جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلیل داغ نشدن غذا در ماکروفر چیست؟

در دنیای امروز، مایکرویوو یکی از پرکاربردترین وسایل آشپزخانه است که استفاده از آن به دلیل سرعت و راحتی، بسیار محبوب است. با این حال، ممکن است برخی اوقات متوجه شوید که غذای شما در مایکرویوو به اندازه کافی گرم نمی‌شود. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله این مشکلات می توان به توزیع نامناسب گرما، عدم تنظیم مناسب دستگاه، خرابی قطعات، بسته بندی نامناسب، اندازه شکل غذا و بسیاری از دلایل دیگر اشاره کرد. در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم و روش های رفع مشکل داغ نشدن غذا در ماکروفر را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می دهیم.

داغ نشدن غذا در ماکروفر

بررسی دلایل داغ نشدن غذا در ماکروفر

1. توزیع نامناسب گرما

یکی از دلایل اصلی می ‌تواند نحوه توزیع نامناسب امواج مایکرویوو در داخل دستگاه باشد. این مشکل می‌ تواند ناشی از قرار دادن غذا در موقعیت نامناسب درون مایکرویوو یا خرابی قطعه متحرک زیر ظرف باشد.

2. عدم تنظیم مناسب

گاهی اوقات، دلیل داغ نشدن غذا در ماکروفر اندازه کافی، عدم تنظیم صحیح قدرت مایکرویوو است. بررسی کنید که آیا قدرت مایکرویوو بر اساس نوع و مقدار غذایی که می‌خواهید گرم کنید تنظیم شده است.

3. خرابی قطعات مایکروفر

یکی دیگر از دلایل داغ نشدن غذا در ماکرویوو  مربوط به خرابی قطعات این دستگاه است. خرابی ‌های فنی مانند خرابی مگنترون، که عنصر اصلی تولید امواج مایکرویوو است، می‌ تواند علت دیگری برای داغ نشدن غذا باشد. در این حالت، نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات خراب وجود دارد. همچنین در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است توصیه می شود جهت رفع این مشکل به صورت رایگان به مرکز گارانتی کننده دستگاه مراجعه نمایید.

گرم نشد غذا در مایکروفر

4. بسته ‌بندی نامناسب

استفاده از ظروف یا پوشش‌ های نامناسب که برای استفاده در مایکرویوو مناسب نیستند، می ‌تواند مانع از گرم شدن صحیح غذا شود. همیشه از ظروف و پوشش‌ هایی استفاده کنید که برای استفاده در مایکرویوو تایید شده ‌اند.

5. اندازه و شکل غذا

اندازه و شکل غذایی که در مایکرویوو قرار می‌ دهید، نیز می‌ تواند تأثیر داشته باشد. غذاهایی با اندازه یا شکل نامناسب ممکن است به طور یکنواخت گرم نشوند.

6. جرقه زدن در ماکروویو

یکی علائمی که می تواند مربوط به داغ نشدن غذا در ماکروفر باشد، جرقه زدن این دستگاه است. جرقه در مایکرویوو ممکن است منظره ‌ای ترسناک باشد، اما به طور کلی نگران کننده نیست، اگر علت جرقه زدن هر چه سریع  تر برطرف شود. متداول‌ ترین دلیل برای جرقه زدن در مایکرویوو، حضور یک شیء فلزی است که منجر به تجمع ذرات باردار می‌شود. راه‌حل این موضوع ساده است. از قرار دادن فلز در مایکرویوو خودداری کنید، این شامل فویل و ظروف می ‌شود. و اگر جرقه زدن را مشاهده کردید، شیء را برای جلوگیری از گرمای بیش از حد یا آسیب به مایکرویوو خود بردارید. در موارد نادرتر، جرقه زدن در مایکرویوو می‌ تواند ناشی از شکستگی پوشش یا دیود معیوب باشد که ای موضوع نیاز به تعمیر ماکروفر دارد.

7. ماکروویو غذا را گرم نمی‌کند

اگر مایکرویوو شما غذا را گرم نمی‌کند، احتمالاً مگنترون دستگاه شما خراب است. متأسفانه، یک مگنترون سوخته قابل تعمیر نیست، باید تعویض شود. سایر مشکلاتی که می ‌توانند منجر به گرم نشدن غذا شوند، شامل دیود خراب یا کلید در معیوب می‌ شوند.

8. بشقاب ماکروویو نمی ‌چرخد

بشقاب شیشه ‌ای دوار در مایکرویوو شما دو هدف اصلی دارد، که عبارتند از توزیع یکنواخت حرارت و جذب هر گونه انرژی اضافی که مایکرویوو تولید می ‌کند. اگر بشقاب به درستی هنگام کار نمی‌ چرخد، ممکن است غذای شما به طور ناهمگونی گرم شود. این مشکل بیشتر به احتمال زیاد ناشی از خرابی موتور است که به راحتی می ‌توان آن را تعویض کرد، و اگر موتور نباشد، ممکن است مشکلی در برد کنترل مایکرویوو باشد.

خدمات تخصصی نمایندگی ال جی: تعمیر سینی گردان ماکروفر

9. سر و صدای ماکروویو

اگر مایکرویوو شما صدای بلند یا غیرعادی ایجاد می ‌کند، طیف گسترده ‌ای از اشکالات بالقوه وجود دارد که باید برای آن ها بررسی کنید. موتور درایو که قدرت چرخاندن بشقاب را فراهم می ‌کند، ممکن است معیوب باشد. مگنترون ممکن است نقص داشته باشد، که منجر به ایجاد صداهایی در مایکرویوو می ‌شود. خبر خوب این است که مگنترون‌ ها می‌ توانند تعویض شوند. ممکن است مشکل از کوپلر درایو یا راهنمای غلتکی باشد که باعث می ‌شود بشقاب دوار هنگام حرکت صدا ایجاد کند. این مشکل را می ‌توانید با بررسی قطعات برای کثیفی یا غذای گیر کرده به آن ها، خودتان تعمیر کنید. فن خنک ‌کننده در پشت مایکرویوو ممکن است آسیب دیده یا مسدود شده باشد، که می ‌تواند هنگام کار صدای بلندی ایجاد کند.

چرا غذا در مایکروویو گرم نمی شود

10. مایکرویوو شروع به کار می‌ کند و سپس متوقف می ‌شود

اگر مایکرویوو شما هنگامی که ابتدا آن را روشن می‌ کنید کار می ‌کند اما پس از چند ثانیه به سرعت کار خود را متوقف می ‌کند، با وجود زمانی که برای گرم شدن تنظیم کرده‌ اید، احتمال وجود دارد که درز در با مشکل مواجه شده باشد. درز در باید فعال شود تا مایکرویوو بداند در بسته است تا بتواند کار کند. یک درز در شکسته می ‌تواند به معنای آن باشد که مایکرویوو هنوز فکر می‌ کند باز است، که باعث توقف عملیات مایکرویوو می ‌شود. این هم یک مشکل ساده است که می ‌توان تعمیر کرد.

این مقاله را از دست ندهید: مقایسه سولاردام و مایکروفر

راهکارهای داغ نشدن غذا در ماکروفر

  • اطمینان حاصل کنید که غذا به درستی در مایکرویوو قرار دارد و در صورت نیاز، با استفاده از تنظیمات زمانی کوتاه غذا را هم بزنید تا تمام غذا گرم شود.
  • تنظیمات مایکرویوو را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که به درستی تنظیم شده است.
  • در صورت مشاهده هرگونه خرابی، با یک تکنسین متخصص تماس بگیرید.
  • همیشه از ظروف و مواد مناسب برای استفاده در مایکرویوو استفاده کنید.
  • غذاها را به گونه‌ ای قرار دهید که حرارت به طور یکنواخت به تمام قسمت ‌ها برسد. با در نظر گرفتن این نکات، می‌ توانید اطمینان حاصل کنید که غذای شما به طور مؤثر و یکنواخت در مایکرویوو گرم می‌ شود.
امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید