنظیماتش و کانال یابی خودکار رو انجام دادیم اما پیدا نمی کنه کانال هارو می زنه که کانال ها معتبر نیستن میشه لطفا راهنمایی کنید؟

  پاسخ
  • مدیر

   یکی از دلایل اصلی تغییر و یا ریست شدن تنظیمات و کانال های تلویزیون بعد از هر بار خاموش و روشن کردن، خراب شدن و یا وجود مشکل در آی سی حافظه مین برد تلویزیون است. کاربر گرامی، تلویزیون شما نیاز به عیب یابی و تعمیر تخصصی دارد؛ جهت دریافت خدمات با شماره 1662 تماس گرفته، همکاران ما اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه دریافت خدمات را به شما ارائه می دهند.

   پاسخ
 • علی

  سلام بله همینطور که گفتید است تلویزیون رو خاموش وروشن میکنم کانال ها پاک میشوند اما تلوزیون را که خریدم همینطوری بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید