جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی چیست؟

چرا ماشین ظرفشویی ال جی روشن نمی شود؟ روشن نشدن ماشین ظرفشویی یک طرف و نگرانی هایی که با بروز این مشکل به سراغمان می آید هم یک طرف! چراکه به محض روشن نشدن این دستگاه با خود فکر می کنیم که مطمئنا موتور آن سوخته است؛ درصورتی که همیشه روشن نشدن ماشین ظرفشویی به این دلیل نیست. ممکن است خراب شدن سلکتور، رله استارت، تایمر، قفل درب ظرفشویی، خرابی موتور متحرک و … نیز در روشن نشدن این دستگاه دست داشته باشند. از این رو درصورت بروز چنین مشکلی برای ماشین ظرفشویی، این دستگاه به عیب یابی دقیق نیاز خواهد داشت. ادامه این مطلب را از دست ندهید تا با علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی بیشتر آشنا شوید.

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی چیست؟

بررسی علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی

اصلی ترین دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی عبارتند از: 

  1. خراب شدن سلکتور یا سوئیچ ماشین ظرفشویی 
  2. آسیب دیدگی رله استارت
  3. خرابی قفل درب ماشین ظرفشویی
  4. خرابی تایمر ظرفشویی ال جی
  5. آسیب دیدگی موتور متحرک

خراب شدن سلکتور یا سوئیچ

خراب شدن سلکتور یا سوئیچ مهم ترین علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی است. همانطور که می دانید ماشین ظرفشویی دارای حالات مختلفی برای سیکل شستشو است. سکتور این امکان را به شما می دهد که حالات مختلف شستشو در ماشین ظرفشویی را تنظیم کنید. با این وجود اگر سوئیچ یا همان سلکتور مشکل داشته باشد و دکمه‌ های آن آسیب ‌دیده باشند یا گیر کرده باشند، ماشین ظرفشویی نمی تواند روشن شده و شروع به کار کند.

برای اینکه مطمئن شوید مشکل از سلکتور ماشین ظرفشویی است یا خیر باید از یک مولتی متر استفاده کنید؛ به گونه ای که باید صفحه‌ای  که در داخل درب این دستگاه است را باز کنید؛ چراکه محل قرارگیری سلکتور بر روی کنترل پنل است. البته قبل از اینکه این کار را انجام دهید نکات ایمنی را به خوبی رعایت کنید و ماشین ظرفشویی را از برق بکشید.

آسیب دیدگی رله استارت

دیگر علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی ، خرابی یا آسیب دیدگی رله استارت است. وظیفه اصلی رله فراهم کردن جریان برق سیم‌ پیچ استارت موتور است. بنابراین اگر ماشین ظرفشویی شما به کار نمی‌افتد یا روشن نمی‌شود این احتمال وجود دارد که رله استارت ماشین ظرفشویی شما آسیب‌دیده باشد. در این حالت بهتر است با نمایندگی تعمیرات ظرفشویی ال جی تماس بگیرید تا تکنسین های این مرکز به آدرس مورد نظر شما اعزام شده و خدمات عیب یابی و تعمیرات تخصصی رله استارت ماشین ظرفشویی را در محل به شما ارائه دهند.

خرابی قفل درب ماشین ظرفشویی

همانطور که می دانید قفل درب ماشین ظرفشویی وظیفه قفل کردن درب این دستگاه را در حین شستن ظروف بر عهده دارد. درواقع قفل درب ماشین ظرفشویی اجازه نشت آب این دستگاه به خارج از آن را نمی دهد. گاهی اوقات امکان دارد علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی ، خرابی قفل درب آن باشد. زمانی که  قفل درب ماشین ظرفشویی بسته نشود، برد این دستگاه فرمان روشن شدن ماشین ظرفشویی را نخواهد داد از این رو دستگاه نمی تواند روشن شود. بهترین راه حل در این حالت این است که قفل درب ماشین ظرفشویی را تعویض کنید.

خرابی تایمر

دیگر علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی ، خرابی تایمر یا بهتر است بگوییم کنترل الکتریکی ماشین ظرفشویی است. وظیفه تایمر یا کنترل الکتریکی ماشین ظرفشویی کنترل شیر ورودی و مدارهای موجود در موتور این دستگاه است. البته تایمر همه این کارها را به تنهایی انجام نمی دهد بلکه به کمک رله ‌های الکتریکی و ریز پردازنده ها، شیر ورودی و مدارهای موتور ماشین ظرفشویی را کنترل می کند. از آن جایی که تایمر در پشت برد کنترل ماشین ظرفشویی قرار گرفته است اگر میخواهید آن را بررسی کنید باید تمام پنل ‌های اطراف آن را باز کنید و سپس به کمک اهم‌ متر آن را تست کنید. توجه داشته باشید در صورتی که تایمر مشکل جدی نداشته باشد که هیچ اما اگر تایمر مشکل داشته باشد، راهی جز تعویض آن وجود ندارد. همچنین ممکن است نیاز به تعمیر موتور ماشین ظرفشویی وجود داشته باشد.

آسیب دیدگی موتور متحرک

و اما آخرین عاملی که در روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی نقش دارد، آسیب دیدگی موتور متحرک این دستگاه است. درواقع یکی از اصلی ترین قطعات این دستگاه موتور محرک آن است؛ چرا که وظیفه دارد آب را درون ماشین ظرفشویی پخش کند و موجب تمیز شدن ظروف شود. اگر دوست دارید بیشتر با موتور متحرک آشنا شوید، لازم است بدانید که این موتور یک قطعه الکترومکانیکی است که برق خود را از رله استارت که به آن اشاره کردیم دریافت می کند. جهت تست موتور متحرک باید از مولتی متر استفاده کنید. امکان دارد اتصالات موتور متحرک قطع شده باشد که با استفاده از مولتی متر می توانید به این مسئله پی ببرید.

توجه داشته باشید که اگر مشکل از اتصالات موتور متحرک نبود بلکه مشکل از خود موتور متحرک بود باید تعمیر یا تعویض آن را به نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی ال جی بسپارید. شما می توانید با این مرکز تماس بگیرید تا تکنسین های آن به آدرس مورد نظر شما اعزام شده و این خدمات را در محل به شما ارائه دهند.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید