جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت یخ زدن وسایل داخل یخچال چیست؟

مسلما در حالت عادی نباید وسایل و مواد غذایی داخل یخچال یخ بزنند و تنها باید به میزان مشخصی خنک شوند. اما گاهی بروز مشکلاتی منجر به آن می شود که وسایل داخل یخچال نیز همچون مواد داخل فریزر یخ بزنند. یعنی مثلا بطری های داخل یخچال یا مواد غذایی و … یخ می زنند. یخ زدن وسایل داخل مشکل نسبتا رایجی است که بیشتر کاربران حتی برای یک بار آن را تجربه می کنند. تداوم این وضعیت نشان دهنده آن است که ایرادی در یکی از بخش ها و قطعات داخلی یخچال به وجود آمده است.

بنابراین شما باید هرچه زودتر در پی شناسایی دلایل و رفع مشکل باشید. ممکن است یکی از قطعات اعم از موتور، ترموستات یا … معیوب شده و نیاز به تعمیر یخچال ال جی داشته باشند. این احتمال هم وجود دارد که مساله ساده تر از این حرف ها بوده و با اصلاح تنظیمات دما برطرف گردد. به هر ترتیب اگر به صورت مداوم شاهد یخ زدن وسایل داخل یخچال تان هستید، ادامه مطلب شما را با دلایل بروز این مشکل و روش های برطرف کردن آن آشنا می کند.

علت یخ زدن وسایل داخل یخچال

4 دلیل اصلی یخ زدن وسایل داخل یخچال ال جی

گاهی هیچ مشکل اساسی وجود ندارد و تنها به دلیل تنظیم نبودن دما، وسایل داخل ساید بای ساید ال جی یخ می زنند. مثلا ممکن است درجه را بسیار پایین تنظیم کرده باشید و دمای داخل یخچال از میزان عادی کمتر باشد. بدیهی است که در این شرایط وسایل و مواد غذایی یخ می زنند. پیشنهاد می دهیم برای آشنایی با نحوه تنظیمات دمای یخچال، مقاله های مرتبط با این موضوع را در سایر بخش های سایت مطالعه کنید. خرابی قطعاتی همچون ترموستات یخچال، ترمیستور، برد کنترل دما، دمپر و … نیز جزء دلایل یخ زدن وسایل داخل یخچال به شمار می روند. کارشناسان تعمیر یخچال ال جی در ادامه به بررسی 4 دلیل اصلی یخ زدن وسایل داخل یخچال می پردازند.

خرابی برد کنترل دما

خرابی برد کنترل دما هم می تواند منجر به یخ زدن وسایل داخل یخچال شود. این قطعه ولتاژ لازم کمپرسور و فن موتورها را تامین کند و اگر به هر دلیلی درست کار نکند، جریان ولتاژ بی ‌وقفه‌ به سیستم سردسازی ارسال می شود. در نتیجه فضای داخلی یخچال بیش از اندازه سرد می شود و مواد و وسایل داخل آن یخ می زنند. ترمیم یا تعویض برد کنترل دما باید توسط یک تعمیرکار ماهر و دوره دیده انجام شود تا بتوان نسبت به رفع مشکل مشکل یخ زدن وسایل اطمینان کامل داشت.

از کار افتادن ترموستات

ترموستات یکی از قطعات تاثیر گذار یخچال است که دمای بخش های مختلف این دستگاه را کنترل می کند. این قطعه ولتاژ را به کمپرسور، موتور فن تبخیرکننده و موتور فن چگالنده می رساند. اگر ترموستات یخچال شما درست کار نکند، وسایل داخل یخچال بیش از حد سرد شده و حتی یخ می زنند. برای عیب یابی یخچال در این شرایط باید چرخانه ترموستات را از کمترین مقدار تا بالاترین مقدار بچرخانید و به یک صدای کلیک دقت کنید. اگر چنین صدایی شنیده نشد بدین معناست که قطعه خراب شده و نیاز به بررسی، تعمیر ترموستات یخچال و گاها تعویض آن است.

خراب شدن ترمیستور

یکی از دلایل یخ زدن وسایل داخل یخچال ، خرابی و از کار افتادن ترمیستور است. ترمیستور وظیفه دارد که ضمن خواندن دما، آن را به مدار کنترلی بفرستد. پس از ارسال دما، مدار کنترلی میزان انرژی ورودی فن‌های کمپرسور و تبخیرکننده را بر اساس دمای دریافتی تنظیم می‌کند. اگر این قطعه از کار افتاده یا به هر دلیلی درست کار نکند، فن کمپرسور و تبخیرکننده بیش از حد نیاز کار می کنند. به دنبال بروز این وضعیت، یخچال بیش از حد سرد شده و مواد داخل آن منجمد می شوند. اگر وسایل داخل یخچال شما مدام یخ می زنند، بد نیست ترمیستور را با یک ولت متر بررسی کنید. اگر مقاومت ترمیستور با دمای یخچال تطابق نداشت، نیاز به تعویض این قطعه خواهد بود.

خرابی سیستم کنترل دمپر

خرابی سیستم کنترل دمپر یکی دیگر از دلایل یخ زدن وسایل داخل یخچال است. سیستم دمپر با فواصل زمانی مشخص باز و بسته می شود و به این ترتیب میزان مناسبی از هوای سرد وارد فضای یخچال می شود. اگر دمپر در حالت باز گیر کند، سرمای زیادی وارد یخچال شده و در نتیجه مواد داخل آن منجمد می شوند. حتی گاهی خود دمپر از کار می افتد و مشکلاتی در نحوه ورود هوای سرد به داخل یخچال ایجاد می کند. با اصلاح سیستم کنترل دما یا تعمیر و تعویض دمپر می توان مشکل انجماد وسایل داخل یخچال را برطرف نمود.

تعمیرات یخچال ال جی

تعمیر انواع مدل های یخچال ال جی شامل ؛ تعمیر یخچال فریزر ال جی ، تعمیر ساید بای ساید ال جی ، تعمیر یخچال دوقولو ال جی و… در نمایندگی تعمیرات ال جی IHC  به صورت تخصصی انجام می شود. عیب یابی دقیق پیش از تعمیرات، استفاده از تجهیزات پیشرفته، بهره مندی از قطعات اورجینال، استخدام بهترین تعمیرکاران یخچال و… موجب تمایز این مرکز از سایر مراکز تعمیرات یخچال گشته است. لازم به ذکر است، این امکان فراهم شده که از خدمات تعمیر تخصصی یخچال در محل ، تعمیرات یخچال در منزل نیز بهره مند شوید.

2.5/5 (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید