جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

نحوه تمیز کردن مایکروفر به چه صورت است؟

مایکروفرها یکی از بهترین دستگاه هایی هستند که در زندگی روزمره و پرمشغله امروزی ما کاربرد بسیار زیادی دارند. با این حال یکی از مشکلات کاربران این دستگاه ها بعد از گرم کردن یا پخت غذا در آنها، نحوه تمیز کردن مایکروفر است. معمولا زمانی که غذاها را درون مایکروفر قرار می دهیم آثار و بقایای آنها در فضای داخل مایکروفر پخش می شوند و دیوارهای آن بسیار کثیف می شوند. چربی غذا، ذرات باقی مانده از آنها و … می تواند فضای مایکروفر را بسیار کثیف کند و در نتیجه باید آن را تمیز کرد. با این حال برای اکثر کاربران نحوه انجام این کار و روش هایی که وجود دارد جای سوال است. در این مقاله از نمایندگی ال جی می خواهیم شما را با روش های مناسبی که برای تمیز کردن مایکروفر وجود دارد آشنا کنیم.

تمیز کردن مایکروفر

روش های مختلف تمیز کردن مایکروفر

همانطور که گفته شد چند روش اصولی برای تمیز کردن مایکروفرها وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد. با این حال تنها چند روش تایید شده اند و می توان گفت که با استفاده از آنها آسیبی متوجه مایکروفر نیست. این احتمال وجود دارد که برخی روش ها به مایکروفر آسیب برسانند. نکته مهمتر قبل از معرفی روش ها این است ترجیحا بهتر است از یک درپوش مخصوص مایکروفر روی غذاها استفاده کرد تا چربی و ذرات غذا کمتر به فضای داخل دستگاه پخش شود. با این حال برای این که بتوان مایکروفر را تمیز کرد، چند روش زیر قابل استفاده است:

  • تمیز کردن درون مایکروفر با کمک سرکه
  • ترکیب آبلیمو و سرکه برای تمیز کردن دستگاه
  • استفاده از آب و صابون
  • تمیز کردن مایکروفر با جوش شیرین

این روش ها می توانند برای تمیز کردن دستگاه شما مناسب باشند اما با این حال استفاده از هر روش نیز نکات مخصوص به خود را دارد و از همه مهمتر هر کدام می توانند بخشی از مایکروفر را تمیز کنند.

تمیز کردن درون مایکروفر با کمک سرکه

یکی از بهترین گزینه ها برای تمیز کردن مایکروفر سرکه است. یک ترکیب طبیعی و بدون ضرر که می توان از آن برای پاکسازی و از همه مهمتر ضد عفونی کردن فضای داخل مایکروفر کمک گرفت. از طرفی سرکه قابلیت خوبی در از بین بردن چربی ها نیز دارد. می توان مقداری از سرکه ( ترجیحا سرکه سفید ) را داخل یک کاسه ریخت و آن را داخل مایکروفر قرار داد و دستگاه را روشن کرد. اجازه دهید 6 دقیقه سرکه درون مایکروفر قرار بگیرد و سپس با  کمک یک اسفنج تمیز سایر بخش های دستگاه را به خوبی تمیز کنید. به این ترتیب می توانید به راحتی چربی های داخل مایکروفر را کاملا پاک کنید.

ترکیب آبلیمو و سرکه برای تمیز کردن دستگاه

ترکیب آبلیمو و سرکه گزینه بعدی برای تمیز کردن مایکروفر است که می توانید از آنها استفاده کنید. شما به یک ظرف آب گرم به همراه مقداری آب لیمو و سرکه نیاز دارید. البته می توان از آبلیموی تنها به همراه آب گرم نیز استفاده کرد. این ترکیب را آماده کرده و سپس از یک پارچه یا یک اسفنج تمیز برای پاکسازی داخل مایکروفر با این ترکیب استفاده کنید. در این مرحله تنها با کمی فشار بسیار ملایم سعی کنید که کثیفی های داخل دستگاه را تمیز کنید و ذرات باقی مانده غذا را خارج نمایید. در مرحله بعدی می توانید محلول مورد نظر را در یک کاسه ریخته و آن را درون دستگاه قرار دهید. حالا مایکروفر را روشن کنید تا به مدت دو دقیقه این ترکیب داخل مایکروفر بجوشد. بعد از اتمام این تایم درب دستگاه را باز نکنید و اجازه دهید بخار آبلیمو و سرکه به خوبی داخل مایکروفر پخش شود. بعد از این که حداقل ده دقیقه از آن گذشت درب را باز کنید و مجددا از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن فضای داخل دستگاه و باقی مانده های چربی و غذا کمک بگیرید تا مایکروفر به خوبی تمیز شود.

استفاده از آب و صابون

آب گرم و صابون ترکیب دیگری است که می توانید از آنها برای تمیز کردن مایکروفر کمک بگیرید. اما این ترکیب را نمی توان برای تمیز کردن داخل دستگاه استفاده کرد. شما می توانید اجزای قابل جدا شدنی مایکروفر را خارج کرده و تمام آنها را با آب گرم و صابون بشویید. همچنین می توانید از یک پارچه تمیز و مخلوط آب و صابون برای تمیز کردن سطح بیرونی و دسته و دکمه های مایکروفر استفاده کنید، چرا که قطعا حین کار با مایکروفر روی این بخش ها نیز چربی و آثار مواد غذایی باقی مانده است. در نتیجه می توان از این ترکیب نیز برای تمیز کردن بخش های بیرونی دستگاه استفاده کرد. با این حال برخی از افراد از ترکیب آب و صابون برای شستن و تمیز کردن داخل مایکروفر نیز استفاده می کنند که در این صورت باید حتما قبل از هر کاری مایکروفر را از برق کشید و بعد از تمیز کردن نیز تا چند ساعت دستگاه را به برق وصل نکرد.

چگون مایکروفر را تمیز کنیم؟

تمیز کردن مایکروفر با جوش شیرین

گاهی اوقات چربی های باقی مانده روی مایکروفر آنقدر قوی و مقاوم اند که با روش های قبلی به راحتی پاک نمی شوند. در این شرایط یکی از بهترین گزینه ها برای پاک کردن مایکروفر، استفاده از جوش شیرین است. برای تمیز کردن مایکروفر با استفاده از جوش شیرین باید مقداری از آن را با آب مخلوط کرد به نحوی که یک ترکیب خمیری ایجاد شود. حالا می توان این خمیر را روی بخش هایی از دستگاه که چربی های مقاومی روی آن شکل گرفته زد و منتظر ماند تا رنگ این خمیر زرد شود. سپس با کمک استون یا لک پاک کن می توان این بخش ها را تمیز کرد. با این کار تمامی لکه ها به صورت کامل پاک می شوند. گزینه دیگری که برای تمیز کردن دستگاه با استفاده از جوش شیرین وجود دارد، تهیه یک محلول از جوش شیرین و آب است. باید این محلول را در یک کاسه ریخت و آن را در مایکروفر قرار داد. دستگاه را روشن کرده تا به مدت 5 دقیقه کار کند. زمانی که آب جوشید و محلول بخار کرد، اجازه دهید که درب دستگاه بسته بماند تا این بخار به خوبی در فضای داخلی مایکروفر پخش شود. سپس از یک پارچه تمیز برای پاکسازی کامل مایکروفر از چربی ها و آلودگی ها استفاده کنید.

چرا باید مایکروفر را تمیز کرد؟

تا اینجا با روش های مختلف تمیز کردن مایکروفر آشنا شدیم. اما چرا باید اینکار را انجام داد و چرا اهمیت بسیار زیادی دارد که به صورت منظم برنامه تمیزکاری مایکروفر را در نظر داشته باشیم؟ اهمیت تمیز کردن این دستگاه ها تنها از بابت تمیزی آن نیست. اگر مایکروفر را تمیز نکنید احتمال این که دستگاه خراب شود و مجبور به تعمیر کردن مایکروفر شوید زیاد است. از طرفی نیز معمولا کثیف بودن مایکروفر یکی از دلایلی است که غذا در دستگاه خوب گرم نمی شود یا دیر گرم می شود. در نتیجه معمولا بعد از عیب یابی مایکروفر مشخص می شود که مشکل دستگاه به تمیز نبودن آن ربط دارد. از طرفی زمانی که مایکروفر تمیز نباشد معمولا در زمان کار جرقه می زند یا این که ممکن است سینی درون دستگاه به درستی نچرخد. در نهایت کثیف بودن فضای داخل مایکروفر می تواند بوی بدی را در دستگاه ایجاد کند و این بو خصوصا در زمان قرار دادن غذا در مایکروفر مشکل ساز شود.

نکات مهمی که برای تمیز کردن مایکروفر باید در نظر داشت

قبل از تمیز کردن مایکروفر خود بهتر است به چند نکته مهم توجه کنید. اول این که حتما قبل از تمیز کردن با کهنه خیس دستگاه را از برق بکشید. به هیچ عنوان تلاش نکنید که برای تمیز کردن دستگاه آن را باز کنید و به بخش های داخلی دسترسی داشته باشید، چرا که هم خطرناک است و هم ممکن است به شما آسیب برساند. بعد از تمیز کردن آن هم چند ساعت مایکروفر به برق وصل نکنید تا خطر خرابی یا برق گرفتگی وجود نداشته باشد. به هیچ عنوان از شوینده ها یا پاک کننده های اسیدی و محلول های چند منظوره برای تمیز کردن این دستگاه ها استفاده نکنید. در نهایت اگر بعد از هر بار استفاده از مایکروفر سعی کنید که آن را تمیز کنید، از جمع شدن بیش از حد چربی و کثیفی در آن جلوگیری می کنید و دیگر برای هر بار تمیز کردن دستگاه دردسر زیادی نخواهید داشت.

3.5/5 (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید