جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت لکه سیاه روی تلویزیون چیست؟

یکی  از رایج ترین مشکلات مربوط به تلویزیون های برند ال جی لکه سیاه روی تلویزیون ال جی است. البته این مشکل ناشی از دلایل مختلفی است و روش هایی نیز جهت رفع آن وجود دارد. در صورتی که تلویزیون ال جی شما لکه‌ های سیاه در تصویر دارد، این ممکن است از عوامل مختلفی ناشی شود. در ادامه به بررسی علل احتمالی این مشکل می پردازیم و راه ‌حل‌ های مرتبط با این مشکل را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می دهیم.

لکه سیاه روی تلویزیون

برای تعمیر تلویزیون ال جی خود با شماره 1662 در تماس باشید.

اصلی ترین دلایل بروز لکه های سیاه روی صفحه تلویزیون چیست؟

 1. وجود مشکل در تنظیمات تصویر
 2. ایراد در کابل های اتصال دهنده
 3. ایراد در تصویر دستگاه های متصل
 4. آسیب فیزیکی به پنل تلویزیون
 5. ایراد در پاور سایکل تلویزیون ال جی
 6. مشکلات نرم افزاری تلویزیون
 7. پیکسل سوختگی 

علائم مشکل لکه سیاه روی تلویزیون ال جی

به طور کلی علائم زیادی در این رابطه وجود دارند. برای رفع مشکل لکه سیاه روی تلویزیون ال جی نیاز است تا ابتدا علائم این مشکل را شناسایی نمایید. از جمله این علائم می توانیم به پیکسل های مرده و غیرفعال و تصاویر با نقاط سیاه یا تیره روی صفحه نمایشگر تلویزیون اشاره کرد. در ادامه به بررسی دقیق تری از این موارد می پردازیم.

1. پیکسل های غیرفعال و مرده

نقاط رنگی نشان داده شده بر روی صفحه نمایش تقریباً از دو میلیون تا شش میلیون پیکسل تشکیل شده است.

گاهی اوقات، تقریباً 1PPM (یک در یک میلیون) پیکسل غیرفعال ممکن است به صورت نقاط ریز نمایش داده شوند، اما بر عملکرد و قابلیت اطمینان محصول تأثیری ندارند. پیکسل های معیوب، که ممکن است به صورت اجسام خارجی ظریف 0.3 میکرون یا کمتر دیده شوند. این علت از جمله شرایطی است که معمولاً در همه دستگاه های نمایشگر در سراسر جهان رخ می دهد.

2. تصویر با نقاط سیاه روی صفحه نمایش

تصاویری با نقاط درخشان ضعیف روی صفحه نمایش نیز از جمله علامت دیگر در رابطه با مشکل لکه سیاه روی تلویزیون ال جی است. در صورت مشاهده هر یک از این علامت ها نیاز به بررسی تخصصی تری خواهید داشت.

دلایل مشکل لکه سیاه روی تلویزیون ال جی

به طور کلی دلایل بسیار زیادی در این رابطه وجود دارند. از جمله این دلایل می توان به پارامترها و فاکتورهای تنظیمات تصویر، تعویض کابل های نمایش دهنده تصویر، مشکلات تصویر در منابع خارجی و دستگاه های پخش کننده خارجی، مشکلات نرم افزاری، مشکلات در تصویر به دلیل آسیب های فیزیکی، ایرادات سخت افزاری اشاره کرد. در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم و روش های رفع این مشکل را به صورت دقیق و جزئی مورد بررسی قرار می دهیم.

1. پارامترهای تنظیمات تصویر

تنظیمات نور، کنتراست، و روشنایی ممکن است باعث ایجاد لکه‌ های سیاه در تصویر شوند. تنظیمات تصویر را بررسی کنید و اگر نیاز باشد، به تنظیمات کارخانه بازگردید یا آن ها را به حالت پیش فرض بازنشانی کنید.

2. تعویض کابل ‌های تصویر دهنده

اتصال نادرست یا خرابی در کابل ‌های ورودی تصویر ممکن است باعث ایجاد لکه‌ های سیاه شود. اتصالات کابل ‌ها را بررسی کنید و اگر لازم باشد، آن ها را تعویض کنید.

خدمات تخصصی نمایندگی: تعمیر پنل تلویزیون ال جی

3. مشکلات در تصویر دستگاه های پخش کننده خارجی

اگر لکه ‌های سیاه فقط در برنامه خاص یا ورودی خاصی ظاهر می‌ شوند، ممکن است مشکل از دستگاه پخش کننده منبع باشد. تصویر را از منابع مختلف (دی‌ وی ‌دی پلیر، کنسول بازی، و غیره) تست کنید و بررسی کنید که آیا لکه ‌های سیاه همچنان مشاهده می‌ شوند یا ایراد پیش آمده به طور کامل رفع شده است.

4. بروزرسانی نرم ‌افزار و سیستم عامل دستگاه

نسخه نرم‌ افزار قدیمی ممکن است باعث مشکلات در تصویر شود. اطمینان حاصل کنید که تلویزیون شما دارای آخرین نسخه نرم ‌افزاری باشد و در صورت نیاز آن را بروزرسانی کنید.

5. مشکل در تصویر بر اثر آسیب ‌های فیزیکی

ضربه، فشار، یا صدمات فیزیکی ممکن است باعث آسیب به صفحه نمایش شود. در صورتی که تلویزیون در معرض ضربه یا فشار قرار گرفته است، بهتر است توسط یک تعمیرکار متخصص یا مرکز تعمیرات مجاز و مرکز گارانتی کننده بررسی و تعمیر شود.

این مقاله را از دست ندهید: مشکل سیاه شدن صفحه تلویزیون

6. ریست کردن چرخه برق یا پاور سایکل دستگاه

یکی از اولین اقداماتی که می توانید انجام دهید ریست کردن پاور سایکل یا چرخه برق تلویزیون است. این اتفاق باعث ریست شدن تنظیمات دستگاه می شود و در صورتی که ایراد پیش آمده مربوط به سیستم عامل دستگاه شما باشد ایراد رفع خواهد شد. برای انجام این اقدام مراحل زیر را به دقت انجام دهید:

 • ابتدا تلویزیون خود را خاموش کرده و سپس از برق بکشید.
 • حدودا 15 الی 20 ثانیه دکمه پاور تلویزیون خود را فشار دهید.
 • سپس 2 الی 3 دقیقه صبر کنید تا جریان وارد در خازن های روی برد تلویزیون تخلیه شوند.
 • در انتها تلویزیون خود را به برق بزنید و آن را روش کنید. در صورتی که ایراد پیش آمده به طور کامل برطرف شد، ایراد مربوط به باگ و نقص نرم افزاری بوده که رفع شده است.

7. بازنشانی دستگاه به تنظیمات کارخانه

در نهایت، تنظیم مجدد تلویزیون به تنظیمات کارخانه می تواند به حل شدن مشکل لکه های تاریک و تیره در تلویزیون ال جی شما کمک کند. قبل از اقدام به بازنشانی دستگاه به تنظیمات کارخانه با در رابطه با نکات زیر اطلاعاتی را کسب کنید. این نکات عبارت اند از:

 • داده های باقی مانده از برنامه های حذف می شوند.
 • اشکالات ناشی از برنامه های ویروسی با این اقدام رفع خواهند شد.
 • مشکلات حافظه تلویزیون نیز رفع خواهد شد.
لکه سیاه روی صفحه تلویزیون ال جی

به خاطر داشته باشید که بازنشانی تلویزیون به تنظیمات کارخانه، تمام اطلاعات تلویزیون شما را پاک می کند. بنابراین، قبل از انجام بازنشانی کارخانه، برخی از داده‌ های برنامه ‌های Google خود را ذخیره کنید. می ‌توانید با همگام ‌سازی برنامه‌ های خود با حساب Google خود، داده ‌های مهم را ذخیره کنید. هنگامی که تمام اطلاعات مهم خود را ذخیره کردید، برای انجام بازنشانی کارخانه آماده خواهید بود. برای انجام این اقدام طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • ابتدا گزینه”Home” را روی ریموت کنترل را فشار دهید.
 • سپس به بخش “تنظیمات” بروید.
 • گزینه «Device Preferences» یا گزینه «Storage and Reset» را انتخاب کنید. (گزینه ها بسته به تلویزیون شما متفاوت خواهد بود.).
لکه سیاه روی تلویزیون lg
 • در ادامه گزینه “بازنشانی کارخانه” را انتخاب کنید.

سپس تلویزیون شما از شما می پرسد که آیا می خواهید بازنشانی کارخانه را ادامه دهید. برای ادامه “OK” را فشار دهید. پس از تکمیل تنظیم مجدد، سعی کنید تلویزیون را روشن کنید. پس از این اقدام مجددا دستگاه خود را مورد بررسی قرار دهید.

8. تمیز کردن نمایشگر تلویزیون به صورت مدام

یکی از دلایل ظاهر شدن لکه ها خاک، گرد و غبار است. در چنین شرایطی، نیازی به جدا کردن تجهیزات یا راه اندازی مجدد آن نیست. تمیز کردن صفحه نمایشگر تلویزیون در این رابطه کافیست. برای تمیز کردن صحیح طبق موارد زیر اقدام نمایید:

 • ابتدا تجهیزات را قطع کنید. برای اطمینان آن را از شبکه جدا کنید.
 • یک پاک کننده مخصوص نمایشگرهای LCD تهیه کنید.
 • یک پارچه میکروفیبر نرم بردارید.
 • صفحه را بدون فشار دادن شدید تمیز کنید. توصیه می شود این اقدامات را 2 بار در هفته انجام دهید. با این کار به تمیز شدن و افزایش طول عمر مفید تلویزیون شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.
علت لکه سیاه روی صفحه تلویزیون

9. دستگاه خود را در دمای مناسب نگه دارید

از دیگر روش های رفع و جلوگیری از مشکل لکه سیاه روی تلویزیون ال جی می توان به نگه داری دستگاه در دما مطلوب اشاره کرد. به طور کلی دمای بالا و گرمای زیاد باعث بروز این مشکل می شوند و اصولا از جمله دستگاه هایی که باعث این اتفاق می گردند می توان به دستگاه های گرمایشی مانند بخاری، رادیاتور، شومینه و بسیاری دیگر اشاره نمود. توصیه می شود برای جلوگیری از مشکل لکه سیاه روی تلویزیون سامسونگ تلویزیون خود با فاصله حداقل 20 سانتی متری از این دستگاه ها قرار دهید.

این مطلب کاربردی را از قلم نیندازید: قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون

10. تنظیم و فعال سازی سنسور نور

اگر قابلیت سنسور نور خاموش است، می تواند نقاط تاریک تلویزیون شما را ایجاد کرده باشد. سنسور نور در تلویزیون روشنایی تلویزیون را با توجه به میزان نور اتاق کم و زیاد می کند. اگر اتاق تاریک است، روشنایی باید به طور خودکار کاهش یابد و برعکس اگر محیط قرار گیری دستگاه روشنایی بالایی دارد باید نور دستگاه مطابق با نور محیط تنظیم گردد. این قابلیت به شما در دریافت خروجی تصویر با کیفیت بالا کمک ویژه ای می کند. با این حال، اگر تنظیمات سنسور نور خودکار تلویزیون شما خاموش است، برای از بین بردن نقاط تاریک آن را دوباره روشن کنید. برای بررسی این قابلیت و فعال کردن آن طبق مراحل زیر اقدام نمایید.

 • ابتدا دکمه “منو” را روی کنترل تلویزیون خود فشار دهید.
 • سپس به تنظیمات تصویر یا منوی تنظیمات خود بروید.
 • در ادامه روی تنظیمات “حسگر نور” خود کلیک کنید. اگر این قابلیت خاموش است، آن را روشن کنید.

هنگام تماشای تلویزیون با چراغ های روشن و خاموش، صفحه نمایش را تست کنید. کدر شدن باید ناپدید شود. اگر به نظر می رسد روشنایی تلویزیون شما با تغییر نور تغییر نمی کند، ممکن است سنسور شما مشکل داشته باشد.

11. خرابی در قطعات سخت‌ افزاری

خرابی در بخش‌ های سخت‌ افزاری تلویزیون نیز ممکن است مشکل ایجاد کند. در صورت عدم حل مشکل با اقدامات فوق، بهتر است به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید تا قطعات سخت‌ افزاری بررسی و تعمیر شوند. همچنین در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است می توانید به تماس با مرکز گارانتی کننده خدمات مورد نیاز خود را به صورت رایگان دریافت نمایید. با اجرای این راه‌ حل‌ ها، شما می‌ توانید علت لکه‌ های سیاه در تصویر تلویزیون ال جی خود را شناسایی کرده و از بهبود در کیفیت تصویر را تجربه کنید.

🔻مقالات نمایندگی ال جی را از دست ندهید🔻

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید