جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلیل آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی چیست؟

دلیل آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی چیست؟ تنقلات را آماده می کنید و می نشینید پای تلویزیون. بالاخره قرار است برنامه، سریال مورد علاقه یا مسابقه تیم مورد علاقه تان شروع شود، اما یک چیزی درست نیست. تمام رنگ های تلویزیون آبی شده اند. از آن جایی که تلویزیون دیدن به این شکل اصلا جالب نیست و شما هم احتمالا عجله دارید، در این مطلب به بررسی دلایل آبی شدن تصویر تلوزیون ال جی و راه حل های آن می پردازیم.

دلیل آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی چیست؟

بررسی دلایل آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی

می توانیم دلایل ابی شدن صفحه تلویزیون ال جی را به سه گروه تقسیم کنیم:

 • دلایل مربوط به تنظیمات تلویزیون ال جی
 • دلایل مربوط به کابل ها
 • اختلال در بک لایت تلویزیون ال جی

البته امیدواریم با بررسی دو مورد اول مشکل شما حل شود و گرنه برای تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی هزینه قابل توجهی باید پرداخت کنید.

کبود شدن ال جی های OLED

اگر تلویزیون ال جی شما صفحه نمایش OLED دارد و با مشکل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی مواجه شده، نگران نباشید. اصولا این تلویزیون ها بک لایت ندارند که بخواهد خراب شود. در این صورت بررسی تنظیمات نور و رنگ صفحه هم مشکل شما را حل می کند.

رفع مشکل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

در مقدمه سه علت اصلی آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی را بیان کردیم. در ادامه با در نظر گرفتن هر یک از این علت ها راهکارهایی را مطرح خواهیم کرد.

تنظیمات نامناسب تصویر تلویزیون ال جی

یکی از دلایل اصلی آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی، تنظیمات نامتناسب تصویر با ورودی است. اگر مساله تنیمات تلویزیون شما باشد، به راحتی حل خواهد شد. برای رفع مشکل از طریق تنظیمات مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد منوی تنظیمات تلویزیون خود شوید.
 • گزینه تصویر یا Picture را انتخاب کنید.
 • وارد بخش Picture mode setting شوید و روی Picture mode کلیک کنید.
 • در این بخش گزینه ای به نام Cinema یا Filmmaker خواهید دید که باید وارد آن شوید.

در ادامه تنظیمات تلویزیون خود را طبق مقادیر زیر تنظیم کنید:

 • Backlight: 100
 • Contrast: 95
 • Brightness: 50
 • Sharpness: 25
 • Color: 60

ممکن است به دلیل تفاوت مدل ها مسیر شما برای رسیدن به این منو، کمی متفاوت از مسیری باشد که گفتیم. در این بخش می توانید با تغییر تنظیمات متوجه شوید که آیا مشکل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی شما به این روش حل می شود یا نه.

نمایندگی تلویزیون الجی

اتصال کابل ها را بررسی کنید

یکی از عمده ترین دلایل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی، اتصال ناقص کابل HDMI است. باید دقت کنید که این کابل به صورت کامل و ثابت وارد ورودی مربوطه شده باشد. همچنین از محکم بودن و اتصال کامل دیگر سیم ها نیز اطمینان حاصل کنید.

همچنین احتمال آسیب دیدن سوکت کابل HDMI یا سیم های آن نیز وجود دارد. بعد از بررسی کامل و اتصال صحیح یک کابل سالم، به احتمال زیاد از مساله آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی راحت خواهید شد.

برعکس شدن تصویر تلویزیون یکی از مشکلات دیگری است که ممکن است در نمایش تصویر با آن روبرو شوید. برای رفع آن، نیاز به عیب یابی سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد. 

از تصویر تلویزیون تست بگیرید

بیایید از همین ابتدا صادق باشیم! با انجام دادن این کار تلویزیون شما را به نمایندگی حواله می دهد. چون به این شکل تنظیم شده. اما به هر حال برای عیب یابی و رفع مشکل باید بدانیم دقیقا کجای کار می لنگد. برای شروع Picture test مراحل زیر را دنبال کنید:

 • منوی تنظیمات را باز کنید.
 • در صفحه پایین بروید تا به گزینه All Setting برسید.
 • وارد بخش Support شوید و Picture test  را انتخاب کنید.

با تایید کردن درخواست ،تلویزیون بررسی را آغاز می کند و موانع و باگ هایی را که توانایی از بین بردنشان را دارد حذف می کند.

تعمیر تلویزیون ال جی

تاثیر بک لایت بر آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

اگر تنظیمات و کابل های تلویزیون را بررسی کردید و هنوز مشکل برطرف نشده، دلیلی نمی ماند جز به مشکل برخوردن بک لایت ها. نور اصلی بک لایت ها سفید است که باعث می شود رنگ مخصوص به هر پیکسل در صفحه نمایش شما نشان داده شود.

وقتی بک لایت ها به مشکل برمی خورند آبی می شوند و این باعث آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی می شود. باز کردن تلویزیون و تعویض بک لایت ها کار پیچیده ای نیست، اما به یک سری ابزار مخصوص نیاز دارد و شما باید بک لایت های جدید هم تهیه کنید.

اگر خودتان بخواهید این کار را انجام دهید، به یک محیط کار نسبتا بزرگ نیاز دارید تا دستت باز باشد. این کار را حتی روی فرش خانه نیز می توانید انجام دهید، اما یک میز بزرگ گزینه بسیار بهتری است. یک محیط به اندازه دو برابر محیط تلویزیون نیز کارتان را راه می اندازد.

یکی از وسایلی که برای انجام این کار نیاز دارید، مکنده ای درست شبیه مکنده شیشه برهاست. به عنوان توصیه آخر:  کم کردن روشنایی یا Brightness در تنظیمات باعث کمتر شدن آسیب بک لایت ها و تا حد کمی رفع آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی می شود.

پرش تصویر تلویزیون ال جی نیز یکی از مشکلات آزاردهنده است که باید در اسرع وقت برای رفع آن اقدام کنید. 

تعمیر مشکل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

در این مطلب سه دلیل عمده آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی را بررسی کردیم. اختلال در کابل ها به دلیل آسیب دیدگی سیم یا سوکت یا عدم اتصال صحیح، بهم ریختگی تنظیمات و آسیب دیدن بک لایت ها دلایلی هستند که می توانند صفحه تلویزیون را در یک هاله آبی فرو ببرند.

تنظیم دوباره پارامترهای تصویر و تعویض یا تحکیم کابل ها کار دشواری نیست، اما علی رغم غیرممکن نبودن تعمیر شخصی بک لایت ها، توصیه می کنیم حتما به متخصصان تعمیر تلویزیون ال جی  مراجعه کنید. باعث خرسندی ماست اگر نظرات و تجربیات خود در رابطه با این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید