جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چطور مشکل خاموش نشدن کولر گازی ال جی را برطرف کنیم؟

کسانی که از کولر گازی برای تامین سرمایش خانه استفاده می کنند ممکن است تا به حال با مشکل خاموش نشدن این دستگاه مواجه شده باشند. خاموش نشدن کولر گازی ال جی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که به هر حال این مشکل بسیار دردسر ساز است. با بررسی و ریشه یابی دلیل خاموش نشدن این دستگاه ها می توان از راه حل هایی برای رفع مشکل به وجود آمده استفاده کرد.

در مواردی نیز به تعمیر کولر گازی lg به صورت تخصصی نیاز است که در این شرایط می توانید از نمایندگی ال جی در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید. در این مقاله دلایل خاموش نشدن کولر گازی ال جی را بررسی می کنیم و در ادامه نیز بر اساس دلیل بروز این مشکل از راه حل هایی می گوییم که می توان با استفاده از آنها مشکل کولری که خاموش نمی شود را برطرف کرد.

خاموش نشدن کولر گازی

دلایل خاموش نشدن کولر گازی ال جی

چندین دلیل مختلف می تواند موجب خاموش نشدن کولرهای گازی شود که در برخی موارد این دلایل مربوط به خرابی برخی قطعات اصلی و مهم این دستگاه ها می شوند. مهم ترین دلایل خاموش نشدن کولر گازی lg و سایر برندها شامل موارد زیر می شوند:

  • ترموستات کنترل دما دچار مشکل شده است.
  • کندانسورهای کولر گازی کثیف است.
  • محدود کننده فن کولر معیوب است.
  • برد کنترل اصلی دچار مشکل شده است.
  • ترمیستور کولر گازی خراب است.
  • کنتاکتور خراب شده است.
  • خاموش نشدن دستگاه به دنبال روشن بودن دائمی در طول روز
  • سرویس های مورد نیاز دوره ای کولر انجام نشده است.

در ادامه با بررسی هریک از این دلایل برای خاموش نشدن دستگاه، راه حل های موجود برای رفع مشکل به وجود آمده را نیز بررسی می کنیم.

آسیب دیدگی ترموستات کنترل دما

یکی از دلایل مهم و رایج خاموش نشدن کولر گازی ال جی بروز مشکل در ترموستات کنترل دمای دستگاه است. بنابراین در قدم اول باید برای عیب یابی دستگاه، ترموستات بررسی شود. گاهی مشکل به وجود آمده در ترموستات تنها به دلیل دستکاری اشتباهی تنظیمات است و می توان با تنظیم کردن درست ترموستات مشکل را برطرف کرد.

خصوصا اگر تنظیمات کولر گازی روی حالت اتومات قرار داشته باشد، زمانی که ترموستات درست کار نمی کند کولر گازی وقتی باید خاموش شود، روشن می ماند. در نتیجه باید ترموستات و تنظیمات دستگاه را چک کرده و در صورت نیاز این قطعه را تعمیر یا تعویض کرد.

آلودگی کندانسورها

یکی دیگر از دلایل خاموش نشدن کولر گازی ال جی کثیف بودن کندانسورهاست. کندانسورها در شرایط عادی موظفند دمای سرد و گرم را در محیط پخش کنند و با پراکنش مناسب هوا، کار سرمایش یا گرمایش را انجام دهند. اما در مواردی که این کندانسورها به دنبال کثیف بودن یا معیوب بودن نمی توانند به درستی عمل کنند سیستم تهویه هوا نیز با فشار بیشتری کار می کند و سعی در خنک کردن محیط دارد.

در نتیجه این فشار مضاعف، کمپرسور مدام در حال کار کردن است و به همین دلیل کولر گازی خاموش نمی شود. خاموش نشدن دستگاه اولین مشکل به وجود آمده در صورت کثیفی کندانسورهاست و در ادامه اگر این کویل ها تمیز نشوند مشکلات جدی تری هم ایجاد می شوند. بنابراین بهتر است برای رفع مشکل خاموش نشدن کولر و جلوگیری از بروز خرابی های جدی تر، سیم پیچ های خازن را بررسی کرده و در صورت نیاز به تمیز شدن آنها را تمیز کرد.

معیوب بودن محدود کننده فن

در کولر گازی ها یک سوئیچ در اطراف فن تعبیه شده که به آن سوئیچ محدود کننده فن گفته می شود. این سوئیچ به فن اجازه می دهد که جدای از تنظیمات ترموستات کار کند. در نتیجه زمانی که کولر گازی روی حالت دستی تنظیم می شود، فن بدون کنترل ترموستات و تنظیمات کولر به کار خود ادامه می دهد.

در نتیجه همین حالت اگر فن محدود کننده دچار ایراداتی شود ممکن است مشکلاتی در دستگاه به وجود بیاید که یکی از آنها خاموش نشدن کولر گازی ال جی است. برای رفع مشکل بهتر است تنظیمات کولر را از حالت دستی روی حالت اتومات قرار دهید تا به این ترتیب فن تحت کنترل ترموستات کار کند.

ایراد در برد کنترل اصلی

یکی دیگر از قطعاتی که خرابی و بروز مشکل در آن می تواند موجب خاموش نشدن کولر گازی ال جی شود، برد کنترل اصلی است. در صورت بروز این مشکل احتمالا کنتاکت رله روی برد اصلی قرار گرفته و به دنبال اتصال و قطع نشدن آن، دستگاه خاموش نمی شود. در خصوص برد به دلیل حساسیت این قطعه باید حتما یک کارشناس تعمیرات کولر گازی دستگاه را بررسی و مشکل برد را برطرف کند.

خرابی ترمیستور کولر گازی

یکی از قطعات مرتبط و متصل به برد اصلی کولر گازی، ترمیستور است. این قطعه در واقع سنسور دمای محیط است و روی اپراتور قرار می گیرد. این قطعه میزان دمای محیط را به برد اصلی منتقل می کند تا به این ترتیب دستگاه چرخه های کارکرد خود را تشخیص دهد. زمانی که ترمیستور خراب می شود، میزان دمای واقعی محیط به درستی به برد اصلی انتقال نمی یابد. در نتیجه به دلیل این که دستگاه تشخیص نمی دهد که هوای محیط سرد شده است، دائما به صورت یک سره کار می کند. به این ترتیب خرابی ترمیستور می تواند موجب خاموش نشدن کولر گازی ال جی یا هر برند دیگری شود. در این شرایط باید تعمیر و تعویض ترمیستور دستگاه مد نظر قرار بگیرد تا مشکل به وجود آمده برطرف شود.

خرابی کنتاکتور

یکی دیگر از قطعاتی که خرابی آن می تواند دلیل خاموش نشدن کولر گازی ال جی شود، کنتاکتور است. در این قطعه پلاتین هایی وجود دارد که در صورت اتصال آنها به یک دیگر فن داخلی کولر خاموش می شود و به جای آن فن خارجی روشن می ماند. اگر فن خارجی روشن بماند و خاموش نشود، کمپرسور نیز دائما به کار خود ادامه می دهد و خاموش نمی شود. به همین دلیل نیز دستگاه دائما روشن می ماند و به کار خود ادامه می دهد. برای رفع مشکل خاموش نشدن کولر باید این قطعه را تعمیر یا تعویض کرد.

روشن بودن دائمی کولر در طول روز

یکی از دلایل ساده و ابتدایی که می تواند موجب خاموش نشدن کولر گازی ال جی شود، روشن بودن دائمی دستگاه در تمام طول روز است. زمانی که دستگاه یک سره کار می کند و هیچ استراحتی به آن داده نمی شود، برخی قطعات دچار ایراد شده و ممکن است با اختلالاتی نظیر خاموش نشدن آن مواجه شوید. در نتیجه حتما در طول روز کمی به دستگاه استراحت دهید تا مشکلات جدی تری در آن به وجود نیاید. کار کردن یک سره و بدون استراحت کولر گازی به مرور می تواند موجب کم شدن عمر مفید این دستگاه شود.

عدم سرویس به موقع کولر گازی

کولرهای گازی حتما باید به صورت دوره ای و منظم سرویس شوند. سرویس منظم این دستگاه ها اهمیت بسیار زیادی دارد و تاثیر مستقیمی روی کیفیت کار آنها و افزایش عمر مفید کولر گازی می گذارد. بنابراین حتما سرویس های دوره ای این دستگاه را جدی بگیرید و آنها را به صورت منظم انجام دهید. گاهی همین سرویس نکردن دستگاه می تواند دلیل خاموش نشدن کولر گازی ال جی باشد.

در این سرویس ها هم دستگاه تمیز می شود و هم به دلیل عیب یابی تخصصی کولر گازی توسط کارشناسان، برخی از مشکلات جزئی به وجود آمده برطرف می شود تا خرابی های بیشتری در کولر گازی به وجود نیاید. در شهر تهران، کاربران کولرهای گازی ال جی می توانند برای دریافت خدمات سرویس دوره ای کولرهای گازی خود از نمایندگی ال جی در تهران کمک بگیرند.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید