جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آموزش رفع گرفتگی لوله مویین یخچال ال جی

یکی از مواردی که می تواند در یخچال های ال جی مشکل ساز شود، گرفتگی لوله مویین یخچال است. این قطعه، یعنی لوله مویین یکی از اصلی ترین قطعات به کار رفته در یخچال هاست. این لوله مسی که قطر کمی دارد، موظف است فشار گاز مبرد را در زمانی که قرار است به اپراتور وارد شود کم کند. به این ترتیب میزان گاز خروجی از کمپرسور کم می شود. این لوله ها در سیستم های سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد تا از طریق آنها گاز مبرد تا حد امکان منبسط شود. میزان سرمایش یخچال ها تا میزان زیادی به طول و قطر لوله مویی و عملکرد درست آن بستگی دارد.

گاهی اوقات که به دلیل مسدود شدن لوله مویی یخچال، قطر آن تغییر می کند. به همین دلیل میزان بازدهی یخچال ها به میزان زیادی کم می شود. گاهی نیز این لوله مویی یخ می زند. به هر حال این یخ زدن و انسداد به دلایلی رخ می دهد و نشانه هایی دارد که با تشخیص به موقع آن می توان از مشکلات جدی تر در یخچال ها جلوگیری کرد. در این مقاله به بررسی نشانه های گرفتگی لوله مویین یخچال های ال جی و نحوه تعمیر این لوله ها می پردازیم.

رفع گرفتگی لوله مویین یخچال ال جی

دلیل گرفتگی لوله مویین یخچال

علت مسدود شدن لوله مویی یخچال به دلیل یخ زدن این لوله ها، به عملکرد و ویژگی آن بر می گردد. معمولا زمانی که اندازه لوله مویی با نوع گاز یخچال و قدرتی که کمپرسور باید داشته باشد تناسب ندارد یا میزان سرمایی که در اپراتور وجود دارد با اندازه لوله مویی متناسب نیست، این لوله ها یخ زده و مسدود می شود. در واقع زمانی که یخچال ها گاز خود را از دست داده و گاز گیری می شوند در صورت عدم استفاده از گاز مناسب بر اساس مدل و نوع یخچال و قطر داخلی آن، احتمال گرفتگی لوله مویین یخچال وجود دارد.

مورد دیگر هم تنظیم نبودن فشار است که باز به متناسب بودن لوله مویی و ظرفیت کمپرسور مربوط می شود. علاوه بر این مورد رطوبت داشتن درون سیستم یخچال یا جرم هایی که می توانند باعث انسداد لوله ها شوند نیز می توانند علت مسدود شدن و گرفتگی لوله مویی باشند. جرم ها می توانند مواد غذایی باشند که روی لوله ناودان یخچال ریخته اند و مسیر لوله ها را مسدود کرده اند. خرابی قطعات یخچال مانند المنت یا ترموفیوز و سنسور دیفراست هم می تواند عامل گرفتگی لوله مویی در یخچال ها باشد.

علائم گرفتگی لوله مویین یخچال چیست؟

با استفاده از یک سری نشانه ها می توان به راحتی و به سرعت تشخیص داد که لوله مویی در یخچال دچار گرفتگی و انسداد شده است. مهمترین مورد عدم کارکرد درست اپراتور در یخچال است. از آنجایی که لوله مویی مستقیما با اپراتور در ارتباط است، قطعا گرفتگی آن می تواند روی عملکرد درست اپراتور تاثیر بگذارد. یخ زدن لوله مویی از دیگر نشانه هایی است که خبر از انسداد آن می دهد. از طرفی زمانی که لوله مویین دچار انسداد می شود به دلیل کاهش سرمایش معمولا کندانسور گرم می شود و فضای داخلی یخچال هم خنک نیست. سرد نشدن داخل یخچال در حالی است که به ظاهر اپراتور در حال فعالیت است. دلیل آن هم این است که گاز مبرد نمی تواند از طریق لوله مویی وارد اپراتور شود.

بنابراین اپراتور نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد. مورد مهم دیگر یکسره کار کردن کمپرسور است. از طرفی به دنبال گرفتگی لوله مویین یخچال معمولا اپراتور خنک نیست. زمانی که لوله مویی مسدود می شود معمولا دیواره های یخچال خیس می شوند و قطرات آب روی درب یا فضای داخلی دیده می شود. همچنین ممکن است آب در کف یخچال یا کف فریزر جمع شود. یخ زدن آب در زیر کشوها و بدنه فریزر هم می تواند به مسدود شدن لوله مویین ربط داشته باشد. در نهایت این مشکلات می تواند موجب فاسد شدن زودتر مواد غذایی در یخچال شده و بوی بدی از آن به مشام برسد.

تست لوله مویین در یخچال ها

اگر هر یک از نشانه های مسدود شدن لوله مویی یخچال را مشاهده کردید، باید سریعا برای رفع مشکل به وجود آمده و برطرف کردن گرفتگی لوله مویی، برای تعمیرات یخچال اقدام کرد. برای تعمیر لوله مویی یخچال ال جی تعمیرکار تست لوله مویی را انجام می دهد. 

برای تست کردن لوله مویین که در بین اپراتور و کمپرسور قرار دارد از دو روش تست گاز ازت و تست با گاز R22 استفاده می شود. برای تست کردن لوله مویین آن را از اپراتور و کمپرسور جدا می کنند و یک طرف آن را والف گاز وصل می کنند. سپس از این طریق گرفتگی لوله مویی یخچال تشخیص داده می شود.

تعمیر لوله مویی یخچال ال جی

بعد از مشخص شدن گرفتگی لوله برای تعمیر یخچال باید این قطعه ظریف تعمیر شود. در صورتی که گرفتگی به دنبال رطوبت سیستم باشد، تعمیرکار برای تعمیر لوله مویی یخچال ال جی ابتدا گاز درون لوله را خارج می کند و در ادامه نیز فیلتر درایر را تعویض می کند. سپس مجددا لوله مویی را در سر جای خود و در بین اپراتور و کمپرسور سوار می کند.

در صورتی که جرم و آلودگی دلیل مسدود شدن لوله مویین باشد، برای رفع مشکل به وجود آمده در یخچال ال جی، علاوه بر خارج کردن گاز و تعویض فیلتر، لوله مویی نیز تعویض می شود. رفع گرفتگی لوله ها با استفاده از گاز ازت انجام می شود که به آن شست و شوی لوله مویی یخچال گفته می شود. با انجام این کار تمام گرفتگی های لوله برطرف می شود. در نهایت اگر مسدود شدن لوله مویی یخچال به دلیل خرابی سایر قطعات مانند کمپرسور، سنسور دیفراست یا ترموفیوز باشد باید برای تعمیر گرفتگی لوله مویی یخچال این قطعات عیب یابی، تعمیر یا حتی تعویض شوند.

تعویض لوله مویی یخچال ال جی

اگر گرفتگی لوله مویی یخچال به شکلی باشد که نتوان با روش های موجود آن را برطرف کرد، تعویض لوله مویی ضروری است. اما در تعویض این لوله ها باید دقت داشت که حتما با توجه به سایز و مدل یخچال و قطر داخلی آن، لوله مویی را خریداری کرد. علاوه بر این تعویض این لوله ها باید با دقت بالا و احتیاط انجام شود.

بعد از این که مطمئن شدید لوله مویی که خریداری کرده اید با فشار کمپرسور یخچال تناسب دارد، باید یخچال را از برق کشیدن و لوله مویی قبلی را از کندانسور و اپراتور جدا کنید. در ادامه برای تعویض لوله مویین باید لوله جدید را به درستی جای گذاری کرد. برای جا زدن لوله مویی نباید به هیچ عنوان این کار را با زور و فشار زیاد انجام داد چرا که احتمال شکستگی آنها بالاست. در صورت نیاز می توانید از خدمات نمایندگی ال جی که توسط نمایندگی تعمیرات تخصصی یخچال های ال جی ارائه می شود استفاده کنید.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید