جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آموزش نحوه شستن میوه در ظرفشویی

محبوبیت و استفاده از ماشین های ظرفشویی این روزها بسیار بیشتر شده و افراد بیشتری از این دستگاه ها در خانه خود استفاده می کنند. اما ظرف شستن تنها کاری نیست که می توان با ماشین های ظرفشویی انجام داد. یکی از کاربردی ترین قابلیت های این دستگاه ها، امکان شستن میوه در ظرفشویی است. میوه شستن همیشه برای ما یک چالش بوده و هست و وجود دستگاهی که بتوان با آن میوه ها را شست قطعا مزیت های زیادی دارد. میوه شستن در ماشین ظرفشویی مزیت های زیادی دارد، اما برای شستن میوه ها با این دستگاه ها باید به یک سری نکات نیز توجه کرد. در این مقاله به صورت کامل به بررسی موضوع شستن میوه در ظرفشویی می پردازیم.

آموزش نحوه شستن میوه در ظرفشویی

مزیت های شستن میوه در ظرفشویی

پیش از بررسی نحوه شستن میوه در ظرفشویی و بررسی نکات آن بهتر است مزیت های این کار را بررسی کنیم. در درجه اول استفاده از ماشین ظرفشویی برای شستن میوه ها موجب صرفه جویی در زمان می شود و می توان در مدت زمان سریع تری این کار را انجام داد. علاوه بر این شستن میوه در ماشین ظرفشویی موجب صرفه جویی در مصرف آب نیز می شود و با این کار میزان آب کمتری مصرف می شود. مورد مهم بعدی بهداشت بالاتر میوه هاست. زمانی که از ماشین ظرفشویی برای شستن میوه ها استفاده می کنیم باکتری ها و میکروب های روی میوه ها بهتر از بین می روند و علاوه بر این سموم و آلودگی های روی میوه ها نیز کاملا پاک می شوند و بهداشت بهتر رعایت می شود. در نتیجه می توان گفت در کل میوه شستن در ماشین ظرفشویی به نسبت شستن دستی میوه ها بهتر و بهداشتی تر است.

برای شستن میوه ها در ظرفشویی باید به چه نکاتی توجه کرد

اگر می خواهید میوه های خود را در ماشین ظرفشویی بشویید باید به یک سری نکات توجه کرده و برخی موارد را رعایت کنید. اول از همه باید بدانید که چه میوه هایی را می توان در ظرفشویی شست. آیا امکان شستن تمام میوه ها در ماشین ظرفشویی وجود دارد. نکته مهم بعدی انتخاب برنامه مناسب برای شستن میوه در ظرفشویی است. شما برای شستن میوه ها باید از برنامه های مناسب استفاده کنید و قطعا تمام برنامه های شست و شوی دستگاه مناسب شستن میوه نیست. 

گاهی اوقات ممکن است انتخاب نامناسب برنامه شست و شو و رعایت نکردن همین نکات شما را مجبور به تعمیر ماشین ظرفشویی کند. علاوه بر این باید قبل از هر چیزی ببینید که آیا ماشین ظرفشویی شما برای شستن میوه ها مناسب است یا خیر؟ در نهایت نیز انتخاب شوینده مناسب برای شستن میوه ها و جایی که باید میوه ها را در دستگاه قرار دهید از جمله مواردی است که باید حتما قبل از این که از ماشین ظرفشویی برای شستن میوه ها استفاده کنید در نظر بگیرید. در ادامه تمام این سوالات و نکات را بررسی می کنیم.

آیا می توان تمام میوه ها را در ماشین ظرفشویی شست؟

در درجه اول شما باید به اندازه میوه ها توجه کنید. میوه ها و سبزیجات برگ داری که بسیار ریز و دانه دانه هستند و امکان له شدن آنها بالاست گزینه خوبی برای شستن در ماشین ظرفشویی نیستند. برای مثال بهتر است از قرار دادن انگورها در ماشین ظرفشویی خودداری کنید. میوه های بسیار نرم و له هم قطعا در صورت قرار گرفتن در ماشین ظرفشویی خراب می شوند. میوه هایی که گل و خاک زیادی دارند یا برگ و اضافاتی به آنهاست که می تواند در عملکرد ماشین ظرفشویی مشکل ایجاد کند نیز نباید در ماشین ظرفشویی قرار بگیرد.

رعایت نکردن این موارد و قرار دادن میوه هایی که خاک زیادی دارند یا برگ های چسبیده به آنها زیاد است، می تواند باعث انسداد فیلترها و بازوهای آبپاش دستگاه شده و در نتیجه ماشین ظرفشویی خراب شود. انسداد فیلترها می تواند یکی از دلایل بروز مشکل کار نکردن ماشین ظرفشویی نیز باشد. بنابراین اگر می خواهید با مشکلات و دردسرهایی همچون رفع گرفتگی ظرفشویی یا روشن نشدن آن مواجه نشوید بهتر است حتما در زمان شستن میوه در ظرفشویی به این موارد توجه کنید.

چگونه با ماشین ظرفشویی میوه بشوییم؟

با کدام برنامه شست و شو میوه ها را بشوییم؟

برای شستن میوه در ظرفشویی در درجه اول باید به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کرده و ببینید پیشنهاد خود شرکت سازنده برای شستن میوه ها در دستگاه استفاده از کدام برنامه است. با این حال به صورت کلی بهترین برنامه ها برای شستن میوه ها در ماشین های ظرفشویی، برنامه Pre wash یا Pre rinseاست. نکته مهم دیگر دمای انتخابی برای شستن میوه هاست. به هیچ عنوان از دمای بالاتر از صفر درجه استفاده نکنید و ترجیحا برنامه های بدون دما را برای شستن میوه ها انتخاب کنید. دمای آب باید سرد باشد و شستن میوه ها را نباید با آب گرم انجام داد. برای تنظیم مدت زمان شست و شو نیز توجه کنید که حتما این زمان باید بین 7 تا 15 دقیقه باشد و اگر ماشین ظرفشویی برنامه های زیر 15 دقیقه ندارد از شستن میوه با آن خودداری نمایید.

محل قرار دادن میوه ها در ماشین ظرفشویی

برای شستن میوه در ظرفشویی باید آنها را در سبدی که در پایین ماشین ظرفشویی دارد قرار دهید. حتی بهتر است برای شستن میوه ها در سبد اصلی خود دستگاه یک سبد آبکش نیز قرار دهید تا هم بهداشت بیشتری داشته باشد و هم از کثیف شدن سبد اصلی جلوگیری کنید. میوه ها را به صورت جدا از هم و مرتب در داخل سبد بچینید. توجه کنید که بهتر است برای آبکشی هر چه بهتر میوه ها در زمان شست و شو، از قرار دادن بیش از حد آنها روی هم خودداری نمایید. علاوه بر این برای میوه شستن در ماشین ظرفشویی نباید آنها را به شکلی در دستگاه قرار داد که احتمال برخوردشان با بازوهای آبپاش وجود داشته باشد.

در کدام مدل ظرفشویی ها امکان شستن میوه در ظرفشویی وجود دارد؟

یک سوال مهم در خصوص استفاده از ماشین ظرفشویی برای شستن میوه ها این است که آیا می توان در تمامی مدل ها و برندها از این دستگاه ها برای میوه شستن استفاده کرد؟ جواب منفی است و برخی از ماشین ظرفشویی ها گزینه مناسبی برای شستن میوه نیستند. برخی برندها تنها با مدت زمان های بالا کار می کنند و برای مثال کوتاه ترین زمان شست و شوی آنها 20 دقیقه است. همچنین ممکن است امکان شست و شو با آب سرد با آنها وجود نداشته باشد. بنابراین شستن میوه در ظرفشویی مورد نظر می تواند موجب خراب شدن آنها شود. بنابراین تمامی مدل ها و برندها نمی توانند گزینه مناسبی برای خرید باشند. برای مثال اکثر ماشین ظرفشویی های برند ال جی برای شستن میوه در ماشین ظرفشویی ایده آل و مناسب اند.

آیا می توان تمام میوه ها را در ماشین ظرفشویی شست؟

از چه شوینده ای برای شستن میوه ها در ظرفشویی استفاده کنیم؟

در نهایت مورد مهم دیگری که باید برای شستن میوه در ظرفشویی در نظر داشت، انتخاب شوینده است. شما قرار نیست از همان برنامه، دما و عملکردی که برای شستن ظروف استفاده می کنید برای شستن میوه ها نیز استفاده کنید. در نتیجه قطعا شوینده هایی که برای ظرف شستن استفاده می کنید، مانند قرص ظرفشویی یا نمک و … نمی توانند برای شستن میوه ها نیز مناسب باشند. ترجیحا شست و شوی میوه ها در ظرفشویی را با آب خالی انجام دهید. در صورتی که به تمیز شدن و میکروب زدایی بیشتری نیاز است می توان از یک قاشق سرکه به همراه نمک در دستگاه استفاده کرد. برخی نیز از یک قطره بسیار کوچک مایع ظرفشویی برای شستن میوه ها استفاده می کنند.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در نمایندگی ظرفشویی ال جی در میان بگذارید.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید