جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا پکیج بوی گاز می ‌دهد؟

بوی گاز پکیج یکی از ایراداتی است که حتماً باید جدی گرفته شود؛ چون این مسئله می‌ تواند خطراتی همچون گاز گرفتگی ساکنین ساختمان را به دنبال داشته باشد. از این رو به هنگام استشمام چنین بویی ضروری است بلافاصله دستگاه را خاموش کنید و کنتور را نیز ببندید. سپس از یک تعمیرکار با تجربه و متبحر درخواست کمک نمایید.

نشت گاز از سیستم های گرمایشی قدیمی معمولاً به استهلاک و خرابی قطعات آن ها مربوط می ‌شود. اما اگر پکیج خود را به تازگی نصب کرده ‌اید، اما از آن بوی گاز یا سوختگی به مشام می رسد، این مشکل می‌تواند به دلیل نصب غیر اصولی دستگاه باشد.

بوی گاز پکیج

مهم ترین دلایل بوی گاز پکیج و نحوه رفع آن ها

امروزه سیستم ‌های گرمایشی به نحوی طراحی می ‌شوند که دارای سنسورهایی جهت تشخیص نشت گاز هستند. بنابراین در صورت بروز این مسئله، سنسورها بلافاصله برای جلوگیری از خطر انفجار و حفظ ایمنی کاربران دستگاه را خاموش می‌ کنند. به طور کلی با توجه به بررسی های کارشناسان تعمیر پکیج دلایل زیر موجب بوی گاز پکیج می‌ شوند که عبارتند از:

نشت گاز از شیر برقی

شیر برقی وظیفه دارد فشار گاز پکیج را جهت سوختن بهینه مشعل تنظیم کند. حال اگر این بخش آسیب ببیند یا تنظیمات آن به هم بخورد، طبیعی است که ایراداتی در توزیع گاز سیستم ایجاد شود. با توجه به این که ترمیم شیر برقی پکیج مهارت بالایی را می ‌طلبد، در چنین مواقعی حتماً باید تعمیر دستگاه را بر عهده افراد با تجربه بگذارید.

نشت گاز از شلنگ و سایر اتصالات

چنانچه شلنگ متصل به لوله گاز پکیج دچار فرسودگی و استهلاک شده باشد، بوی گاز استشمام می‌ شود. به مرور زمان در شلنگ ‌های دستگاه یک سری سوراخ ها و ترک ها به وجود می‌ آید که منجر به نشت گاز در محیط می گردند. همچنین ممکن است که به دلیل فشارهای وارده به سیستم یا نصب غیر اصولی آن اتصالات لوله ‌های سیستم شل شوند.

در صورت استشمام بوی گاز پکیج، جهت تشخیص نشتی از لوله ها می ‌توانید از محلول کف صابون استفاده کنید. پس از اطمینان از بابت نشت گاز حتماً باید از یک تکنسین ماهر بخواهید که قطعات معیوب را تعویض نماید.

سایر دلایل

به غیر از مواردی که بیان شد، خرابی فلوسوئیچ نیز باعث نشت گاز در محیط می شود. علاوه بر آن گرفتگی لوله‌ ها و دودکش پکیج نیز در بروز این مشکل دخیل هستند.

علت بوی سوختگی از پکیج چیست؟

بوی ناخوشایندی که از پکیج احساس می ‌شود، ممکن است که به صورت سوختگی باشد. معمولا علت اصلی بوی سوختگی به خاطر آسیب دیدن یکی از قطعات برد یا سوختن پلاستیک ‌های روی آن است. همچنین اگر چندین ماه متوالی از سیستم گرمایشی استفاده نکرده باشید، پس از روشن کردن آن بوی سوختگی به مشام می‌ رسد.

زیرا در این حالت مقادیر زیادی گرد و خاک روی قطعات دستگاه تجمع پیدا می ‌کند که با راه ‌اندازی سیستم موجب ایجاد بوی نامطبوع سوختگی می ‌شوند. این بو معمولاً بعد از چند ساعت کار کردن پکیج از بین می ‌رود، اما اگر همچنان ادامه پیدا کرد، بهتر است که فیلترهای پکیج تمیز یا در صورت نیاز تعویض شوند.

چرا پکیج بوی گاز می دهد؟

دلیل استشمام بوی دود از پکیج

به غیر از بوی گاز پکیج ممکن است از سیستم گرمایشی خود بوی دود نیز احساس کنید. علت بوی دود پکیج معمولاً به خاطر نصب اشتباه دودکش و سایر اتصالات دستگاه است. زیرا نصب نادرست دودکش سبب می‌ گردد کلیه دودهای ناشی از احتراق راهی برای خروج نداشته باشند و وارد محیط داخلی خانه شوند. همچنین احتمال دارد که وجود ایراد در شعله و مشعل سیستم در استشمام بوی دود دخیل باشند.

عامل دیگری که منجر به بوی دود می‌ شود، سوختن ناقص گاز در مشعل پکیج می ‌باشد. در این گونه موارد به احتمال زیاد مشعل آسیب دیده و نیاز به تعمیر دارد. از جمله علائمی که نشان می دهد مشعل خراب شده، تغییر رنگ شعله پکیج از آبی به زرد یا نارنجی است.

در صورت استشمام بوی گاز، سوختگی و دود از پکیج چه کنید؟

چنانچه در فضای اطراف پکیج هرگونه بوی غیر طبیعی مانند سوختگی، گاز یا دود احساس کردید، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

  1. قبل از هر کاری سیستم گرمایشی را خاموش کنید. بعد از آن کنتور و شیر گاز دستگاه را به طور کامل ببندید.
  2. سپس درب ها و پنجره‌ های منزل را باز کنید تا هوای آلوده خارج شود.
  3. در گام بعدی تمام لوازم برقی خانه را از پریز بکشید تا خطر آتش سوزی ساختمان از بین برود.
  4. به هنگام استشمام بوی گاز پکیج حتما باید شعله اجاق گاز را هم خاموش کنید.
  5. در نهایت از یک فرد متخصص و حرفه ‌ای برای تعمیر دستگاه خود کمک بگیرید. با توجه به این که نشت گاز می تواند خطرات جانی را به دنبال داشته باشد، در چنین مواردی اکیداً از دستکاری پکیج بپرهیزید و آن را برای تعمیر در اختیار کارشناسان مجرب قرار دهید.
امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید