جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا صفحه تلویزیون سفید است؟

سفید شدن صفحه تلویزیون در شکل های مختلفی دیده می شود. گاهی کل صفحه سفید شده و تصویری نمایش داده نمی شود و  گاهی صفحه سفید شده، اما صدا در حال پخش است. در موارد دیگر خطوط سفید در تلویزیون  و یا کمرنگ شدن تصویر علائمی هستند که با آنها مواجه می شویم. تمامی این موارد در برندهای مختلف تلویزیون مانند ال جی رخ می دهند. در اغلب موارد سفید شدن صفحه تلویزیون دلیلی سخت افزاری دارد. البته این مشکل سخت افزاری می تواند جزئی باشد و به راحتی و با هزینه کم رفع گردد.

اما گاهی نیز مشکل جدی است و هزینه های هنگفتی را به شما تحمیل می کند. برای رفع مشکل تصویر سفید تلویزیون، می بایست در ابتدا تلویزیون با دقت عیب یابی شود. طراحی مدارهای الکترونیکی در برندهای مختلف تلویزیون متفاوت است، به همین دلیل پیشنهاد می شود در صورت نداشتن ابزار و دانش لازم برای عیب یابی تلویزیون و تعمیر آن، به کارشناس معتبر تعمیر برای تعمیرات تلویزیون ال جی خود مراجعه کنید.

دلایل سفید شدن صفحه تلویزیون ال جی

اصلی ترین دلایل سفید شدن صفحه تلویزیون ال جی

اگر با سفید شدن صفحه تلویزیون، تلویزیون بدون پخش صدا نسبت به فرمان صادر شده با کنترل عکس العملی نشان نداد، موارد زیر محتمل است و باید برای عیب یابی تلویزیون بررسی شوند:

  •  مشکل در برد T-Con در مین برد تلویزیون است
  • مشکل برق ورودی به مدار T-Con
  • اختلال در تصویر، به علت گرم شدن یکی از دو آی سی موجود در مین برد تلویزیون

در تمامی این موارد با بروز مشکل در ارسال سیگنال به مین برد، تصویر دچار مشکل می شود. برای حل مشکل، احتمالا شما به تعمیر مین برد تلویزیون ال جی خود و یا در شرایطی بدتر به تعویض مین برد نیاز خواهید داشت. اما در رابطه با خطوط سفید در تلویزیون می بایست جزئیات بیشتری را مورد بررسی قرار داد زیرا دلایل بیشتری برای ظهور خطوط سفید در صفحه نمایش تلویزیون وجود دارد:

  •  بالا رفتن درجه حرارت برد منطقی (Logic Board)
  •     متورم شدن یا باد کردن خازن ها در برد تغذیه
  • ایراد در منبع فرستنده تصویر (ستاپ باکس خارجی)
  • خراب شدن پنل LCD

دو مورد اول یعنی بالا رفتن درجه حرارت برد منطقی (Logic Board) و متورم شدن یا باد کردن خازن ها در برد تغذیه قابل تعمیر هستند، اما در رابطه با خرابی پنل، به احتمال زیاد مجبور به تعویض آن خواهید بود که هزینه بالایی دارد و در مواقعی حتی خرید یک تلویزیون جدید برای شما به صرفه تر خواهد بود. در رابطه با خرابی گیرنده دیجیتال کار بسیار ساده است، گیرنده دیجیتال خود را از دستگاه جدا کنید و تلویزیون را با دستگاه دیگری امتحان کنید. اگر تصویر به درستی نمایش داده شد، تلویزیون شما سالم است.

برای حل مشکل تصویر سفید تلویزیون چه باید کرد؟

اگر مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون، ناشی از دمای بالای فضای داخلی تلویزیون و در نتیجه اختلال در عملکرد  یکی از دو آی سی موجود در مین برد تلویزیون باشد، می بایست تلویزیون و مجراهای خروج هوای گرم را تمیز کنیم تا دمای محیطی قطعات پایین آمده و تلویزیون دچار مشکل نشود. در ادامه، اگر پس از عیب یابی متوجه شدیم که به علت خرابی برد T-Con تلویزیون دچار این مشکل شده است، ابتدا باید به سراغ کابل LVDS برویم و درستی و تمیزی اتصالات آن را بررسی کنیم.

در صورت خرابی آن، می بایست نسبت به تعویض کابل LVDS در تلویزیون ال جی خود اقدام کنیم. در غیر این صورت شما مجبور به تعمیر یا تعویض مین برد و یا در بدترین حالت تعویض یا تعمیر پنل تلویزیون ال جی خود می شوید. هنگامی که با ظاهر شدن صفحه سفید، با خطای V3.41.0 مواجه شدید، دکمه های  Exit و OK را همزمان فشار دهید تا منوی input/source ظاهر شود و سپس ورودی HDMI مورد نظر را انتخاب کنید تا تصویر نمایان شود.

3.3/5 (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید