جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • خط افقی و عمودی در تلویزیون ال جی؛ دلایل و راهکارها

خط افقی و عمودی در تلویزیون ال جی؛ دلایل و راهکارها

خط افقی و عمودی در تلویزیون ال جی و دیگر برندها دلایل مشخصی دارد که باید بررسی شده و به سرعت برطرف گردند. البته تیم تعمیرات تلویزیون در نمایندگی ال جی مرکز سخت افزار ایران، ضمن بررسی و عیب یابی دقیق، مشکل خط افقی و عمودی تلویزیون lg را به نحو احسن برطرف می کنند.

با این حال آشنایی شما با دلایل ایجاد خط افقی و عمودی در تلویزیون ال جی، کمک می کند که زودتر برای حل این ایراد اقدام کنید؛ پیش از آن که آسیب دیدگی تلویزیون بیشتر شده و هزینه تعمیر آن نیز افزایش پیدا کند. قبلا دلایل ایجاد خطوط عمدی در تلویزیون را بررسی کردیم. برای شناخت دلایل و راهکارهای ایجاد خط عودی و افقی در ال سی دی و ال ای دی ال جی، ادامه مقاله را دنبال کنید.

خط افقی و عمودی در تلویزیون ال جی

علل اصلی بروز خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون

  1. ضربه خوردین تلویزیون
  2. نوسان برق
  3. آب خوردگی تلویزیون ال جی
  4. سوختن آی سی تلویزیون ال جی
  5. استفاده غیراصولی از تلویزیون
  6. پیکسل سوختگی
  7. آسیب دیدگی برد تیکان

دلایل ایجاد خط افقی و عمودی در تلویزیون ال جی

عوامل بسیاری را می توان به عنوان دلایل ایجاد خط در تلویزیون ال جی و سایر برندها نام برد. از ضربه و نفوذ رطوبت به تلویزیون گرفته تا آسیب دیدگی قطعات مثل خرابی بک لایت تلویزیون ال جی و حتی سوختن پیکسل ها، همگی دلایل احتمالی ایجاد خطوط عمودی و افقی در تلویزیون ال جی هستند.

ما این دلایل را به صورت کامل بررسی کرده و راهکارهای هریک را نیز  معرفی می کنیم. اما توصیه اکید داریم که به هیچ عنوان خودتان برای رفع مشکل دست به کار نشوید. با توجه به قیمت بالای تلویزیون، بهتر است با دست خودتان باعث از کار افتادن این دستگاه نشده و عیب یابی و ترمیم آن را به کارشناسان مجرب حوزه تعمیر تلویزیون ال جی محول کنید.

ضربه خوردن تلویزیون

ضربه خوردن تلویزیون، مشکلات مختلفی را در عملکرد این دستگاه ایجاد می کند که نمایش خطوط افقی و عمودی در نمایشگر هم یکی از آنهاست. وقتی به تلویزیون و به ویژه نمایشگر آن ضربه ای وارد می شود، بسته به شدت ضربه، ممکن است پیکسل ها آسیب ببینند یا پنل بشکند. در این صورت ممکن است به مرور، شاهد ایجاد یک سری خط عمودی و افقی در تلویزیون ال جی یا سایر برندها باشید. در این شرایط باید پیکسل ها را ترمیم کرده و یا پنل و بک لایت را ترمیم یا تعویض کرد.

نوسانات برق، یکی از دلایل بوجود آمدن خط عمودی و افقی در تلویزیون ال جی

درست است که خازن و مقاومت برای کنترل جریان برق در تلویزیون تعبیه شده اند؛ اما گاهی نوسانات برق به اندازه ای است که حتی این قطعه ها هم آسیب دیده و درست کار نمی کنند. در این صورت جریان غیر مجاز برق وارد تلویزیون شده و به راحتی به دیگر قطعات می رسد.

اگر جریان غیر استاندارد برق به قطعاتی مثل مین برد یا برد پاور برسد، ممکن است باعث ایجاد خطوط اضافی روی صفحه نمایش تلویزیون شود. باید دید نوسان برق به کدام بخش ها آسیب رسانده و آنها را تعمیر کرد. البته گاهی هم شدت آسیب دیدگی به اندازه ای است که عملا راهی جز تعویض اجزای معیوب وجود ندارد.

آب خوردگی تلویزیون

آبخوردگی تلویزیون را می توان یکی از دلایل اصلی ایجاد خط افقی و عمودی در تلویزیون ال جی در نظر گرفت. زمانی که رطوبت وارد پنل شده و به این قطعه یا فلت های آن آسیب می رساند، نمایش تصویر هم مختل می شود. حتی ممکن است آب به قطعات رسیده و باعث ایجاد اتصال کوتاه در آنها شود. این اتصالات کوتاه یا آسیب دیدگی پنل و فلت های تصویر، گاهی باعث ایجاد خطوطی در تصویر می شود که غیر عادی هستند. معمولا پنل قابل ترمیم نیست و باید با هزینه بسیار بالایی تعویض گردد.

سوختن آی سی های تلویزیون

گاهی سوختن آی سی ها باعث نمایش خط عمودی و افقی در تلویزیون ال جی می شود. آی سی وظیفه خروج تصاویر را بر عهده دارد و اگر آسیب ببیند، قطعا مشکلاتی را در نحوه نمایش تصاویر ایجاد می کند. نکته مهم این که امکان تعمیر آی سی تلویزیون وجود ندارد و این بخش ها باید با نمونه های جدید، تعویض شوند.

خط افقی در تلویزیون ال جی؛ دلایل و راهکارها

استفاده غیر اصولی از تلویزیون

استفاده نادرست از تلویزیون هم مسئله دیگری است که علاوه بر افزایش احتمال خرابی این دستگاه، می تواند موجب ایجاد خطوط عمودی و افقی در تلویزیون lg شود. به خصوص اگر عادت دارید تلویزیون را مدت زمان زیادی روشن نگه دارید، ممکن است با این مشکل مواجه شوید. در مجموع کارشناسان تعمیرات تلویزیون توصیه می کنند که این دستگاه بیشتر از 12 ساعت روشن نماند.

سوختن پیکسل‌ها از دلایل دیگر ایجاد خط افقی و عمودی در تلویزیون ال جی

اگر پیکسل های نمایشگر تلویزیون بسوزند، ممکن است خطوط افقی و عمودی در تصویر ایجاد شوند. پیکسل های نمایشگر تلویزیون معمولا بر اثر عواملی همچون نقص فنی یا نوسانات برق می سوزند. برای شناسایی و تعمیر پیکسل های سوخته تلویزیون، حتما از یک تعمیرکار حرفه ای و مجرب کمک بگیرید.

آسیب دیدگی برد T-Con

آخرین دلیل ایجاد خط افقی و عمودی در تلویزیون ال جی، آسیب دیدگی یا خرابی برد تی کان تلویزیون است. جالب است بدانید سیم هایی در برد تی کان وجود دارند که اگر شل شوند، تصویر به درستی نمایش داده نمی شود. در نتیجه ممکن است خطوطی در تصویر مشاهده شوند که چندان عادی و طبیعی به نظر نمی رسند. در هر صورت، با تعمیر برد T-Con در این شرایط، می توان مشکل را برطرف کرد.

2.5/5 (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید