جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

با بوی سوختگی ماشین لباسشویی چه باید کرد؟

گاهی اوقات درست زمانی که ماشین لباسشویی مشغول کار است و لباس ها در حال شسته شدن هستند، یک بوی سوختگی از ماشین لباسشویی حس می شود که بدون شک بسیار نگران کننده است. قطعا اولین چیزی که با حس کردن این بوی سوختگی ماشین لباسشویی به فکر کاربران می رسد سوختن لباسشویی و خراب شدن موتور آن است. اما این تنها یکی از دلایل بوی سوختگی این دستگاه هاست و موارد دیگری هم می توانند دلیل این بو باشند.

اما مهمتر از دلیل، این که اگر این بو را حس کردید چه کاری باید انجام دهید و اولین اقدام شما باید چه چیزی باشد مطرح است و شما باید برای جلوگیری از وارد شدن آسیب های غیر قابل جبران در صورتی که بوی سوختگی از لباسشویی حس شد سریعا لباسشویی را خاموش کرده و آن را از برق بکشید تا بتوانید در اسرع وقت دلیل بروز این مشکل را بررسی و آن را رفع کنید. در این مقاله ابتدا دلایل بوی سوختگی از ماشین لباسشویی را می شناسیم و در ادامه به شما می گوییم که در صورت بروز این مشکل باید چه کارهایی انجام شود.

بوی سوختگی ماشین لباسشویی

دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی

لباسشویی ها دستگاه هایی هستند که همزمان با برق و آب کار می کنند. بنابراین عوامل متعددی می تواند موجب خرابی این دستگاه ها شود. خصوصا اگر نکات اصولی در استفاده از این دستگاه ها رعایت نشود. علاوه بر این ممکن است عمر مفید قطعات مصرفی لباسشویی به اتمام رسیده باشد یا قطعات فرسوده شده باشند. مهمترین دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی موارد زیر است:

 • نیم سوز شدن موتور لباسشویی
 • از کار افتادن و خرابی موتور لباسشویی
 • داغ کردن موتور لباسشویی
 • پاره شدن یا گیر کردن تسمه
 • سوختن لاستیک های المنت دستگاه
 • خرابی یا سوختن المنت های لباسشویی
 • سوختن یا خرابی برد و تایمر لباسشویی
 • خرابی دوشاخه برق دستگاه
 • بروز مشکل در کلاچ ماشین لباسشویی
 • سرویس نشدن دوره ای لباسشویی
 • بروز مشکل در سیم کشی های لباسشویی
 • خرابی لاستیک دور درب لباسشویی

تمام این دلایل می توانند علت بوی سوختگی لباسشویی مورد نظر باشند. روش رفع مشکل به وجود آمده هم بسته به هر یک از این دلایل متفاوت است که در ادامه به آنها می پردازیم.

نیم سوز شدن موتور لباسشویی

اولین دلیل بوی سوختگی لباسشویی نیم سوز شدن موتور در این دستگاه هاست. موتور به عنوان اصلی  ترین قطعه در لباسشویی ها اگر به هر دلیلی دچار مشکل شود، لباسشویی شما دیگر کار نمی کند. اگر بوی سوختگی از پشت ماشین لباسشویی حس می شود این احتمال وجود دارد که موتور دستگاه نیم سوز شده باشد. نیم سوز شدن موتور خود می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. برای مثال اگر بیش از حد استاندارد مخزن لباسشویی را با لباس پر کنید، احتمال نیم سوز شدن موتور به مرور زمان وجود دارد.

یا حتی اگر لباسشویی ساعت ها به صورت مداوم در حال کار کردن باشد نیز ممکن است موتور داغ کند و نیم سوز شود. در صورت نیم سوز شدن موتور در کنار بوی سوختگی احتمالا صداهای غیر معمولی هم از لباسشویی شنیده می شود. در این شرایط باید برای تعمیر موتور ماشین لباسشویی یا حتی تعویض آن در صورت لزوم به یک مرکز تعمیرات لوازم خانگی مراجعه کنید.

از کار افتادن و خرابی موتور لباسشویی

علاوه بر نیم سوز شدن موتور گاهی این قطعه اصلی خراب می شود. با داغ کردن دستگاه ممکن است قطعات مختلف موتور هم داغ شوند و به همین دلیل هم موتور دچار مشکل شود. برای مثال ممکن است سیم پیچ های موتور لباسشویی آسیب دیده باشد یا سایر قطعات موتور خراب شده باشند. به هر حال اگر بوی سوختگی ماشین لباسشویی به دلیل خرابی موتور و قطعات مختلف آن باشد، به عیب یابی و تعمیرات تخصصی نیاز است تا این مشکل برطرف شود.

داغ کردن موتور لباسشویی

برخی مواقع هنوز برای نجات موتور لباسشویی فرصت دارید و تنها دلیل بوی سوختگی ماشین لباسشویی داغ کردن موتور این دستگاه هاست. در نتیجه ساده ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که کمی به لباسشویی استراحت داده و اجازه دهید تا خنک شود. علاوه بر این سعی کنید حجم کمتری لباس را در آن قرار دهید و ترجیحا برنامه شست و شویی با تایم و دمای کمتر را انتخاب کنید.

پاره شدن یا گیر کردن تسمه

یکی دیگر از قطعات بسیار مهم در ماشین لباسشویی ها تسمه است که وظیفه آن محکم نگه داشتن تمامی قطعات دستگاه در جای خودشان است. اگر تسمه شل شده باشد یا به دلیل پوسیدگی و پارگی از جای خود خارج شود، سایر قطعات از جمله موتور نیز از جای خود خارج می شوند.

همین مورد می تواند موجب داغ کردن موتور و شنیده شدن بوی سوختگی از ماشین لباسشویی شود. البته علاوه بر شل بودن، سفت بودن بیش از حد تسمه هم مشکل ساز می شود. در نتیجه یکی دیگر از قطعاتی که برای رفع مشکل بوی سوختگی لباسشویی باید بررسی شود تسمه لباسشویی است.

سوختن لاستیک های المنت دستگاه

المنت یکی دیگر از قطعات مهم در لباسشویی هاست که دارای یک پوشش پلاستیکی است. اگر لاستیک های المنت بسوزند یا بیش از حد داغ شوند، این حرارت زیاد را به داخل دستگاه منتقل می کنند و می توانند عامل بوی سوختگی ماشین لباسشویی باشند. بنابراین المنت ها و لاستیک های دور آن قطعه دیگری است که باید بررسی و عیب یابی شود.

خرابی یا سوختن المنت های لباسشویی

علاوه بر لاستیک های المنت شاید خود المنت هم خراب شده باشد و به دنبال آسیب دیدن آن، بوی سوختگی از لباسشویی احساس شود. خصوصا اگر درون دیگ لباسشویی آب نباشد و دستگاه روشن شود، المنت داغ می کند و بوی سوختگی حس می شود. علاوه بر این، احتمال دیگر سوختن سیم های المنت است.

این سیم کشی ها در نزدیکی موتور لباسشویی قرار دارد و در صورتی که داغ شوند و بسوزند می توانند عامل بوی سوختگی لباسشویی مورد نظر باشند. معمولا استفاده مداوم و پشت سر هم از لباسشویی یا تنظیم دستگاه روی درجه حرارت بسیار بالا می تواند موجب آسیب دیدن و سوختن این سیم کشی ها شود. در نتیجه بهتر است همیشه کمی به لباسشویی استراحت داد و همیشه دمای آب را روی درجات بالا تنظیم نکرد.

سوختن یا خرابی برد و تایمر لباسشویی

برد و تایمر دو قطعه مهم و حیاتی دیگر در ماشین های لباسشویی هستند که خرابی و سوختن شان می تواند دلیل بوی سوختگی ماشین لباسشویی باشد. معمولا بوی سوختگی ناشی از سوختن و خرابی این قطعات بسیار شدید است. حتی گاهی این قطعات اتصالی می کنند یا این که عایق بندی های آنها دچار سوختگی می شود.

در نتیجه این بوی سوختن از لباسشویی شنیده می شود. در این شرایط حتما باید یک تعمیرکار مجرب لباسشویی را بررسی کرده و بعد از تشخیص ایراد دستگاه آن را برطرف کند. در مواردی حتی ممکن است به تعویض برد یا تایمر لباسشویی نیز احتیاج باشد.

خرابی دوشاخه برق دستگاه

دوشاخه برق لباسشویی بخش دیگری است که بعد از شنیدن بوی سوختگی از این دستگاه ها باید آن را بررسی کرد. خصوصا اگر از تبدیل برای اتصال رابط سه شاخه به پریز دوشاخه استفاده می شود. خرابی این تبدیل، پارگی و آسیب سیم برق یا خود دوشاخه و پریز همگی می توانند دلیل بوی سوختگی ماشین لباسشویی باشند. در این شرایط باید با تعمیر و تعویض دوشاخه یا تعویض پریز برق مشکل را برطرف کرد.

بروز مشکل در کلاچ ماشین لباسشویی

کلاچ قطعه ای در لباسشویی هاست که موظف است دیگ یا سبد شست و شوی لباس ها را بچرخاند. اگر همزمان با بوی سوختگی ماشین لباسشویی، دیگ شست و شو صدای بسیار بلند و گوش خراشی نیز می دهد می توان این احتمال را داد که کلاچ لباسشویی خراب شده و باید آن را تعمیر یا تعویض کرد.

سرویس نشدن دوره ای لباسشویی

نحوه استفاده و نگهداری از لباسشویی تاثیر مستقیمی در عملکرد دستگاه و طول عمر مفید آن دارد. هر چقدر شما اصولی تر از لباسشویی استفاده کنید و مرتب سرویس های دوره ای آن را انجام دهید، مشکلات کمتری هم در دستگاه به وجود می آید. برخی از مشکلات لباسشویی ها از جمله بوی سوختگی ماشین لباسشویی می تواند به دلیل سرویس نشدن مرتب و به موقع این دستگاه ها باشد.

بروز مشکل در سیم کشی های لباسشویی

لباسشویی نیز مانند هر دستگاه برقی دیگری دارای یک سری سیم کشی هاست. اگر در این سیم کشی ها اتصالی ایجاد شود یا اگر روکش و عایق این سیم کشی ها به دلیل جریان بالای الکتریکی بسوزد، این بوی سوختگی از لباسشویی شنیده می شود. بنابراین سیم کشی های دستگاه یکی دیگر از گزینه هایی است که باید برای عیب یابی و پیدا کردن دلیل بوی سوختگی ماشین لباسشویی آنها را بررسی کرد.

خرابی لاستیک دور درب لباسشویی

یکی دیگر از مواردی که می توان آن را به بوی سوختگی ماشین لباسشویی ربط داد، خراب شدن لاستیک های دور درب این دستگاه هاست. در نظر داشته باشید که معمولا اگر لاستیک خراب شده باشد همزمان با آن یاتاقان هم دچار مشکل شده اند و همزمانی این دو با هم می تواند اصطکاک بین دیگ لباسشویی و لاستیک دور درب را بیشتر کند.

به همین دلیل هم بوی سوختگی از ماشین لباسشویی به مشام می رسد. برای رفع مشکل به وجود آمده باید هم یاتاقان ها و هم لاستیک دور درب را تعویض کرد. از طرفی خود این یاتاقان ها که دیگ شست و شوی روی آن سوار می شود و به سرعت می چرخد در صورت فرسودگی یا داغ کردن بیش از حد می توانند دلیل این بوی سوختگی باشند. بنابراین بهتر است حتما لباسشویی توسط کارشناس تعمیر لباسشویی ال جی به دقت عیب یابی شود تا در صورتی که مشکل از این بخش ها باشد با تعویض آنها برطرف شود.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید