جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آیا صدا دادن پکیج خطرناک است؟

با ورود پکیج ها به زندگی امروز افراد قرار است که زندگی ایمن تر و راحت تری داشته باشیم. اما اگر این دستگاه ها خراب شوند و مهمتر از همه اگر صداهای عجیب و غریبی از پکیج ها شنیده شود در اکثر موارد هم استفاده از آن مشکل می شود و هم ایمنی آن زیر سوال می رود. صدا دادن پکیج حالت های مختلفی دارد؛ از صدای تق تق گرفته تا صداهای انفجاری متفاوت باشد. دلیل این صداها گاهی اوقات یک سری مشکلات ساده و قابل رفع مانند نصب نادرست پکیج است. 

در برخی مواقع نیز صدای عجیب پکیج به علت بروز مشکلات فنی در این دستگاه هاست که به بررسی تخصصی جهت تعمیر پکیج نیاز دارد. زمانی که علت شنیده شدن این سروصداها را پیدا کنیم می توانیم به راحتی از راه حل های مناسب جهت رفع این صداها کمک بگیریم. خصوصا که گاهی اوقات اهمیت ندادن به صداهای پکیج می تواند خطرناک نیز شود. در این مقاله ابتدا دلایل صدا دادن پکیج را بررسی می کنیم تا ببینیم که در چه مواردی این صداها ممکن است خطرناک باشد. سپس بر اساس این دلایل، راه حل های موجود برای رفع این صداها را بررسی می کنیم.

آیا صدا دادن پکیج خطرناک است؟

دلایل صدا دادن پکیج چیست؟

موارد مختلفی می تواند دلیل صدا دادن پکیج باشد. در درجه اول اصلی ترین دلیل این صداها تغییر حالت پکیج از حالت تابستانه به زمستانه است که به دلیل عدم مهارت کافی در انجام این کار، در گردش آب دستگاه مشکل ایجاد می شود. موارد دیگری که می تواند عامل صدا دادن های زیاد پکیج شود شامل سردی آب ورودی، نامناسب بودن فشار آب ورودی به پکیج و نصب نادرست دستگاه می شود. علاوه بر این اگر شیر اطمینان یا ترموستات دستگاه خراب شود احتمال شنیده شدن صدای عجیب پکیج زیاد است. رسوب گرفتن مبدل ها یا لوله های پکیج، خراب شدن پمپ دستگاه، نیاز به هواگیری داشتن پکیج و رادیاتورها، خرابی فن و خرابی سوپاپ ها از دیگر دلایلی است که به دنبال خرابی یک قطعه در پکیج صداهای عجیبی از آن شنیده می شود. در نهایت این احتمال وجود دارد که صداهای پکیج الزاما به خود دستگاه مربوط نباشد و مشکلات و ایرادات مربوط به لوله کشی ساختمان دلیل شنیده شدن این صداها باشد.

روش های رفع صدا دادن پکیج

همانطور که پیش از این هم گفته شد روش هایی که می توان از آنها برای رفع مشکل صدای عجیب پکیج استفاده کرد بسته به این دارد که علت بروز این صداها چیست. در هر مورد بنا به دلیل بروز صداهای دستگاه می توان از راه حل هایی برای رفع آنها استفاده کرد. در ادامه با بررسی هر مورد، روش مناسب برای رفع صدا دادن پکیج را بررسی می کنیم.

صدا دادن پکیج در حالت زمستانه

همانطور که گفته شد اصلی ترین دلیلی که پکیج ها صدای عجیبی می دهند تغییر حالت تابستانه به زمستانه است که دلیل مهم آن نصب نادرست و اشتباه در انجام مراحل است. برای رفع مشکل ابتدا باید شیرهای جریان رفت و برگشت رادیاتورها و پکیج را بررسی کرده و مطمئن شوید که آنها بازند. اگر این شیرها روشن نشود دستگاه می جوشد و صداهای زیادی از آن شنیده می شود. در نتیجه ابتدا باید شیرها را باز کرد. مورد بعدی که می توان انجام داد هواگیری پکیج است. اگر در پکیج و رادیاتورها هوا وجود داشته باشد، احتمالا به دلیل عدم گردش مناسب آب صدای زیادی در دستگاه شنیده می شود. این صداها بیشتر به صورت صدای تق تق است. بنابراین با هواگیری کردن پکیج این صداها را برطرف کرد. اگر صداهای دستگاه تنها در حالت زمستانه شنیده می شود بهتر است نگاهی نیز به پمپ سیرکولاسیون بیاندازید و مطمئن شوید که این پمپ به درستی کار می کند. اگر این پمپ خراب است باید برای رفع مشکل صداهای دستگاه آن را تعمیر کرد. در نهایت فن و پروانه های پکیج را بررسی کرده و مطمئن شوید که کاملا تمیزند.

تنظیم دمای آب ورودی

اگر دمای آب ورودی به پکیج پایین باشد ( آب سرد باشد )، احتمال صدا دادن پکیج بسیار زیاد است. معمولا صدای دستگاه در این حالت به صورت تق تق است. در این شرایط برای جلوگیری از صدا دادن دستگاه باید دمای آب ورودی به پکیج را روی یک دمای متعادل تنظیم کرد. نوسانات دمایی می تواند موجب شنیده شدن صداهای زیادی از دستگاه شود؛ بنابراین مطمئن شوید که دمای آبی که وارد پکیج می شود مناسب و متعادل با دمای داخلی دستگاه است و آب ورودی سرد نیست.

رفع مشکل صدا دادن پکیج

تنظیم فشار آب ورودی به پکیج

مورد مهم دیگری که در عملکرد پکیج اهمیت دارد، فشار آب ورودی به پکیج است. اگر آب ورودی به پکیج فشار مناسبی نداشته باشد، به دلیل کم شدن فشار ممکن است موجب بالا رفتن شعله پکیج شود و در نتیجه صداهای عجیبی از آن شنیده شود. در این شرایط برای رفع مشکل صدا دادن پکیج باید فشار آب ورودی را تنظیم کرد.

نصب درست پکیج

اگر پکیج به درستی نصب نشده باشد به این معنی که پکیج موازی زمین نصب نشده باشد، احتمالا صدای عجیبی از آن شنیده خواهد شد. حتی اتصال کج و معوج قاب به بدنه هم می تواند دلیل این صداهای پکیج باشد. در نتیجه برای رفع مشکل صدا دادن پکیج باید از یک تکنسین ماهر بخواهید مجددا دستگاه را باز کرده و با نصب درست مجدد آن مشکل را برطرف کند.

تعمیرات شیر ترموستات پکیج

یکی از مهمترین قطعات در پکیج که در عملکرد و ایمنی این دستگاه ها دخیل است، شیر اطمینان یا شیر ترموستات است. کاری که این شیر انجام می دهد جلوگیری از هوا گرفتن لوله ها و پکیج است. در نتیجه اگر شیر اطمینان خراب شود خوا وارد رادیاتورها شده و به همین دلیل هم صداهایی از پکیج مانند صدای تق تق یا صدای زوزه کشیدن شنیده می شود. به همین دلیل باید این شیر را تعویض کرد تا مشکل صدای عجیب پکیج نیز برطرف شود.

رسوب گیری پکیج

در صورت جمع شدن رسوب در مبدل ها و لوله های پکیج نیز صداهای زیادی از پکیج شنیده می شود. معمولا صدای دستگاه در این حالت به صورت زوزه کشیدن یا صدای سوت مانند است. در این شرایط برای این که بتوان مشکل صدا دادن پکیج را برطرف کرد رسوب گیری لوله ها و مبدل هاست. در واقع این رسوب ها مسیر آب را مسدود می کنند و به همین دلیل هم پکیج سروصدای زیادی می دهد. با استفاده از خدمات رسوب گیری پکیج می توان مشکل به وجود آمده در دستگاه را برطرف کرد.

تعمیرات پمپ پکیج

از دیگر دلایل مهم صدا دادن پکیج خرابی پمپ است. معمولا زمانی که خرابی پمپ دلیل صدای عجیب پکیج است این صداها به صورت ضربه ای است. برای رفع مشکل دستگاه و از بین بردن این صداها باید پمپ پکیج تعمیر یا تعویض شود.

پکیج را هواگیری کنید

یکی از اصلی ترین دلایل اکثر مشکلاتی که در پکیج ها دیده می شود، هواگیری نکردن این دستگاه هاست. به عنوان یک سرویس سالانه باید پکیج ها و رادیاتورها را به صورت دوره ای هواگیری کرد تا مشکلی در عملکرد آنها ایجاد نشود. وجود حباب های هوا در لوله ها و مدارهای سیستم پکیج می تواند از عوامل مهم صدا دادن پکیج باشد. بنابراین حتما قبل از استفاده این دستگاه ها را هواگیری کرده تا با این مشکل مواجه نشوید.

تعمیرات فن و سوپاپ های پکیج

ممکن است صدا دادن پکیج به علت خرابی قطعات داخلی در این دستگاه ها باشد. برای مثال اگر فن پکیج خراب باشد یا این که سوپاپ های پکیج که جزو اصلی ترین قطعات این دستگاه ها هستند دچار مشکل شوند این احتمال وجود دارد که صداهای زیادی از این دستگاه ها شنیده شود. معمولا صدای عجیب پکیج در این شرایط به صورت صدای سوت یا زوزه مانند است. بنابراین باید برای رفع مشکل صدای دستگاه و تعمیر پکیج فن یا سوپاپ های معیوب آن تعمیر یا تعویض شود.

رفع مشکل صدای پکیج در زمان باز کردن آب گرم

یکی دیگر از مواردی که صدا دادن پکیج در آن شرایط زیاد می شود، زمانی است که آب گرم را باز می کنیم. در این شرایط ایراد از محفظه احتراق دستگاه است و برای رفع آن باید حتما به یک مرکز تعمیرات تخصصی پکیج مراجعه کرد. این ایراد در پکیج می تواند بسیار خطرناک باشد و حتی ممکن است منجر به انفجار پکیج شود. بنابراین حتما باید برای رفع مشکل پکیج از یک متخصص درخواست کمک کرد.

رفع مشکلات لوله کشی ساختمان

همانطور که پیش از این هم گفته شد گاهی اوقات صدا دادن پکیج ربطی به خود دستگاه ندارد و مشکلات و ایرادات لوله کشی ساختمان دلیل شنیده شدن این صداهاست. زمانی که لوله کشی های ساختمان دچار مشکل باشد و به درستی انجام نشده باشد، پکیج صداهای عجیبی می دهد. علاوه بر این ممکن است در برخی مواقع اندازه و ضخامت لوله ها مناسب نباشد و به همین دلیل هم صداهای غیر معمول از پکیج شنیده شود. علت این امر هم این است که به دلیل مشکلات لوله کشی انقباض و انبساط لوله ها به درستی انجام نمی شود. در این شرایط رفع مشکل سروصدای پکیج بسیار پیچیده تر است و باید از یک لوله کش متخصص برای بررسی لوله کشی ساختمان و رفع مشکلات آن کمک گرفت.

در کدام حالت ها صدا دادن پکیج خطرناک است؟

این که آیا صدای عجیب پکیج شما خطرناک است و می تواند مشکلات جدی را ایجاد کند یا نه به این بستگی دارد که دلیل بروز این صداها چیست و چه نوع صدایی از دستگاه شنیده می شود. مهمترین دلایل که ممکن است خطرناک شود، خرابی قطعات حساس پکیج است که در ایمنی این دستگاه ها نقش دارند. برای مثال مشکلات مربوط به محفظه احتراق و خرابی سوپاپ ها می تواند خطرساز شود. از همه مهمتر زمانی این صداها می تواند خطرساز شود که کاربران سعی کنند بدون مهارت و دانش کافی پکیج را دستکاری کنند یا این که به این صداها اهمیتی ندهند و برای رفع آن اقدامی انجام ندهند. بنابراین اگر با صدا دادن پکیج از یک تکنسین متخصص نمایندگی ال جی برای عیب یابی و رفع مشکل دستگاه کمک بگیرید، این صدا دادن خطرساز نیست چرا که تمام پکیج های جدید به سنسورهای ایمنی مجهزند.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید