جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلایل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون ال جی

دلایل بسیاری موجب کمرنگ شدن تصویر تلویزیون ال جی می شوند. از جمله دلایلی که باعث مشکل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون ال جی می شوند، می توان به تنظیمات تصویر، پایین بودن نور پس زمینه، مشکل و خرابی در کابل ها و پورت های تلویزیون، مشکلات نرم افزاری، بروز نبودن سیستم عامل دستگاه و در نهایت مشکل و خرابی در بخش قطعات یا سخت افزار دستگاه اشاره کرد. همچنین روش ها و راه حل های زیادی نیز در این رابطه وجود دارند. 

کمرنگ شدن تصویر تلویزیون ال جی

بررسی دلایل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون ال جی 

در این مقاله به بررسی دلایل بوجود آورنده مشکل کم نور شدن تصویر تلویزیون ال جی می پردازیم و به صورت تخصصی روش های رفع این مشکل را مورد بررسی قرار می دهیم. اصلی ترین دلایل این ایراد عبارتند از:

 1. تنظیمات اشتباه تصویر
 2. ایراد در کابل ها و پورت ها
 3. حالت نامناسب تلویزیون
 4. آپدیت نبودن نرم افزار تلویزیون ال جی
 5. ایراد در پاور سایکل تلویزیون
 6. تنظیمات اشتباه روشنایی
 7. فعال بدون حالت بهینه سازی انرژی
 8. خرابی های سخت افزاری

1. تنظیمات تصویر

یکی از دلایل مشکل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون ال جی مربوط به تنظیمات تصویر می شود. برای بررسی این مشکل ابتدا در منوی تنظیمات تصویر تلویزیون، به دنبال گزینه‌ های مرتبط با روشنایی (Brightness)، کنتراست (Contrast) و تنظیمات تصویری شبیه به آن ها بگردید. اطمینان حاصل کنید که تمامی تنظیمات به درستی تنظیم شده باشند.

کمرنگی تصویر تلویزیون

2. نور پس‌ زمینه کم (Backlight) 

از دیگر دلایل مشکل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون ال جی می توان به نور پس زمینه کم اشاره کرد. در صورتی که نور پس‌ زمینه تلویزیون ال جی شما کم باشد، تصویر کمرنگ خواهد شد. برای بررسی این مشکل ابتدا در منوی تنظیمات یا منوی تصویر، به دنبال گزینه مربوط به نور پس ‌زمینه یا Backlight بگردید و مطمئن شوید که به اندازه درجه نور مناسب تنظیم شده باشد.

درمورد مشکلات رایج تلویزیون بخوانید: دلیل نقاط سفید روی تلویزیون چیست؟

3. مشکل یا خرابی در کابل های تصویر دهنده یا پورت های دستگاه

اگر از کابل های ورودی یا پورت های مختلفی برای اتصال مانند دستگاه DVD یا کابل‌ های HDMI استفاده می‌ کنید، ممکن است مشکل از آن ها باشد. اطمینان حاصل کنید که کابل ‌ها به درستی وصل شده باشند و دستگاه پخش کننده ورودی هم به درستی کار کند.

4. بررسی حالت تصویر تلویزیون

تنظیمات نرم افزاری و حالت تصویر یا همان (Picture Mode) نیز ممکن است تصویر را تحت تأثیر قرار دهد. برای بررسی این موضوع ابتدا در منوی تنظیمات تصویر، مطمئن شوید که حالت تصویر به درستی انتخاب شده باشد. معمولاً حالت استاندارد یا Movie برای تماشای تلویزیون مناسب هستند. تنظیم حالت تصویر یکی از دلایل معمولی کم نور بودن صفحه نمایش و مشکل کمرنگی تصویر تلویزیون ال جی  است. همچنین می ‌توانید تنظیمات حالت تصویر را به ‌عنوان روش دیگری برای رفع کم ‌نور بودن تصویر صفحه تلویزیون ال ‌جی در منوی تصویر انتخاب کنید، زیرا تلویزیون ال ‌جی حالت‌ های تصویر مختلفی دارد که می ‌تواند در حالات مختلف از آن ها استفاده کند. در ادامه به بررسی این حالت های تلویزیون های هوشمند ال جی می پردازیم. این حالت ها عبارت اند از:

 • حالت Vivid – کنتراست، روشنایی و وضوح را برای نمایش تصاویر واضح افزایش می دهد.
 • حالت استاندارد – تصاویر را در سطوح استاندارد کنتراست، روشنایی و وضوح نمایش می دهد.
 • حالت Eco – ویژگی Energy Saver تنظیمات تلویزیون را برای کاهش مصرف برق تغییر می دهد.
کمرنگی تلویزیون
 • حالت سینما / بازی – تصویر بهینه را برای فیلم ها و بازی ها نمایش می دهد.
 • حالت Expert – منویی برای تنظیم کیفیت تصویر که به کارشناسان و آماتورها اجازه می دهد از بهترین ویژگی های تلویزیون بهرهمند شوند این منو دارای گواهینامه ISF است و برای کارشناسان تنظیم تصویر ارائه شده است.

برای دسترسی به بخش تنظیمات حالت تصویر تلویزیون خود، نیاز به انجام اقداماتی هستید. این اقدامات عبارت اند از:

 • ابتدا دکمه SMART را روی کنترل تلویزیون فشار دهید و از طریق بخش تنظیمات به بخش تصویر را انتخاب کنید.
 • سپس گزینه Picture Mode را انتخاب کنید.
رفع مشکل کمرنگ شده تصویر تلویزیون ال جی
 • در ادامه اگر همچنان روشنایی کم تلویزیون ال ‌جی وجود دارد، می ‌توانید با انجام مرحله زیر تست تصویر را انجام دهید:
 • از طریق مسیر نامبرده به Settings > All Settings > Picture بروید.
 • گزینه تست تصویر را انتخاب کنید.

هنگامی که تصویر آزمایشی ظاهر می شود، توجه داشته باشید که آیا تاریک / تاریک است یا ایراد رفع شده است. اگر نتیجه تست تیره/کم بود ایراد مربوط به دلایل دیگری است که نیاز است به مراحل دیگر مراجعه کنید.

5. بروزرسانی نرم ‌افزار

از دیگر عوامل مشکل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون ال جی، بروز نبودن سیستم عامل نرم افزاری تلویزیون شماست. اطمینان حاصل کنید که نرم ‌افزار تلویزیون شما بروز باشد. بروزرسانی‌ های نرم‌ افزاری ممکن است مشکلات در تصویر را رفع کنند. برای بررسی این موضوع از طریق تنظیمات تلویزیون یا سایت رسمی ال جی، به دنبال گزینه بروزرسانی نرم ‌افزار بگردید. یکی از دلایلی که باعث می‌ شود صفحه تلویزیون ال‌ جی شما مشکل داشته باشد، به دلیل وجود اشکال در نسخه فعلی سیستم عال دستگاه شماست. برای بررسی بیشتر نیاز است تا دستگاه خود طبق مراحل مشخصی مورد بررسی قرار دهید. این مراحل عبارت اند از:

 1. مرحله 1: ابتدا از طریق ریموت کنترل  LG برای تلویزیون هوشمند خود، گزینه تنظیمات را انتخاب کنید.
 2. مرحله 2: سپس در بخش تنظیمات با اسکرول کردن به پایین انتخاب کنید.
 3. مرحله 3: در ادامه گزینه تنظیمات جنرال را انتخاب کنید.
 4. مرحله 4: در مورد این تلویزیون کلیک کنید.
 5. مرحله 5: گزینه بررسی بروزرسانی ‌ها را انتخاب کنید.
 6. مرحله 6: در انتها جدیدترین نسخه سیستم عامل تلویزیون ال جی را نصب کنید.

6. ریست کردن چرخه برق یا پاور سایکل تلویزیون هوشمند ال جی

راه اندازی مجدد تلویزیون هوشمند ال جی اولین کاری است که در صورت مشاهده صفحه نمایش کم نور باید انجام دهید. این اقدام سیستم عامل تلویزیون ال ‌جی را ریست می‌ کند و هر مشکلی را که در اثر یک باگ موقت نرم افزاری ایجاد می ‌شود را برطرف می‌ کند. برای ریست کردن چرخه برق یا پاور سایکل تلویزیون خود، نیاز به انجام اقداماتی خواهید بود. این اقدامات عبارت اند از:

 1. مرحله 1: ابتدا تلویزیون خود را با استفاده از کنترل تلویزیون خاموش کنید و آن را از پریز برق جدا کنید.
 2. مرحله 2: سپس دکمه پاور تلویزیون خود را به مدت 10 تا 15 ثانیه فشار دهید و نگه دارید.
 3. مرحله 3: در ادامه حدود 10-15 دقیقه صبر کنید تا جریان برق از خازن های روی برد پاور دستگاه شما تخلیه شوند.
 4. مرحله 4: در انتها تلویزیون خود را به برق وصل کنید و با استفاده از ریموت کنترل آن را روشن کنید. پس انجام این اقدام ایراد پیش آمده را مجددا بررسی نمایید.

7. تنظیمات روشنایی تلویزیون

اگر تنظیمات تصویر تلویزیون را به صورت دستی تنظیم کنید، ممکن است تنظیم روشنایی صفحه تصویر کاهش یافته باشد. برای تنظیم روشنایی از تنظیم کننده سطح روشنایی استفاده کنید. برای انجام این موضوع طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • ابتدا از طریق مسیر نامبرده به گزینه تنظیمات حالت تصویر (تنظیمات > همه تنظیمات > تصویر) بروید.
 • سپس نور پس زمینه و روشنایی را روی مقادیر بالاتری مانند 100 تنظیم کنید.
 • در ادامه از منوها خارج شده و بررسی کنید که آیا کیفیت تصویر بهبود یافته است یا ایراد کمرنگ شدن تصویر تلویزیون ال جی همچنان وجود دارد.

خدمات تخصصی نمایندگی ال جی: تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

8. گزینه بهینه سازی مصرف انرژی را غیرفعال نمایید

تلویزیون های  ال جی دارای گزینه صرفه جویی در مصرف انرژی یا حالت صرفه جویی در انرژی است. هنگامی که یک تلویزیون هوشمند جدید خریداری می کنید، این گزینه معمولاً فعال می شود. همانطور که از نام آن پیداست، کیفیت تصویر بدتر خواهد شد و ممکن است در هنگام استفاده از حالت صرفه جویی در مصرف انرژی، روشنایی صفحه نمایش تلویزیون شما تحت تاثیر قرار گیرد، زیرا باعث می شود سطح روشنایی صفحه نمایش تلویزیون ال جی برای صرفه جویی در انرژی بهینه و کم  باشد. برای غیرفعال کردن حالت صرفه جویی در مصرف انرژی در تلویزیون هوشمند LG خود، فقط دستورالعمل های ذکر شده در زیر را دنبال کنید. این مراحل عبارت اند از:

 • ابتدا دکمه SMART را روی کنترل فشار دهید و از طریق مسیر نامبرده از بخش تنظیمات، بخش تصویر را در منوی تلویزیون انتخاب کنید.
 • سپس گزینه Energy Saving را انتخاب کنید.
 • در ادامه حالت صرفه جویی در انرژی را انتخاب کنید. گزینه خاموش، حالت ذخیره انرژی را خاموش می کند. همچنین حالت های حداقل / متوسط / حداکثر نیز حالت ذخیره انرژی از پیش تعیین شده را اعمال می کند.
 • با توجه به نوع نیاز خود این حالت را تنظیم نمایید. در انتها نیز مشکل را مورد بررسی مجدد قرار دهید.

9. تلویزیون خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی نمایید

اگر مشکل صفحه تلویزیون ال ‌جی همچنان در این مرحله وجود دارد، می ‌توانید تلویزیون ال ‌جی خود را  به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید. با این کار مشکل روشنایی برطرف می شود، توجه داشته باشید که بازگشت به تنظیمات کارخانه، تلویزیون ال جی شما را به تنظیمات پیش فرض برمی گرداند. برای انجام این اقدام مراحل زیر را طی کنید:

 • مرحله 1: ابتدا از طریق ریموت کنترل تلویزیون، دکمه تنظیمات را انتخاب کنید.
 • مرحله 2: سپس به صفحه پایین بروید و روی گزینه All Settings کلیک کنید.
 • مرحله 3: در ادامه روی گزینه Reset to Initial Settings در قسمت General کلیک کنید.
 • مرحله 4: در نهایت تنظیم مجدد کارخانه را تأیید کنید.
چرا تصویر تلویزیون کمرنگ شده

10. مشکلات سخت ‌افزاری

اگر تمامی راه‌ حل‌ های فوق نتیجه ندهد، ممکن است مشکلی در سخت ‌افزار تلویزیون ال جی شما وجود داشته باشد. در این صورت، تماس با خدمات پس‌ از فروش ال جی یا واحد تعمیرات تخصصی تلویزیون ال جی را در نظر بگیرید. همچنین در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است، از طریق مرکز گارانتی کننده خدمات مورد نظر خود را به صورت رایگان دریافت نمایید. با استفاده از راه ‌حل‌ های مطرح شده و تست‌ های دقیق، می ‌توانید به تشخیص دلیل و رفع مشکل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون ال جی خود بپردازید.

🔻مقالات نمایندگی ال جی را از دست ندهید🔻

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید