جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تفاوت تلویزیون OLED با LED

تفاوت تلویزیون OLED با LED چیست؟ پاسخ این سوال به ویژه زمانی مهم است که بدانیم قیمت اولد بیشتر از ال ای دی است. تلویزیون های ال ای دی چند سالی است که به سرعت جایگزین lcdها شده اند. اما شرکت های تولید کننده تلویزیون به این حد اکتفا نکردند و با معرفی محصولاتی تحت عنوان اولد، فناوری این حوزه را ارتقا داده اند. در شرایطی که ال سی دی ها و ال ای دی ها تفاوت چندانی باهم نداشتند، اولدها بسیاری از معادلات را برهم زدند. در ادامه تفاوت تلویزیون OLED با LED را بررسی می کنیم تا اگر قصد خرید یکی از این مدل ها را دارید، مناسب ترین محصول را با توجه به بودجه و نوع کاربری مد نظرتان انجام دهید. اگر تمایل به خرید هریک از این مدل ها داشتید، می توانید از همکاران ما در نمایندگی ال جی، مشاوره های لازم را دریافت کنید.

معیارهای تفاوت تلویزیون OLED با LED

سطوح رنگ مشکی

یکی از مهم ترین تفاوت های موجود بین تلویزیون های اولد و ال ای دی، مربوط به سطوح رنگ است. OLED  های ال جی، پادشاه بلامنازع پنل ‌های تلویزیون هستند. این در حالی است که تلویزیون‌های LED بر بک‌لایت‌های LED متکی هستند که پشت پنل LCD می‌درخشند. حتی با پیشرفته ‌ترین تکنولوژی‌های کاهش نور هم ال ای دی ها در زمینه تولید مشکی تیره مشکلات و محدودیت هایی دارند.  پدیده ‌ای به نام «Light Bleed» در این تلویزیون ها رخ می دهد که باعث می شود بخش های روشن تر نمایشگر، چیزی شبیه به غبار در بخش های مجاورشان ایجاد کنند. این درحالی است که اولدها چنین ویژگی محدودی ندارند.

روشنایی

دومین معیار در تفاوت تلویزیون OLED با LED، روشنایی است. در این بخش، ال ای دی ها با اختلاف پیشتاز هستند و دلیل آن، بک لایت بزرگ و قدرتمندی است که در تلویزیون های led تعبیه شده است. تکنولوژی کوانتوم دات هم باعث شده است که روشنایی این مدل حتی در سایز کوچک تر هم بالا باشد. البته تلویزیون‌های OLED هم می‌توانند به روشنایی قابل قبولی برسند؛ اما تنظیم پیکسل‌های OLED به‌گونه ‌ای که همواره بیشترین روشنایی ممکن را تولید کنند، عمر آنها را کاهش می دهد.

فضای رنگ، یکی از معیارهای تفاوت تلویزیون OLED با LED

در تفاوت تلویزیون OLED با LED، باید به فضای رنگ هم توجه ویژه داشته باشیم. پنل OLED تا پیش از معرفی فناوری کوانتوم دات، در این بخش پیروز بود. اما حالا دقت و فضای رنگ ال ای دی ها ارتقا پیدا کرده و به همین دلیل این تلویزیون ها هم رقابت نزدیکی با اولدها دارند. البته در فضای تاریک، تلویزیون اولد ال جی دامنه داینامیک تری دارد.

زمان پاسخ دهی

در ادامه تفاوت تلویزیون OLED با LED، به فاکتور دیگری می رسیم که با عنوان زمان پاسخدهی شناخته می شود. این معیار، به مدت زمان تغییر وضعیت هرکدام از پیکسل‌ها اشاره دارد. هرچه زمان پاسخ دهی سریع تر باشد، موشن بلور کمتر شده و در نتیجه، تصویر طبیعی تر خواهد بود. در این بخش باید اولد را پیروز میدان بدانیم. به این دلیل که پیکسل‌ های OLED به ترکیب منبع نور و رنگ در دیودی واحد می ‌پردازند. بنابراین تغییر وضعیت در آنها سرعت بالایی دارد. اما تلویزیون های ال ای دی، برای تولید روشنایی به  LEDها و برای تولید رنگ به «شاتر‌های» LCD متکی هستند. بنابراین سرعت پاسخ دهی آنها پایین تر است.

زاویه دید، آخرین معیار تفاوت تلویزیون OLED با LED

آخرین معیار در تفاوت تلویزیون OLED با LED، زاویه دید است. شما باید بتوانید از زوایای مختلف به تلویزیون نگاه کرده و تصویری یکدست و واضح را ببینید. اما در این بخش هم اولد برنده است. تلویزیون‌های LED بهترین زاویه‌ی ممکن برای تماشا را دارند؛ اما تنها از روبرو. ال ای دی را هرچه از طرفین نگاه کنید، تصویر تلویزیون کیفیت و وضوح کمتری خواهد داشت. جالب است بدانید که تلویزیون‌های QLED سامسونگ از طراحی به‌ روزرسانی شده پنل و لایه ضد بازتاب نور بهره می‌برند. به لطف این ویژگی، زاویه دید گسترده تر است و از هر زاویه ای، تصاویر واضح هستند؛ اما همچنان ال جی در این بخش پیشتاز است.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید