جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

بهترین و باکیفیت ‌ترین فرمت ‌های تصویری کدامند؟

عکس ها و تصاویری که مشاهده می کنید، در فرمت های متفاوتی تهیه شده و کیفیت آن ها نیز متناسب با فرمتی که دارند متفاوت است. با کیفیت ترین فرمت های تصویری می توانند تصاویری بسیار زیباتر و با کیفیت تر را ارائه دهد. اما بسیاری از افراد با انواع بهترین فرمت های عکس آشنا نیستند و نمی دانند چند فرمت عکس وجود دارد و این فرمت ها چه تفاوت هایی با هم دارند.

هر یک از این فرمت های عکس مشخصه های منحصر به خود را دارد و همین موارد موجب تمایز بین تصاویر خواهد شد. رایج ترین فرمت های عکس در حال حاضر فرمت های JPEG, PNG, TIFF, GIF, RAW, BMP و … است. هر یک از این فرمت ها ممکن است خود دارای قالب های متعددی نیز باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا با کیفیت ترین فرمت های تصویری و مشخصات و ویژگی های آن ها را بیشتر بررسی کنیم.

با کیفیت ترین فرمت های تصویری

منظور از با کیفیت ترین فرمت های تصویری چیست؟

پیش از بررسی بهترین فرمت تصویر باید ببینیم اساسا فرمت عکس به چه معناست؟ در واقع فرمت عکس ها، نحوه ذخیره سازی آن هاست. زمانی که تصویر دیجیتالی ثبت می شود، می توان آن را در حالت های مختلفی که اصطلاحا به آن فرمت گفته می شود ذخیره سازی و مدیریت کرد. در ادامه نیز تمام اطلاعات آن تصویر برای نمایش یا چاپ شدن، با این فرمت نمایش داده خواهد شد.

فرمت های متفاوت مکانیسم های مختلفی برای ذخیره تصاویر دارند و از این رو می توان گفت هر یک از فرمت های عکس موجود از یک سری استاندارد ها برای ذخیره سازی و ویرایش تصاویر استفاده می کند. سه رویکرد اصلی انواع فرمت های عکس موجود برای ذخیره سازی و ویرایش تصاویر، شامل رویکرد های فشرده سازی، غیر فشرده و بردار های اختصاصی می شود. با کیفیت ترین فرمت های تصویری این امکان را به کاربران می دهند تا تصاویری دلخواه، با مشخصات و ویژگی های متمایز را داشته باشند.

آشنایی با با کیفیت ترین فرمت های تصویری

همان طور که گفته شد بهترین فرمت های عکس شامل فرمت های JPEG, BMP, GIF, PNG, TIFF و … می شود. هر یک از این فرمت مشخصات و رویکرد های ویرایشی و ذخیره سازی متفاوتی دارند که در ادامه آن ها را به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

فرمت عکس JPEG

یکی از پر استفاده ترین و با کیفیت ترین فرمت های تصویری، فرمت عکس JPEG است که در اکثر تصاویر و عکس های موجود از این فرمت استفاده می شود. این کلمه کوتاه شده عبارت Joint photographic Expert Group است. روش ویرایش و ذخیره سازی این فرمت بر اساس تکنیک فشرده سازی است. خود فرمت JEPG شامل چندین قالب اصلی نیز می شود که از جمله آن ها می توان به JIF, JFI, JPEG, JPE و JFIF اشاره کرد.

این بهترین فرمت تصویر می تواند به خوبی تمام اطلاعات تصویر را به نسبت یک به ده فشرده کند اما در عین حال کیفیت بالای تصاویر را نیز حفظ کند. در نتیجه می توان بدون نگرانی از کاهش کیفیت تصویر اصلی، فضای بسیار کم تری را برای ذخیره سازی عکس ها اختصاص داد. فرمت عکس JPG و فرمت JPEG 2000 دو قالب بسیار مهم فرمت عکس JPEG هستند که با تکنیک فشرده سازی بسیار پیشرفته، بهترین و با کیفیت ترین تصاویر را ارائه می دهد. فرمت JPG، بهترین فرمت تصویری در دوربین های عکاسی است و در وب سایت ها معمولا از این فرمت برای انتقال عکس ها استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: دلایل و راهکار پیام پر شدن حافظه گوشی

فرمت GIF

دومین گزینه در لیست با کیفیت ترین فرمت های تصویری، فرمت عکس GIF است که کوتاه شده عبارت Graphic Interchange Format بوده و می تواند قالب های گرافیکی بسیار با کیفیت را ارائه دهد. از این فرمت تصویری غالبا برای تولید گیف ها و اسلاید های انیمیشنی کوتاه استفاده می شود. بیشترین کاربرد آن هم در پلتفرم های اجتماعی است. تکنیک مورد استفاده در این فرمت تصویری نیز تکنیک فشرده سازی است و در آن کیفیت اصلی تصویر حفظ می شود.

نکته قابل توجه در خصوص تصاویر گیف این است که تنها از پیکسل های هشت بیتی پشتیبانی می کنند. این تصاویر به صورت متحرک ذخیره می شوند و از آن ها می توان در زمینه های متفاوتی استفاده کرد. به نوعی می توان گفت این فرمت نه تنها یکی از بهترین فرمت های عکس موجود است، بلکه یکی از محبوب ترین های حال حاضر هم محسوب می شود.

فرمت GIF با کیفیت ترین فرمت های تصویری

فرمت عکس PNG

گزینه بعدی در لیست با کیفیت ترین فرمت های تصویری، فرمت عکس PNG است. این فرمت عکس بیشتر برای انتقال عکس ها در اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو کم تر از فرمت عکس PNG برای چاپ تصاویر استفاده می شود. این فرمت می تواند عکس های گرافیکی منحصر به فردی را تولید کند و از آن به صورت گسترده ای در طراحی های گرافیکی نیز استفاده می شود. دلیل این که این فرمت بهترین فرمت تصویر در طراحی است، بک گراند شفاف آن است. البته فرمت PNG تنها از طیف RGB پشتیبانی می کند.

فرمت عکس TIFF

یکی از بهترین و با کیفیت ترین فرمت های تصویری موجود است. به نوعی می توان گفت عکس هایی با کیفیت بسیار بالا را می توان با استفاده از این فرمت در اختیار داشت. این فرمت بیشتر توسط طراحان و عکاسان حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه می توان از آن در زمینه تبلیغاتی، چاپ بنر های تجاری و مواردی از این دست استفاده کرد. در این بهترین فرمت عکس از تکنیک غیر فشرده سازی استفاده می شود و همین موجب تمایز آن با سایر فرمت ها می شود.

همین فشرده نکردن تصاویر امکان ویرایش بهتر و ایده آل تر را در مراحل بعدی فراهم می کند. اما تصاویری که فرمت آن ها TIFF باشد، حجم بسیار بالایی نیز دارند و فضای بسیار زیادی را اشغال خواهند کرد. اما اگر برای چاپ عکس ها به کیفیت بسیار بالایی نیاز باشد، قطعا بهترین گزینه همین فرمت TIFF است، خصوصا برای چاپ عکس هایی با اندازه بسیار بزرگ و کیفیت بالا، قطعا باید از همین فرمت استفاده کرد. علاوه بر این می توان از این فرمت برای اسکن تصاویری بسیار با کیفیت بهره برد. اسکن ها کاملا مشابه کیفیت نسخه های اصلی خواهند بود.

بیشتر بخوانید: 4 تا از بهترین برنامه‌های تست گوشی اندرویدی

فرمت عکس PSD

فرمت عکس PSD را شاید نتوان الزاما به عنوان یکی از با کیفیت ترین فرمت های تصویری در نظر گرفت، اما این فرمت عکس قطعا بهترین گزینه برای ویرایش و افکت گذاری روی عکس های اصلی است. از این فرمت برای انتشار و انتقال عکس در وب استفاده نمی شود. در عوض می توان عکس های اصلی را با این فرمت در ادوبی ذخیره کرد و سپس بهترین ترفند های ویرایش و افکت گذاری تصویر را روی آن انجام داد.

این فرمت امکان ویرایش لایه های مختلفی از تصاویر را فراهم می کند و می توان به نسخه اصلی جزئیات بیشتر و با کیفیت تری را اضافه کرد. در نهایت نیز این بهترین فرمت تصویر می تواند امکان چاپ عکس هایی با اندازه بزرگ و کیفیتی عالی را فراهم کند. در عکاسی حرفه ای برای روتوش عکس ها و ویرایش رنگ ها می توان از این فرمت استفاده کرد. نقاشی های دیجیتالی، تصاویر و عکس های هنری، عکس های حرفه ای با بافت و خطوط منحصر به فرد و انواع تصاویر دیجیتالی در وب سایت ها را می توان با این فرمت عکس ذخیره و ویرایش کرد.

فرمت عکس RAW

فرمت بعدی در لیست با کیفیت ترین فرمت های تصویرِی، فرمت عکس RAW است که همان طور که از نام آن هم می توان متوجه شد عکس هایی با این فرمت خام بوده و پردازش نشده اند. فایل های اصلی و اولیه در دوربین عکاسی دارای این فرمت هستند. این عکس ها را نمی توان با برنامه های ویرایش عکس معمول ویرایش کرد.

عکس هایی با این فرمت برای چاپ مناسب نیستند. عکس هایی با فرمت RAW را می توان ویرایش کرد و با انجام تنظیمات ویژه روی تصویر، با کیفیت ترین تصاویر را ارائه داد. عکس هایی با فرمت RAW می توانند در قالب های مختلفی مانند DNG و NEF مشاهده شوند. این فرمت عکس برای ارسال آنلاین یا انتشار تصاویر در وب گزینه مناسبی نیست.

بهترین فرمت تصویر کدام است؟

تا این جا برخی از با کیفیت ترین فرمت های تصویری را مورد بررسی قرار دادیم. اما اگر بخواهیم در بین این فرمت ها، بهترین فرمت های عکس را انتخاب کنیم، کار دشوار می شود. برای این منظور باید هدف از عکاسی و زمینه کاربرد را در نظر گرفت. برای مثال باید دید آیا هدف چاپ تصاویر است یا هدف انتشار آنلاین و انتقال در وب است؟ علاوه بر این زمینه کاربرد هم اهمیت دارد.

در عکاسی حرفه ای و هنر های دیجیتالی از یک فرمت عکس استفاده می شود و برای کاربری های معمول نیز یک فرمت دیگر مناسب است. نکته مهم بعدی در انتخاب بهترین فرمت تصویری، توجه به نرم افزار ها و برنامه های ویرایشی است که از این فرمت ها پشتیبانی می کنند. با توجه به این نرم افزار ها و برنامه های ویرایش عکس می توان بهترین گزینه را انتخاب کرد.

امتیاز شما به این نوشته

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • علی

    سلام من تلویزیون الجی مدل UP7550 هست کانال های اضافی این تلویزیون چجور حذف کنم میشه توضیح بدین

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید